Takas Rehberi: “Güneybatı Grubu” | YAZI DİZİSİ

Ligin son sıralarına demir atan Mavericks, ne Koç Rick Carlisle’ın ne patron Mark Cuban’ın ne de Dirk Nowitzki önderliğindeki oyuncu grubunun alışık olduğu ve bulunmak istediği bir konumda değil. Acı gerçek şu ki, az önceki cümlede geçen “Nowitzki önderliğindeki oyuncu grubu” ifadesindeki önderin ve oyuncuların (bir kısmının) yenilenmesi gerekiyor. Bu söylediklerim Nowitzki’ye saygısızlık olarak alınmasın, kadroda işi yok anlamında da söylemiyorum, sadece bayrağın yeni bir isme devredilmesi gerektiğini düşünüyorum. Açıkçası Mavs; Matthews, Harris, Barea gibi veteranlarla uzamaz, tam tersine zamanla kısalır. Harrison Barnes takımın yan parçalarından biri olarak iyi ama taşıyıcı sütun olarak yetersiz. Peki, Dennis Smith J.R. aranan lider olabilir mi? Karar vermek için çok erken ama ilk izlenimlerim franchise player beklememek gerektiği yönünde. Gelecek için “şu da mutlaka olsun” diyebileceğimiz başka bir isim ise mevcut kadroda sanırım yok.

Mavs bu sezon beklentilerin altında mı kaldı, yoksa beklenen zaten bu muydu bilmiyorum. Kesin olan bu sezonun artık kurtarılamaz olduğu. Gerçekçi olmak gerekirse (şu anki çekirdek düşünülünce) gelecek sezon için de rekabetçi olacak türden hamleler yapılmasını çok zor görüyorum. Mavs yönetiminin gelecek sezonda yeniden rekabetçi olacak bir takım kurmaya mı çalışacağı, yoksa yavaş ve kontrollü bir şekilde gelişerek 2019 veya 2020 gibi (muhtemel Warriors ve Rockets fırtınası dindikten sonra) yüksek rekabet seviyesine varmaya mı çalışacağı, şimdiden yapılabilecek hamlelerin yönünü belirleyecek.

mavs.com
mavs.com

Dallas’ın elinde diğer takımların ilgisini çekebilecek az sayıda oyuncu var. Bunlardan özellikle Nerlens Noel’in geçen yaz takımla anlaşamaması ve bu sezon Carlisle’ın rotasyonunda neredeyse hiç kullanılmadığı düşünülünce, takas döneminde elden çıkarılmaması büyük bir sürpriz olur. Bununla beraber Noel için -eğer hâlâ böyle bir beklentisi olan varsa- birinci tur draft hakkı bulmak çok zor olur. Sadece Noel üzerinden yapılacak küçük bir takasta ikinci tur bir draft hakkı beklemek daha gerçekçi olacaktır. Matthews yine Mavs’in göndermek istediği bir oyuncu. Ancak düşmekte olan verimi ve bir yıl daha devam eden yüksek kontratı sebebiyle üzerine bir değer almaktan ziyade göndermek için yanına bir değer iliştirmek daha yakın bir ihtimal olarak görünüyor.

Dallas’ın takas dönemindeki en büyük silâhı ise 13 milyon doların üzerindeki cap boşluğu ve biten kontratlar olacaktır. Yukarıda belirttiğim şekilde Cuban önümüzdeki sezonu da gözden çıkarırsa başka takımları istenmeyen kontratlardan kurtarmak için kayda değer genç yetenekler ve pickler alabilir.

Takas önerisi:

Dallas => Luol Deng + Jordan Clarkson + 2020 Birinci tur draft hakkı

Lakers => Wesley Matthews + Nerlens Noel + Josh McRoberts

Dallas için kötü bir kontratı (Matthews) daha kötü bir kontrat ile (Deng) değişme karşılığında Clarkson gibi sağlam bir skorer ve draft hakkı fena bir karşılık değil. Üstelik Carlisle Deng’den de belli bir oranda faydalanabilir diye düşünüyorum. Dallas için böyle bir takas, 2018’i komple çöpe atmayıp, Dirk Nowitzki’nin muhtemel son sezonunda ona görece olarak daha az kötü bir takımda oynama fırsatı verecektir.

Lakers için bu yaz iki süper yıldız senaryosundan bu yaz bir süper yıldız, gelecek yaz ikinci bir yıldız senaryosuna geçiş yapmak gibi düşünülebilir. Matthews ve Noel’den sezonun geriye kalanında alabilecekleri katkı Clarkson’ın kaybını telâfi ederse ne âlâ. Etmezse de asıl konu Deng’in kontratıydı zaten.

(Ayrıca bu yazı serisinde bakınız: Charlotte, Orlando ve Cleveland sayfaları)

Geri1 of 5

Dallas Mavericks

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler