Zeynepgül Ene: “Grupta üç takımı da yenebilecek düzeydeyiz”

A Milli Kadın Basketbol Takımı Menajeri Zeynepgül Ene, Sinan Erdem Spor Salonu’nda düzenlenen medya gününde basının sorularını yanıtladı.

22-30 Eylül tarihlerinde İspanya’da düzenlenecek FIBA Kadınlar Dünya Basketbol Şampiyonası’nı değerlendiren Zeynepgül Ene, takımımızın grupta bulunan üç takımı da yenebilecek düzeyde olduğunu belirtti.

“Şu anda sadece Dünya Şampiyonası’na konsantre olacağımız bir dönem başladı. Turnuvaya dünyanın en iyi 16 takımı katılıyor. Hepsi, kendi kıtalarında oynadığı şampiyonalarda en üst dereceleri alan takımlar. Türk kadın basketbolu açısından bu şampiyonalara sürekli katılabiliyor olmak çok önemli bir şey. FIBA dünya sıralamasında 7. sıradayız. Hedefimiz, bu şampiyonada alacağımız derece ve puanlarla, bunu en azından bir sıra daha yukarı taşımak. Büyük bir sakatlık geçirmeden oraya gidersek gruptaki Avustralya, Arjantin ve Nijerya’yı yenebilecek güçte olduğumuzu düşünüyorum. Milli takımımız grupta üç takımı da yenebilecek düzeyde. Yeter ki biz en iyi halimizde olalım. Grubu ilk sırada bitirirsek madalya ve derece yolunda önümüzün açık olabileceğini düşünüyoruz. Kadın basketbolunun geleceğiyle ilgili de çalışmak zorundayız. Buralarda hangi oyuncular oynayacak, o jenerasyonda kaç oyuncumuz var, bunların planlamasını da bir yandan yapıyoruz. Bu jenerasyon, ümitler seviyesinde madalya aldı. Şimdi de düşünüldüğü gibi A takımda yer bulmaya başladılar.”

TBF Milli Takımlar Direktörü Haluk Yıldırım ise kadronun ülkeyi en iyi şekilde temsil edeceğini ifade ederken “Takımımız, takım sporları içerisinde en başarılı branşımız. Dünya Şampiyonası’na Avrupa beşincisi olarak katılıyoruz. Tam kadro çalışmalara başladık. Türk basketbolu için önemli bir turnuva oynayacağız. En iyi sonucu alacağız. Rakiplerimiz zor, maç maç düşüneceğiz. Önümüzde uzun bir hazırlık süreci var. Bu planlamayı en iyi şekilde organize ettik. İnşallah sakatlık olmadan hazırlıklarımızı geçirerek, ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceğiz” sözlerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler