George Zakkas/Yunanistan/SDNA

Yaz başında De Colo’nun Fenerbahçe Beko’ya transfer olmasını beklemiyordum ancak Marko Guduric, NBA’e gitme kararı alınca ve Real Madrid, De Colo’yu ikna edemeyince Fenerbahçe Beko’nun Nando konusunda ciddi olduğunu anladım. İlk olarak haberi İsmail Şenol’dan duydum. Haberi duyunca Türkiye’den tanıdıklarımla konuştum ve Nando’nun Fenerbahçe Beko’yla imzalayacağını söylediler. Dediğim gibi başlarda inanmıyordum ama haberleri gördükten ve Türkiye’deki tanıdıklarımla konuştuğumda bu transferin gerçekleşeceğini anladım.

Fenerbahçe Beko’nun böyle bir transfere ihtiyacı vardı. Guard rotasyonuna sağlam bir oyuncu eklemeleri gerekiyordu. Size ilginç bir anı anlatayım. Berlin’de CSKA Moscow’la Fenerbahçe Beko arasında oynanan EuroLeague finali sonrası Zeljko Obradovic hakemler hakkında bazı yorumlarda bulundu. İki ay sonra De Colo ile röportaj yaptım ve bize ”Bunlar olabilir. Tüm büyük koçlar, kaybettikleri büyük maçlardan sonra hakemlerden şikayetçi olurlar.” dedi. Bunu tweet attım ve Fenerbahçe taraftarları bu konuda De Colo’ya büyük tepki gösterdi. Onun hakkında birçok sert mesaj attılar. Aslında Nando problem yaratmak istememişti. Ancak şu an taraflar arasında büyük bir saygı var. Fenerbahçe taraftarlarının, oyuncuları ne kadar sevdiklerini Sloukas’tan dolayı iyi biliyorum. Bazı taraftarlarda Yunan bayrağı oluyor. Nando’nun da taraftarlar tarafından sevileceği ve sayılacağı bariz.

euroleague.net

De Colo çok büyük skorer. Çok tecrübeli oyuncu. Uyuta uyuta skor üretebiliyor. De Colo hakkında şüphesi olanlar kritik anlarda Nando’nun ortalarda olmadığını belirtiyor. Ancak bu sezon özellikle Top 8 ve Final Four’da kritik anları müthiş oynadı De Colo. İyi bir lider olabileceğini bir kez daha gösterdi. Sloukas ile birlikte hücumda çok iyi ikili olacaklardır. Ancak savunmada bu ikili hakkında soru işaretlerim var. Zeljko Obradovic bir usta. Bu konuya çözüm bulacaktır. Nikola Kalinic bu konuda joker görevi görebilir. De Colo tartışmasız çok iyi bir ekleme oldu Fenerbahçe Beko için.

Bence Avrupa’da bu yaz döneminin en önemli transferi Nikola Mirotic. NBA’den geri dönmesi, bu yazın en büyük hamlesiydi. Yaşı, maaşı, NBA’deki performansı, eski Real Madrid oyuncusu olması gibi faktörleri düşününce Mirotic’in Barcelona’ya imza atması gerçekten çok büyük gelişmeydi. Ancak EuroLeague içi transferlere bakarsak en büyük hamle De Colo’nun Fenerbahçe Beko’ya imza atması bence. Onun arkasından Cory Higgins ve Brandon Davies’ın Barcelona Lassa’ya imza atması gelir.

George Zakkas/Yunanistan/SDNA

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir