Değişim | Andrew Goudelock

goudelock

Goudelock uzun süreler oyunda kalan ve kaldığı her saniye; etkisini, varlığını hissettiren bir oyuncu. Topun hükümranlığını ona vermek, tabelada önemli ve uzun bir galibiyet serisinin geldiği periyotlarda dahi sağlıklı bir oyun izlettirmiyordu. Obradovic’in bu süreçte Kenan’a daha fazla sorumluluk vermek, Goudelock’tan hariç birtakım bağlantılar aramak gibi denemeleri oldu ancak sonuca giden yol çok daha sağlıklı bir plan üzerinden gitmeliydi.
Ne var ki bir taraftan da Goudelock’ın patlayıcı kimliği taraftarlar üzerinde olumlu intiba bırakmıştı. All-Star oylamasında alınan sonuçlar da önemli bir göstergesiydi bunun.
Aslında sezon başlarında Ricky Hickman’ın tepkilerin odak noktası haline gelmesi bile Goudelock merkezli dizayn edilen bu sağlıksız planla yakından ilişkilidir. Öyle ki maçlar kazanılıyor veya kaybediliyor ancak yolunda gitmeyen bir şeyler var. Son Euroleague şampiyonunun bir numaralı skor opsiyonu transfer ediliyor ve oynanan oyuna ikna edilmesi gerek. Goudelock’ın mutlak otoritesi ise Hickman açısından kabul edilemez. Bogdanovic’in bu süreci etliye sütlüye fazla karışmadan geçirmesi onun performans düşüklüğünün göze batmasına engel oldu. Ancak Hickman’ın rol arayışları ve bu çabaların sıklıkla başarısızlıkla sonuçlanması, ya da doğal bir sonuç olarak zorlamaların artması bir anda aslanların arasına attı onu. Halbuki roller dağıtılırken Hickman atlanmıştı. Bu süreç onun, hücum planındaki yerini arayış süreci olarak da tanımlanabilir.
Ama gerçek bir başarıya ulaşmak için -sezon sonunda olduğu gibi- asıl kahramanın Bjelica olması gerekiyormuş. Bunu bizzat Bjelica’nın kendisi oynadığı oyunla söyledi. Bjelica, sadece iyi bir 4 numara katkısı vermedi, tamamen flu olan, anlaşılması güç bir görüntüyü berraklaştırdı.
TOP 16’yla birlikte daha gözle görülür bir hal haldı bu durum. Açıkçası bunu doğal bir süreç olarak da ele alabiliriz, Obradovic’in bu yönde aldığı bir karar olarak da… Ben Bjelica’nın -takımın değil- oyunun lideri olmasının doğal bir süreç içinde gerçekleştiğini düşünenlerdenim. Zira oyun ve oyuncular açısından böylesine konfor sağlayan bir basketbol tarzının oyuna hakim olmaya başlaması önüne geçilemeyecek ya da belli bir karar sonucunda gerçekleşmeyecek kadar keskin sonuçlar doğuran bir sürecin engellenemez bir sonucu.

Değişim | Andrew Goudelock

TrendBasket

TrendBasket, dört yıldır toplamda otuzdan fazla yazar ile Türkiye'nin bağımsız ve yenilikçi basketbol portalı olarak hizmet veriyor.

Website: http://www.trendbasket.net

3 Comments

  1. Mücahid - 04/10/2015

    mükemmel bir yazı fenerbahçe ülker sevdalıları kesinlikle sonuna kadar okumalı

  2. Levent bılek - 04/10/2015

    Ne bjelicaymis arkadas tek basina final foura cikarmis takimi birde goudelock diye birri vardi bilmem cikarabilecekmisini hani her mac yirmi yirmi-yirmibes caktigi yetmezmis gibi he ceyregin macin sonundaki clutch sutlari sokup maclar falan kazdirmak gibi gereksiz isler yapiyordu. ismail senilun kisisel askiyla baslayan bjelica furyasi gittikten sonra iyice buyudu michael jordan mi bjelica mi deseler bjelica diye ciglik atacak bazilari.

  3. Mert - 05/10/2015

    Herkes bjelica ve goudelock gittiği için fenerbahçenin güç kaybettiğini düşünsede obrodovic bu sene çok sert bir takım kurdu. Hazırlık maçlarında izlediğim kadarıyla Antic beklediğimden çok daha iyi çıktı. Jan Vesely her geçen gün çok daha iyi bir 5 numara oluyor. 4 numara pozisyonunu ise datome tamamlayacak gibi. Beni tek düşündüren maçın sıkıştığı anlarda sazı kimin eline alacağı, eskiden bu sorumluluğu goudelock alıyordu. Yazıda da bahsedildiği gibi dixon fb nin oyuncusu değildi alınma nedeni ise gs nin almasına izin vermemekti.

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir