#TUR – #BRA | Maç önü notları – #Rio2016

Ülkemizin #Rio2016’da takım sporlarındaki tek temsilcisi olan #PotanınPerileri A Grubu’ndaki son mücadelesinde TSİ 21.30’da Brezilya karşısına çıkacak.

Fransa ve Avustralya mağlubiyetlerinin ardından Japonya ve Belarus sınavlarını kazasız bir şekilde atlatan ve çeyrek finale katılmayı garantileyen ekibimiz, grupta hiçbir iddiası kalmayan ev sahibi Brezilya karşısında bir anlamda oyunlardaki rotasını çizecek bir kırk dakika oynayacak.

#PotanınPerileri’nin A Grubu’nu üçüncü sırada tamamlaması çeyrek ve yarı finalde Birleşik Devletler’den kaçmamız anlamına geliyor. A Grubu’nu üçüncü sırada bitirmesi halinde çeyrek finalde B Grubu’nun ikincisi ile karşılaşacak ekibimiz yarı finalde ise A Grup-I ve B Grup-IV çeyrek final eşleşmesinden gelecek ekip ile final mücadelesi verme şansına sahip olabilir.

*

İki oyuncusu dışında (Clarrisa Santos ve Erika Souza) #Rio2016 kadrosu tamamı ülke sınırları içerisinde oynayan isimlerden oluşan Brezilya, grupta oynadığı dört karşılaşmadan da mağlubiyetle ayrıldı. Tıpkı A Milli Kadın Basketbol Takımı gibi sistem içerisindeki kilit iki oyuncusuna otuz beş dakikanın üzerinde süre veren ev sahibi ekipte Clarissa Santos (35,3) ve Damiris Dantas (37,6) sistemin tüm yükünü omuzlamış durumda. Pota altı oyuncusu Santos, 13,5 sayı, 12,5 ribaund, 2,5 asist ve 20,8 verimlilik puanı ortalaması üretirken oyundaki en büyük paydaşı Dantas ise dört maçın sonunda, ortalamada, 18,0 sayı, 6,8 ribaund, 1,2 asist ve 18,2 verimlilik puanı değerlerine ulaşmayı başardı.

31. Olimpiyat Oyunları’nın kadın basketbolunda maç başına en çok top kaybı yapan ikinci ülkesi konumunda bulunan Brezilya (18,8) verimlilik puanı kategorisinde ise ortalama 64,0 verimlilik puanı ile ekibimizin bir basamak altında, on iki ülke arasında on birinci sırada yer alıyor; bu alanda onuncu sırada yer alan Ekrem Memnun’un öğrencilerinin ise verimlilik puanı ortalaması 70,0 olarak kayıtlara geçmiş durumda. Öte yandan dört maç sonunda, kırk dakikada ortalamada 10,0 top kaybeden #PotanınPerileri 9,0 ile bu alanın lideri Japonya’nın ardından Rio de Janerio’da en az top kaybeden kadın milli basketbol takımı konumunda.

Tarihimizde daha önce bir kez, 22 Ağustos 2014 tarihinde Zafer Kupası’nda karşı karşıya geldiğimiz Brezilya’yı 66-48 gibi net bir skorla mağlup etmiştik.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler