Turkish Airlines EuroLeague’de 18 yıl aradan sonra Final Four başarısı gösteren Anadolu Efes’in Hırvat oyuncusu Krunoslav Simon, TrendBasket’in sorularını yanıtladı.


Röportaj ve Çeviri: Barış Cevahir


Anadolu Efes SK (@AnadoluEfesSK)

Final Four’da mücadele edeceksin. Ne hissediyorsun?

“Harika bir his. Tüm sezon bunun için çalışıyorduk. En başından beri sıkı çalıştık ve iyi bir performans ortaya koyduk. Eminim ki bunu gerçekten hak ettik. Sadece benim için harika bir his değil, tüm takım, burada çalışan kişiler ve herkes adına güzel bir his.

Takım olarak sence sezonun dönüm noktası neresiydi?

“Bir tane söyleyemem. Çünkü birçok dönüm noktası var. Sezon başından bu yana güçlüydük. Herkese karşı etkili oynayan iyi bir takım olduk. Sezon başından bu yana hepimizin umduğu şey ve amaç buydu. Tabii ki kolay olmadı. Zor takımların olduğu çekişmeli bir ligde oynuyorsunuz.”

6-7 yıldır EuroLeague’de boy gösteriyorsun. Ancak bu senin İlk Final Four maceran. Bu bağlamda neler söylemek itersin?

“Evet öyle. Bu şimdiye kadar oynadığım en iyi takım. Birçok takımda oynadım. İyilerdi fakat Final Four’a kalmak için yetersiz takımlardı. Burada, harika oyuncularla bunun için oynamak beni mutlu ediyor. Şimdi önümüzdeki Final Four’a bakacağız.”

Fenerbahçe ile karşılaşacaksınız. Birbirini çok iyi tanıyan rakip İstanbul derbisinde, Final Four’da kozlarını paylaşacak.

“Zor maç. Sezon başından bu yana altı kez karşılaştık. Durum da 3-3. Sezonun ilk bölümünde onlara karşı oynayabileceğimizi gösterdik. Ancak burası Final Four ve ortam farklı. Bir maç ve her şey oluyor. Şansımızın olduğunu tabii ki biliyoruz fakat kolay olmayacak.”

TrendBasket / Barış Cevahir

Bu sezon oyun kurucu oynadın, şutör gard oynadın, kendi pozisyonun dışında rol oyuncusu olarak kullanıldın, kenardan geldin ve ilk beş de başladın. Sıkı savunma yapıp hücum da ekstra işler yaptın.

“Bu sadece ne kadar güçlü bir takım olduğumuzu gösteriyor. Oynayabilen birçok oyuncumuz var. Bunu birçok kez gösterdik. Sezon içerisinde de farklı oyuncular iyi form yakaladı. Son maçta Shane takımı mücadeleye itti. İyi oyunculara sahip olmak her zaman iyidir.”

Çok yönlülüğünün sırrı ne peki?

“Bilmiyorum. Ben bir takım oyuncusuyum ve burası en önemli şey. Takımın galibiyeti adına her şeyimi sahaya koyabilirim. Bireysel istatistiklerimi önemsemiyorum. Neye ihtiyacımız olduğunu görmek adına yeterli deneyimi sahip olduğumu düşünüyorum. Bunu da takıma getirmeye çalışıyorum.”

Anadolu Efes taraftarı ve ekip sana Malatyalı lakabını taktı. Bu konu hakkında ne söylersin?

“Bir şey diyemem. Bu bir şaka ve havalı da. Pek düşünmüyorum da. Hikayesini de biliyorum. Ancak havalı.

Ergin Ataman ile çalışmak senin için nasıl?

“Sadece güzel şeyler söyleyebilirim. Harika bir deneyimi sahip. Buraya geldiğimden ilk günden bu yana iyi bir ilişkimiz var. Bunu da gösterdi ve şampiyonluktan iki maç uzaktayız şu anda. İlk andan bu yana başarabileceğimize inandı. Dolayısıyla bizim de inanmamız gerekiyor.”

Anadolu Efes taraftarları hakkında ne söylemek istersin? Bu sezon inanılmaz bir performans da onlardan geldi.

“İlk andan bu yana onlar da bizi destekliyor. Bizim taraftarlarımızı tanımlamak için sadece en iyi kelimeleri kullanabilirim. Bu da onlarla birlikte İstanbul’da oynarken farklılık yarattı. Umuyorum ki bu sezon sonuna kadar devam edecek.”

Final Four’a çıkarsanız CSKA’yı mı Real Madrid’i mi tercih edersin?

“Dürüst olmak gerekirse bunu hiç düşünmedik. Şu an Fenerbahçe maçına odaklandık. Bizim için hepsi aynı. Final Four’da oynayan takımların hepsi nasıl oynayacaklarına ve kendilerine bakıyorlar. Dolayısıyla bu çok önemli değil.”

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir