Önümüzdeki Haziran ayı NBA tarihinin en büyük trajedilerinden birinin yirminci yıldönümü olacak. 1993’ün 7 Haziranında Alman otobanında hız yapmakta olan bir Volkswagen’in bir kamyonla çarpışması trafiğin tıkanmasına neden oldu. Kazada ölüm kaçınılmazdı, araba  kamyonla çarpışmış, sürücü ve yolcu koltuklarında ciddi hasara neden olmuştu.  Daha da kötüsü ön koltukta oturanlar camdan dışarı uçmuşlardı.  Kazada ölenlerden biri de 6 kez Avrupa da yılın oyuncusu ve o yıl NBA’in en iyi üçüncü beşine seçilen Drazen Petrovic’ti. Petrovic öldüğünde 28 yaşındaydı.

ESPN’in ’30 for 30’ belgesellerinden biri olan “Once Brothers” Drazen’in yakın arkadaşı Vlade Divac’ın gözünden Petro’nun hikayesini en iyi anlatan yapımlardan biri. Bir Minnesota Timberwolves taraftarı olarak Drazen’in hikayesinde ilk ilgimi çeken şey;  Drazen Petrovic’in NBA’deki ilk koçu Rick Adelman’ın yeni gardının yeteneklerini pek takdir etmemiş olmasıydı. Petrovic NBA’deki çaylak sezonunda maç başına  sadece 12.6 dakika sahada kalmıştı. Bu süredeki istatistikleri maç başına 36 dakikaya uyarlandığında 21.7 sayı ve 4.1 asistti. Trail Blazers o sezon adeta fırtına gibi esiyor ve NBA Finalleri’ne kadar ulaşıyordu. Böyle bir ortamda iki yıldız dış oyuncu Terry Porter ve Clyde Drexler’dan dakika çalmak pek kolay değildi. Bu sezondan sonra gard pozisyonu için veteran Danny Ainge’in de kadroya dahil olmasıyla Drazen’in  dakikaları oldukça düşmüştü. Zaten Petro da sezonun ortalarında takas talep etti ve Nets’in yolunu tuttu.

Nihayet New Jersey’e gelişiyle hemen bir yıldıza dönüştü. İlk sezonunda dakikaları 20.5’e kadar yükselmişti.  Derrick Coleman ve Kenny Anderson’la birlikte takımı iki kez play-off’a sokmuş ve bunu maç başına 20 sayı atarak başarmıştı. Doğu yakasında Petro’nun neler yaptığı Portland’ı çok ilgilendirmiyordu. Takastan sonra konferans finallerine ve bir kez daha NBA finallerine çıkmışlardı. Michael Jordan’ın bir yarıda 6 tane üçlük attığı efsanevi maçın da oynandığı seride Chicago Bulls’a kaybedince Rick Adelman’ı kovan Blazers, sonraki 6 sezonda da play-off’lara ilk turda veda etti. Eğer Trail-Blazers Petro’yu elinde tutsaydı, Petro’yu o otobana götürecek olaylar zincirinin kırılacağını düşünmek yanlış olmaz.  Ainge’i getirip Petro’yu takas etmek bu açıdan hata gibi görünebilir.

Rick Adelman Petro’nun NBA’deki ikinci yılda verdiği bir röportajda onun için şunları söylemişti:

“ Birinin oynamadığı için mutsuz olmasını anlayabiliyorum. Ancak takımda bu durumda olan başkaları da var. 6-0 konumundayız ve iyi bir takımımız var, o da bu takımın önemli bir parçası. Bu işten iyi bir para kazanıyor, üzgünüm, şu noktada onun için yapabileceğim bir şey yok.  Biraz gerçekçi olalım. Elimizde geçen sezon maç başına 7 sayı atan bir oyuncu var, All-Star bir oyuncu da değil.  Önünde başka oyuncular var onlar da çok iyi oyuncular.  Başka bir takımda oynayamayacağını kim söylüyor ki? Bence Drazen kötü tavsiyeler alıyor.”

Drazen Petrovic’in de Rick Adelman hakkında çok iyi düşündüğünü söylemek doğru olmaz. Petrovic’in kendisine bağlı bir internet sitesinde (http://www.drazenpetrovic.com/teams/portland.htm) bulunan yazıdaki ifadeleri de bunu doğruluyor:  “ Aslında Adelman benden hiç şikayetçi olmadı ancak neden oynamadığıma dair bir açıklama da yapmadı.  Benim kalitemi fark etmiş olması gerekirdi.”

Başka bir röportajda ise Adelman’dan şöyle bahsetmişti:

“Bilmiyorum. Bilmiyorum.  Adelman’ın benimle ilgili görüşlerini değiştiremiyorum.  Nasıl hissediyorum? Çok iyi! Bench’de oturuyorum, kimse bana bir şey sormuyor. Maç sonlarında birkaç sayı atıyorum… Aslına bakarsanız galiba NBA’de en iyi kazanan oyuncu benim.  Maç başına 5 dakika için milyon dolarlar kazanıyorum.  Maç başına 5 dakika…  eğer Adelman’ın keyfi yerindeyse ve skor uygunsa.”

Petrovic’e bağlı olan site Clyde Drexler’dan da bahsediyor ve onu Petro’nun az dakika almasının sorumlularından biri olarak görüyor. Drexler’ın bir röportajda söylediği şu cümleler ise şüpheye pek yer bırakmıyor:

“Drazen’in New Jersey’de iyi bir NBA kariyeri yapacağı konusunda son derece pozitif düşüncelere sahip olduğumu söyleyebilirim.  Burada şansı pek yaver gitmedi, ancak Nets’te her şey farklı olacaktır. Bu ligde oynayabileceğini herkese gösterecek ve ileride All-Star da olacaktır.”

Draxler’ın sözlerinin doğruluğu bir sonraki sezon kanıtlandı ve Drazen NBA’in en iyi üçüncü beşine seçildi. Ayrıca 2002’de Hall of Fame listesine de adını yazdırdı.

Bu hikayeyi şimdi gündeme getirmemin tek amacı bu büyük trajediyi hatırlatmak değil, ayrıca bu olayın Rick Adelman’ın kariyerine etkisini de incelemek. Petrovic hakkında yanıldıktan sonra, Rick Adelman NBA tarihinde yabancı yeteneklere en çok güvenen koç haline geldi. Şu anki Avrupa ağırlıklı Minnesota kadrosundan önce, Sacramento’da da benzeri bir kadro yaratmıştı. O kadronun ana parçası ve Petro’nun yakın arkadaşı Vlade Divac’tı. Ayrıca Hidayet Türkoğlu ve Peja Stojakovic gibi iki Avrupalı da kadronun kilit oyuncularındandı. Ardından Rockets’da görev alan Adelman Çin’den Yao Ming, Arjantin’den Luis Scola ve Slovenya’dan Goran Dragic ile çalıştı.

Drazen Petrovic, Adelman’ın yabancı oyuncular hakkındaki fikirlerini değiştirdi mi? Ricky Rubio ve Alexey Shved, NBA’deki yerlerini Petrovic’e mi borçlu? Belki evet, belki hayır. Adelman’a sorulsa “hayır” diyeceğine eminim.

Yazan – ANDY G.

Çeviren – Alper Tortop

TrendBasket

TrendBasket, dört yıldır toplamda otuzdan fazla yazar ile Türkiye'nin bağımsız ve yenilikçi basketbol portalı olarak hizmet veriyor.

Website: http://www.trendbasket.net

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir