Anadolu Efes’in Fransız oyuncusu Adrien Moerman, Turkish Airlines EuroLeague Final Four öncesinde oynayacakları Fenerbahçe Beko maçı öncesinde TrendBasket’e özel açıklamalarda bulundu.


Röportaj ve Çeviri: Barış Cevahir


Final Four’a kaldınız. Senin duyguların ve düşündüklerin nedir?

 “Öncelikle bu Final Four’a hak ettiğimizi düşünüyorum. Çok mutluyuz. Efes’in iyi ve güçlü bir takım olduğunu herkese gösterdik. Çok memnunuz.”

Fenerbahçe Beko ile oynayacaksınız. Dolayısıyla birbirini iyi tanıyan iki rakip karşı karşıya gelecek. Sence bu bir şans mı?

“Fenerbahçe ile oynamak için, şampiyon olmak için ya da CSKA ve Real gibi takımları yenmek için birlikte oynayıp akıllı davranmanız gerekiyor. Biz nasıl kazanacağımızı biliyoruz. Tabii ki kolay olmayacak. Sadece 40 dakikaya odaklanıp finale ulaşmalıyız. Biz onları yendik, onlar bizi yendi. Bir kez daha yapabiliriz. 40 dakika boyunca odaklanmalıyız.”

Playoff’ta eski takımın Barcelona’ya karşı büyük işler yaptın. 40, 37 ve 36 dakika oynadın. Sence sezonun en zor bölümü orası mıydı? Yoksa Final Four mu olacak?

“Playoffun zor olduğunu düşünüyorum çünkü beş maçlık bir seri oynadık. Ardından tekrar kendimize gelmemiz de pek kolay değil. Aynı zamanda Türkiye Ligi de devam ediyor. Orada da yüksek dakikalar oynamanız lazım. Ancak Barcelona’yı mağlup edip burada olduğumuz için mutluyuz. Oyunu seviyoruz. Fenerbahçe maçı ise farklı olacak. Tek bir maç. Seri değil ve kazanırsanız finaldeyiz. Playoff zamanı gibi değil. Tamamen ayrı bir organizasyon. Tekrar burada mutluyum. En önemli olan şey playoffları kazandıktan sonra burada da kazanmamız lazım.”

Anadolu Efes SK (@AnadoluEfesSK)

40 dakika oynadıktan sonra belki de birçok basketbolsever Moerman nasıl 40 dakika oynuyor, 30 yaş bunun için fazla demiştir. Ancak sen oynadın ve iyi bir iş çıkardın. Bu noktadaki sırrını bizimle paylaşmak ister misin?

“Yaşlı değilim. Daha 30 yaşındayım (Gülüyor). Forma girmek için birçok aşamadan geçiyoruz. Vücudumu hazır tutmak için yoğun antrenmanlar var. Benim için sırrımın kaynağı formda kalmak. Antrenmandan sonra yaptığımız çalışmalar da önemli. İlerlemek önemli. Efes’in harika fizyoterapi ekibiyle birlikte vücudumda da daha iyi oluyor.”

Efes adına sezonun dönüm noktası neydi?

“En önemli şey hızlı olabilmek. Final Four’dan sonra lig playoffları başlayacak. Final Four’daki sonuç ne olursa olsun onu bir kenara koyup sezonu iyi bitirebilmek önemli. Buradan sonra lige etkili dönmemiz lazım.

Fenerbahçe Beko maçlarında eşleşmeler çok önemli olacak. Önemli uzunlarından yoksun Fenerbahçe Beko. Bu avantaj olabilir mi? Konu hakkındaki görüşlerin nedir?

“Bunu önemsemiyoruz. Bazı oyuncuları olmayacak tabii ama biz kendi oyunumuza odaklıyız. Ne olursa olsun harika bir takımlar. Onlara karşı sadece odaklanmanız lazım.”

Türkiye’deki atmosfere hakimsin. Banvit ve Darüşşafaka’da da oynadın. Ancak bu sezon burada tam anlamıyla bir aile ortamı var. Efes’in ortamı hakkında ne söylemek istersin?

“Bir aile ortamı var. Harika da bir atmosfer. Burada olmaktan dolayı çok mutluyum. Ekiple birlikte çalıştığım için mutluyum. İnsanları mutlu etmek de hoşuma gidiyor. Bir bakıma oyuncuların rolü de salonu nasıl doldururuz olmalı. Bu işin bir parçası da taraftarları mutlu etmek. Ben de mutluyum.”

Adrien Moerman, O mu Bu mu? testinde de konuklarımızdan biriydi!

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir