TOFAŞ ve bulunduğu kabın şeklini alan savunma

Müdafaadan bir şeyler kazanan, bununla birlikte açık saha basketbolunda avantaj sağlayan, paylaşan, birbirlerinin eksiklerini kapatmak için sahada olan bir takım yaratmak istiyoruz. Zaten bu belli seviyede var; çok kötüydü ve daha iyisini yapacağız değil, belli seviyede var olan şeyler bunlar. Ligde en çok sayı yiyen 3-4 takım arasındayız, bunu müdafaayla biraz daha aşağıya indirmek istiyoruz. Elimizde buna uygun bir takım var.

TOFAŞ Başantrenörü Ahmet Çakı, göreve gelişinin kısa süre sonrasında konuk olduğu BCL Podcast bölümünde bu ifadeleri kullanmıştı. Sohbetimiz boyunca da savunmanın ve sertliğin önemini vurgulamıştı. Takip ettiğim kadarıyla birçok maç sonunda da bu yöne değindiği açıklamaları var. Bursa ekibi BCL’de çeyrek finale geldi, BSL’de ise playoff mücadelesini sürdürüyor. TOFAŞ’ın Hakan Demir’le de fena gitmeyen BCL sezonunun koç değişimi sonrasında ivme almasının arkasında yukarıdaki alıntının gerçeğe dönüşmesi yatıyor.

Viziball verilerine göre TOFAŞ, 4 Ekim-1 Ocak arası BCL’de 100 pozisyon başına 106.9 sayıya izin verdi. 1 Ocak’tan bugüne ise bu sayı 100 pozisyon başına 101.5’e düştü. Dolayısıyla TOFAŞ 2022’de turnuvanın en verimli dört savunmasından birine, önceki periyotta 18. iken dönüştü.

Bu durumun ilk ve en önemli sebebi, TOFAŞ savunmasının bulunduğu kabın şeklini alabilmesi. Turnuvayı bu sezon Son 16 aşamasında terk eden JDA Dijon’un başantrenörü Nenad Markovic’in bir başka BCL Podcast bölümünde vurguladığı üzere, takımların artık tek savunma şemasıyla Avrupa’da yol alması zor. Ve TOFAŞ’ın başarısı tam olarak burada yatıyor. Savunmada farklı stratejileri son derece pürüzsüz şekilde uygulayabilmek, takımın da birbirine alıştığı dönem olan ocak ve sonrasında savunma verimliliğini beş puan aşağıya çekti.

Sözgelimi; perdede Ismael Bako’yu görünce drop, Luke Maye’i görünce hedge, toplu kısa tepeye çıkınca switch bazen bir pozisyon içerisinde uygulanıyor. Bursa ekibinin genelde fiziksel olarak büyük beşlerle sahada kaldığını görüyoruz. Bu, yeri gelince kısa zamanda fazla mesafe kat etmeyi sağlıyor. Bazen de dar kalarak boyalı alanda trafik yarattırıyor.

Ve işin enteresan yanı, şekilli alan savunmaları burada yok. Veya bir koçun reklamını yapabilecek parlak savunma şemalarını TOFAŞ’ta görmüyoruz. Mevzu iyi rakip hazırlığı ve bireysel olarak iyi savunma yapan oyunculardan ibaret.

Rolünün yıldızları

Buradaki en büyük şansım, hem teknik ekibin takıma hâkim olup bana destek vermesi hem de oyuncuların iyi karakterli, pozitif insanlar olması. Söylenenlere ve yapmak istediklerimize çok çabuk adapte olmaya çalıştılar. Sezon ortası takım aldığınızda, her şeyi %100 değiştirmeye çalışmak yanlış bir karar olur; %50-60 adapte olup birazını da ufak ufak değiştirmeye gitmek lazım.
Ekip olarak enerjiyi artırıp müdafaayı yukarı çekmeye çalışıyoruz. Oyuncuların da istekli ve iyi niyetli olmasından dolayı kendimi şanslı hissediyorum.

Çakı’nın sohbetimizde vurguladığı önemli noktalardan biri de TOFAŞ’ın o gelmeden önce kurulmuş ekibiydi. Dev bir projede veya küçük bir ofiste çalışmış olanlar bilir; uyumluluk ve rolünün yıldızı olmak başarının iki anahtarıdır. TOFAŞ bu anlamda hedefi 12’den vurdu. Yazının oyuncu öveceğim kısmına geldik; merak etmeyin, çok uzatmayacağım.

Takımdaki ikinci sezonunu yaşayan Jeremy Simmons, kitaptaki bütün ikili oyun savunma yöntemlerini başarıyla hayata geçirme becerisiyle birlikte savunmanın temel taşı oldu. Takıma mücadeleci bir ribaund makinesi olarak gelen Simmons, BCL’nin en tehlikeli uzunlarını ve kısalarını bire birde savunacak kadar iyi bir savunmacıya dönüştü. Bu anlamda Chris Singleton tipi bir dönüşüm geçirdi.

Sezon başı bocalayan Elgin Cook, zaman geçtikçe rolünü buldu ve tutkal rolünün yıldızı oldu. Zaten Türkiye’nin sayılı kısalarından olan Berk Uğurlu TOFAŞ’ta kendini topa ve toplu oyuncuya baskı yapan bir savunmacı olarak, hücumda artan doğru karar verme yüzdesiyle birlikte buldu. İkinci beşte Yalovalı bir marangozun oğlu, yerli Steven Adams Muhsin Yaşar gücünü ve gelişen oyun bilgisini takımını ikinci çeyreklerde kanatlandırmak için kullanıyor. Koç Çakı’nın röportajda ısrarla bahsettiği Yiğit Arslan da savunma sertliğini ve konsantrasyonunu bu sezon geliştirdi.

Bir Meksikalıyı ve uzun boylu Hırvat bir çocuğu dışarıda bıraktığımın farkındayım. Ancak onların işi daha çok diğer sahada.

Bununla birlikte bir övgü de koça. Sezon ortası aldığı takıma imzasını atmaya çalışmaması doğruydu. Bunun yanında elindeki kadroya şova kaçmadan pragmatik basketbol oynatmasını da takdir ediyorum. Ayrıca, her spora sirayet eden Moneyball sonrası bu çağda takımlar oyuncu gelişimindeki başarıyla rekabetçi avantajları elde ediyor. Ve Ahmet Çakı, TOFAŞ’taki sınırlı zamanında Cook, Yiğit, Muhsin gibi oyuncuların gelişiminde muvaffak oldu.

Nokta atışı

Yiğit’ten savunma ve sertlik anlamında beklentimiz yüksek. Bir takviye olacaksa da Kasey ve Pako’dan alamadığımız sertliği, Elgin’den aldığımız sertliğe yakın düzeyde verecek bir oyuncu olmalı. Ama önce elinizdeki oyunculardan maksimum verimi almanız gerektiğine inanıyorum.

Herkesin bireysel olarak iyi savunma yaptığı şampiyon Toronto’ya benzettiğim TOFAŞ’ın 2022’deki krank mili Tyler Ennis. Çakı’nın bahsettiği savunmacı guard olarak 10 Ocak’ta transfer edilen Ennis, her şeyden önce TOFAŞ’ın pozitif, düzgün karakterli oyuncu profiline tam uyuyor. Bunu kendisiyle olan bire bir etkileşimlerime dayanarak da doğrulayabilirim. Bunun dışında sahaya da takımın aradığı birçok şeyi koyuyor Ennis.

Evvela Çakı’nın aradığı savunmacı, mücadeleci kısanın karşılığını veriyor. Atletik özelliklerinin sakatlıklar sonrası gerilemesine rağmen topa baskıda ve topsuz oyuncu kovalamada hala oldukça iyi. Oyun konsantrasyonu da son çeyreklerde artan performansından anlaşılacağı üzere takdire şayan. Ancak Ennis’in katkısının büyüğü sürpriz bir alandan gelmekte.

Tyler Ennis, 2022 model TOFAŞ’ın Viziball verilerine göre en etkili oyuncusu. Oynadığı son beş BCL maçının son çeyreklerinde ortalama 7 sayı kaydetti. Bu Avrupa’da etkileyici bir istatistik. Potaya atak özelliğiyle dikkat çeken Kanadalı, yayın içinden maç başına 4.5 basketi %65,9 isabet yüzdesiyle attı.

Aynı zamanda ligin fazla faul alan oyuncularından da biri. Maç başına kullanılan serbest atışta (3.7) tüm ligde onbirinci. Serbest atış oranında (FTA/FGA: %42.9) ilk 30 içerisinde. %86.4 faul isabet yüzdesiyle de birleştirince, Ennis’in bir ve iki sayılık atışlardaki verimi TOFAŞ için çilingir görevi görüyor.

Bütün bunlar birleşince BCL’nin top kayıplarından maç başına en çok sayı atan ve rakiplerine maç başına en az basket izni veren takımını elde ediyoruz. Yine bütün bunlar Tenerife deplasmanında en az bir maç kazanmaya yetecek mi bilmiyorum. Ancak şunu biliyorum ki Bursa çocukları her yerde çarpışır. Ve pek az Avrupalının bundan haberi var.

Kemal Rutkay Özcan
İletişim: [email protected] Twitter: krutkayozcan

Yazarın Diğer Yazıları

Vidorreta: “BCL’in en zor şampiyonluklarından birini aldık”

2022 Basketbol Şampiyonlar Ligi finalinde BAXI Manresa’yı 87-98 yenen Lenovo Tenerife’de başantrenör Txus Vidorreta...

Martinez: “Çok daha iyi oynamayı bekliyorduk”

2022 Basketbol Şampiyonlar Ligi finalinde Lenovo Tenerife’ye 87-98 yenilen BAXI Manresa'da başantrenör Pedro Martinez...

Lenovo Tenerife ikinci kez #BCL şampiyonu!

2022 Basketbol Şampiyonlar Ligi final karşılaşması BAXI Manresa ile Lenovo Tenerife arasında oynandı. İki İspanyol...

BAXI Manresa vs Lenovo Tenerife | Kupa maçı öncesi finale kısa bir bakış

Elemeler dahil 13 Eylül’de başlayan 2021-22 Basketbol Şampiyonlar Ligi sezonunda final gününe ulaştık. İki...