NBA’de takas döneminin kapanmasına bir aydan kısa bir süre kala dedikodular aldı başını gidiyor. Bu yazıda TrendBasket okurları için 8 Şubat’ta sona erecek takas dönemi öncesi her takımın mevcut pozisyonunu, olası takaslarda kısa ve uzun vadeli hedef ve beklentilerinin neler olabileceğini, ihtiyaçlarını ve eldeki değerli varlıklarını değerlendirmeye çalışacağım. Ayrıca her takım için takas önerisinde bulunacağım. Bu takas önerilerinde fantastik senaryolardan uzak durmaya ve gerçekçi, ayakları yere basan ve mümkün olduğunca iki takım arasında gerçekleşen senaryolar üretmeye çalışacağım.

Her takas döneminde olduğu gibi burada da playoff öncesi ve hedefi ile kadrosunu güçlendirmeye çalışan takımlar, bu sezondan umudu kesen ve geleceğe yatırım yapmak isteyen takımlar, kadro dengesizliğini gidermeye çalışanlar, mutsuz ve/veya istenmeyen oyunculardan kurtulmaya çalışanlar olacaktır. Ancak bu takas döneminde asıl olarak finansal amaçlı yapılacak takaslara dikkat çekmek istiyorum. 2016’daki cap patlamasının getirdiği aşırı cap boşluğu ve bol paranın getirdiği cömertlik ile yaşanan iki yazlık Lale Devri sona erdi. Takımlar dolup, taşmış ve artık büyük artışlar göstermesi beklenmeyen salary capleri sebebiyle hareket alanını büyük oranda kaybetmiş durumda. Lüks vergisinden kaçmaya çalışan veya kaçamasa bile ödeyeceği verginin miktarını düşürmeye çalışan takımlar da olacaktır. Ve tabii bu sezon için olmasa da devreye girecek extension’lar (kontrat uzatma) sebebi ile yükselecek cap yükünü hafifletmek için şimdiden hamle yapmaya çalışan takımlar var. Veya son olarak sadece yaz dönemi öncesi yıldız oyuncuları kovalamak için cap boşluğunu arttırmak isteyen takımlar da olacaktır.

Yazı serisinin devamında yukarıdaki olasılıkların hepsine takımlar özelinde parça parça değinmiş olacağım. Ancak heyecanlı okurlarımıza hatırlatmak istediğim bir gerçek daha var: Hemen her takas döneminde takımlar arasında çok fazl

(09/28/2012 - Waltham, MA) Danny Ainge speaks to the media at the Celtics media day at HealthPoint in Waltham Friday afternoon. (092812celtstbc - Photo by Tara Carvalho.)

(09/28/2012 – Waltham, MA) Danny Ainge speaks to the media at the Celtics media day at HealthPoint in Waltham Friday afternoon. (092812celtstbc – Photo by Tara Carvalho)

a konuşma olur, medyada çok daha fazla dedikodu çıkar ve senaryolar yazılır (bu yazı serisinde olacağı gibi) ancak gerçekleşen takas sayısı ortalama olarak 10-12 civarında kalır. Gerçekleşen takaslar nadiren büyük ve önemli sayılabilecek oyuncuları içerir. Çok takımlı takaslar da nadiren gerçekleşir. Ayrıca bir takımın takas yapmaya çok istekli olması ve acil ihtiyaçlarının oluşu kesin olarak takas yapacağı anlamına da gelmez. Takım yöneticileri için çoğu zaman yıldız veya iyi oyuncularını göndermek suretiyle mevcut kadroyu bozmak ve elini taşın altına koymak bizim bu satırlarda yazdığımız kadar kolay uygulanan kararlar değildir. Tabii yine de tüm bu söylediklerim takas döneminin özellikle son günü ve son saatlerinin inanılmaz keyifli ve heyecanlı geçeceği gerçeğini de değiştirmeyecektir.

Bu yazı serisinde takımları grupları içerisinde sıralayarak incelemeye çalışacağım. Bugün Atlantik Grubu takımları ile başlıyoruz, diğer grupları da okumak için takipte kalın. Soru, yorum ve kendi önerilerinizi aşağıya ekleyebilirsiniz. Keyifli okumalar 🙂


NOT: Yazılarda geçen takas önerileri büyük oranda kendi düşüncem ve yakıştırmamdır. Internet kaynaklarından okuyup, beğendiğim ve yazıya eklediklerimi ayrıca belirteceğim. Her takım için verilen senaryolarda doğal olarak diğer takımlar da yer alacaktır. Bazı takımların senaryolarda çok anılması, bazılarının ise adının çok az geçmesi doğaldır, bu sezondaki durumları ile alakalıdır.


Takas Rehberi: Atlantik Grubu | YAZI DİZİSİ

Takas Rehberi: Güneydoğu Grubu | YAZI DİZİSİ

Takas Rehberi: Merkez Grubu | YAZI DİZİSİ

Takas Rehberi: Güneybatı Grubu | YAZI DİZİSİ

Takas Rehberi: Kuzeybatı Grubu | YAZI DİZİSİ

Takas Rehberi: Pasifik Grubu | YAZI DİZİSİ

 

 

Volkan Bahceci

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir