12 Dev Adam’ın Koçu Ufuk Sarıca, Anadolu Efes formasıyla harikalar yaratan Shane Larkin’in milli takımda oynama durumuna açık kapı bıraktı.

Anadolu Ajansı’na konuşan Koç Ufuk Sarıca, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunlarında yer almak için ellerinden geleni yapacaklarını aktarırken Anadolu Efes’in süper yıldızı Shane Larkin’in milli takımda oynama durumuna ise açık kapı bıraktı.

Koç Sarıca’nın açıklamaları şöyle:

“Elemeleri Avrupa’da oynasaydık o dönemde hazırlık maçı yapabilme ve hazırlanabilme fırsatı bulabilecektik. Çünkü yine Kanada’ya erkenden gitmemiz gerekecek. 

Elemelerde de en iyisini yapıp o tek takım olmak için bütün gücümüzü sahaya yansıtacağız. Rakiplerin kadroları da önemli, Kanada’nın 20 küsur NBA oyuncusu var, Yunanistan keza hem çok iyi bir kadro hem iyi oyuncuları var. Aynı zamanda bizim de NBA oyuncularımız var. Olimpiyat elemelerini biraz tabii o döneme de, o günün şartlarına göre konuşmak lazım ama dediğim gibi elimizden geleni yapacağız, genç bir takımız inşallah başarırız.

Türk oyuncular oldukça iyi süreler alıyorlar ve süreden de daha önemlisi bence sorumluluk alıyorlar. Her takımda da bence böyle olması gerekiyor diye düşünüyorum. Federasyonun aldığı beş yabancı kararının hemen etkisini göstermeyeceğini söylemiştim. Birtakım faydalarını şimdi görüyoruz. Uzun vadede de göreceğiz diye düşünüyorum.

Bence Türk oyuncuların da o dönemde, maçın başı da tabii önemli ama sonundaki o karar anlarında belki bazı oyunlara imza atabilmeliler diye dört yabancı konusunu söyledim. Bence düşünülmesi gereken bir şey. Olur olmaz, tabii ki federasyonun karar vereceği, tartışacağı bir durum ama bence düşünülebilir.

Ben hemen bir oyuncuyu Türk yapalım diyemem ama gelirse oturur, tartışırız. Federasyon eğer yönetim kurulu, başkan tamam diyorsa biz niye değerlendirmeyelim? Ama şu anda da oyuncularımız var. Hani her oyuncuyu da Türk yaptığımız zaman mesela bizim ülkemizden gidebiliyor. Aynı şekilde Scott Wilbekin’de de bunu yaşadık. Bunun önlemini almak lazım. Acaba bizim ülkemiz aynı takımlarla mı devam edecek? Bu tartışılacak bir şey. Ben performans olarak Larkin’i tabii ki beğeniyorum, bence çok değerli bir oyuncu.”


Kaynak: AA

Yunus Emre Ak

Mail: [email protected] Twitter: @namidigerwhite

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir