Lenovo Tenerife ikinci kez #BCL şampiyonu!

2022 Basketbol Şampiyonlar Ligi final karşılaşması BAXI Manresa ile Lenovo Tenerife arasında oynandı. İki İspanyol ekibinin mücadelesinde gülen taraf, ikinci yarı performansının yardımıyla Tenerife oldu.

Yarı finalin yıldızı Huertas’ı Sylvain Francisco gibi ufak ama baskılı bir savunmacıyla kapatmayı seçti Manresa. İlk hücumun Salin’in perdeden çıkarak attığı üçlük olması da bu sebepten tesadüf değil. Uzunların yaya kadar çıkmaktan çekinmediği bir ortamda Lenovo Tenerife maç başı itibarıyla çok da üretemedi. Öte yandan Manresa, Ismael Bako’nun devrildiği ikili oyunları merkezine aldı. MVP’nin 3.5 dakikada 9 sayı atması da yardımcı oldu elbette.

Dani Perez’in Salin üzerindeki savunmasından hiç memnun kalmayan Pedro Martinez, skoreri Joe Thomasson’u kısa sürede oyuna almak zorunda kaldı. Bir yandan da çalınan – tribüne göre – kolay fauller Tenerife’yi serbest atış çizgisine daha dördüncü dakikadan getirmeye başladı. Tenerife oyuna sadece Salin’i sokarak, birbirinin tıpkısı setlerle Fin oyuncudan 10 sayı buldu; 9-16 öne geçip Koç Martinez’i 6. dakikada molaya zorladı.

Mola dönüşü 2-3 alanı anında cezalandırıp Salin’in dinlendiği bölümde savunmayı oturtan Manresa üç dakika içerisinde 19-18 öne geçti. Bu noktadan sonra Perez’in şutunu tamamen riske etti Tenerife. Bu taktik Huertas’ın ikili oyun savunmasında başarılı olamamasıyla birlikte meyvesini vermedi; ancak Tenerife çeyreği 25-27 önde kapattı.

Bako’nun ilk çeyrek sonu, ikinci çeyrek başı tam bir hayal kırıklığı olup sürekli hata yapmasıyla beraber Manresa skorda bir toptan fazla geri düştü. Özellikle Maye’in top kullanmaya dair açık çeki vardı bu bölümde. Moneke’nin oyuna girişi, Tenerife savunmasının hataları, Thomasson’un devreye girişi derken maç yine dengelendi gerçi. Bu senaryo daha çok yaşanacaktı. Francisco’nun serbest atışları skoru 29-34’ten 36-34’e getirdi.

Huertas-Shermadini pick-and-roll’una ikinci çeyrek ortasında başvuran Tenerife en azından Gürcü uzunu devreye sokmayı başardı. Fakat Manresa’nın tempoyu çift oyun kuruculu beşle artırması Kırmızıları önde tuttu. 7 hücum ribaundu, buradan gelen 10 sayı ve 7 üçlüğün yardımıyla Manresa devre arasına 50-49 önde girdi.

İkinci Yarı

Tenerife’nin Shermadini’yi dahil etme ısrarı ikinci yarıda da devam etti. Devre başında konsantrasyon hataları yapan Manresa savunmasını da değerlendiren sarılar 23. dakikada 52-57 öne geçti. Ve dahası, oyunun iki tarafında da ısınan Tenerife, Kyle Wiltjer’ın üçlüğüyle farkı 10’a (56-66) çıkardı. Bununla birlikte Tenerife çift haneli psikolojik sınırı üçüncü çeyreğin ortasında aştı. Adalıların üstünlüğünü hissettirdiği orta bölümde Moneke’nin de kenara gelmesi Manresa’ya yardımcı olmadı.

Son çeyreğe 67-82 ile girildi. Açıkçası Tenerife’nin 33 sayılık üçüncü çeyrek performansı Manresa takımını da taraftarını da bir miktar kırdı. Kanarya Adaları ekibi herkesi devreye soktu, hücumda yirmi dakikalık bir seyirlik sundu. Ve böylece Tenerife 2017’den sonra ikinci kez, 87-98’lik skorla şampiyon oldu. Bilbaolu koç Txus Vidorreta da hem memleketinde kupa kaldırdı hem de kaybettiği 2019 finalini defterinden sildi.

Çeyrek Skorları

  • 25-27
  • 50-49
  • 67-82
  • 87-98

Dikkat Çeken Performanslar

Marcelo Huertas 13 sayı, 14 asistle maçın ve turnuvanın yıldızı oldu. Sasu Salin 18 sayıyla parladı. Gio Shermadini 14 sayı, 3 ribaund üretti.

Manresa cephesinde MVP Chima Moneke 24 sayı, 8 ribaund kaydetti. Joe Thomasson’un 15 sayısı final yenilgisini önleyemedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler