Walter Tavares’i korumak mı? Peki hangimizin temposunda oynuyoruz? | #F4GLORY

Yazar: Kemal Rutkay Özcan

Sponsor: StubHub


Daha basit ayarlamalara ihtiyaç duyan CSKA Moscow mu yoksa Campazzo ve Tavares ile rakip kısaların potaya ataklarını sınırlandırmakta çok iyi olan Real Madrid mi?

Turkish Airlines EuroLeague Final Four E-Dergi’nin tamamına erişmek için tıklayınız.


İspanya’nın Vitoria-Gasteiz şehrinde düzenlenecek 2019 EuroLeague Final Four organizasyonunda ikinci yarı final maçı iki Avrupa devini karşı karşıya getirecek. Bir tarafta son 17 senede 16. kez Final Four heyecanı yaşayacak CSKA Moscow var; bir yanda son şampiyon Real Madrid. 2017 ve 2018 Final Four’da da bir şekilde eşleşmiş iki takımın 2018/19 normal sezonunda oynadıkları iki mücadeleyi de Rusya temsilcisi kazanmıştı. Son dört seneden iki şampiyonluk çıkaran Real Madrid’e karşı bir üçüncüsünü kazanmak, son on Final Four’da sadece üç yarı final maçı kazanabilmiş CSKA için kolay olmayacak. Real Madrid ise bu sezon iki kez yenildiği tek takıma karşı zor bir maça çıkacağının bilincinde.

Son şampiyon Real Madrid’in geçen sezon ortasında transfer ettiği Edy Tavares takıma katıldığı günden itibaren İspanya temsilcisinin oyun planının merkezine oturmuş durumda. 2.21’lik dev, boyalı alanı kaplayarak hem Madrid kısalarının topa baskı yapmasını kolaylaştırıyor hem de pota çevresinde yarattığı sayı tehdidiyle savunmaların ilgisini üzerinde topluyor. Sezonun en iyi oyun kurucu performanslarından birini sergileyen takım arkadaşı Facundo Campazzo’yla birlikte kurdukları 1-5 pick-and-roll oyunu birçok takım tarafından durdurulamadı, CSKA dahil… Şubat ayında Moskova’da oynanan normal sezon maçı bunun kanıtıydı. Erken faul problemine giren Tavares’in yerine sahada kalan Gustavo Ayon’un potaya devrildiği ve toplu oyuncunun da değiştiği (Klemen Prepelic) ikili oyunlar CSKA tarafından savunulamadı. Bu durum, kanımca, Vitoria’da da değişmeyecektir. Şubat ayındaki maçta Sergio Llull’ün de oynamadığı düşünülürse Real Madrid’in ekmeğinin yine tepeden oynanan 1-5 ikili oyunlarından çıkması hayli olası. Bunun yanında Tavares-Campazzo ikilisi savunma sahasında hem zaaf hem de beklenmedik bir silah olarak karşımıza çıkıyor. Bu iki oyuncunun sırasıyla hareketlilik ve fizik dezavantajlarından takımlar mütemadiyen yararlanmaya çalışmaktalar fakat Tavares’in yüksek oyun konsantrasyonu ve pozisyon bilgisi ile Campazzo’nun savunduğu oyuncuyu çok kez yıldıran enerjisi Real Madrid’in apaçık bir eksiği olmayan bir takım olmasına yol açıyor. Bu iki oyuncunun etrafında ise topa baskıdan korkmayan, yay çevresini iyi savunan bir takım oluştu. Real Madrid’in rakiplerini sadece %35 üçlük isabetinde tutması da bunun bir sonucu, son şampiyon ligin bu alandaki en iyi üçüncü takımı.

Geri1 of 2

I

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler