Scottie Wilbekin: Sağlam bir duvara giden bir tuğla

2021-22 sezonunu Sasha Djordjevic’in idaresinde 2013-14’ten sonra ilk kez playoff dışı kalarak tamamlayan Fenerbahçe Beko yaz transfer sezonuna hızlı başladı.

Başantrenör Dimitris Itoudis’in yanında Johnathan Motley ve Samet Geyik kadroya dahil oldu. İsmet Akpınar ve Melih Mahmutoğlu da kontrat yeniledi. Obradovic döneminde alıştığı başarılara yeniden ulaşmak isteyen sarı lacivertlilerin en yeni transferi Scottie Wilbekin.

Scottie Wilbekin gibi Türkiye’de iz bırakmış, milli takımda oynamış ve dolayısıyla yerli kontenjanına giren bir oyuncuyu uzun uzun anlatmak vakit kaybı. Geçmişinden kısa ancak yerinde notlar aktarıp Fenerbahçe Beko’nun geleceğindeki yerini tahayyül etmeye çalışacağım.

Öncelikle Wilbekin seviye ayırt etmeksizin neler yapabilir hatırlamak istiyorsanız şunu izleyin. 2018 uzak bir tarih diyorsanız, Wilbekin 2021-22 sezonunda maç başına 15.3 sayıyla EuroLeague dördüncüsüydü. Dahası, maç başına 2.6 üçlük isabetiyle EuroLeague lideriydi. En az Türkiye’den ayrıldığı gün kadar elit bir skorer ve şutör var elimizde. Bu eklemeyle birlikte Fenerbahçe Beko’nun rotasyonu da şimdilik şu şekli alacak:

  • Wilbekin – Şehmus – İsmet
  • Guduric – Melih
  • Pierre – Tarık
  • Booker – Polonara – Metecan
  • Motley – Samet

Bu kadroya ekleme yapılacağını göz önünde bulundurmak ve elbette kadroya ekleme yapılması da şart. Maccabi, Scottie Wilbekin’i ana yaratıcı ve bitirici olarak kullanmıştı ancak bu formülle EuroLeague’de sadece bir kez playoff oynadı. İsrail ekibi, başlı başına bir serüven olan 2022’de Real Madrid’e 3-0 mağlup oldu. Ve açıkçası, playoff sertliğine ait gözükmedi.

Pas verip top kaybetme riskine gireceğine şut at” zihniyetindeki Birleşik Amerikalı oyuncu, üst sıraları hedefleyen bir EuroLeague takımının ilk opsiyonu olamayacağını gösterdi; dolayısıyla Fenerbahçe’nin de bir, belki iki top yönlendirici transferi yapması gerekecek. Oyun kurucu pozisyonunda atan ancak attırmayan, karar verme istikrarına güvenemeyeceğiniz Wilbekin, David Blatt’in Darüşşafaka’sında bile Wanamaker gibi bir yönlendirici ve Clyburn gibi bir skorerle birlikte oynuyordu.

Takımda olmayan bir silah

Öte yandan, Fenerbahçe Beko geçen sezon takımda olmayan bir silaha kavuştu. Hücumda sıkışan maçlar, Wilbekin gibi tünel vizyonuyla potaya top atacak birinin varlığını istiyordu. Bu açıdan Itoudis’in de elinin rahatlayacağını söyleyebiliriz. Johnathan Motley gibi hem dışarıdan hem içeriden skor tehdidi bulunan bir uzunla ikili oyunlar oynayacak olması da Fenerbahçe için etkili planlardan biri.

Geldiğimiz şu noktada Fenerbahçe; topa ihtiyaç duymadan, belli bir plan dahilinde rolünün yıldızı olabilecek oyuncularla bezeli. Wilbekin bu oyuncuların eforunu geçerli kılacak yetenek transferlerinin ilki olmalı.

Ancak her analiz eninde sonunda haziran ayında oluşumuza ve Fenerbahçe’nin transferi bitirmemiş olmasına dayanıyor. Bununla beraber yukarıda saydığım kadro, Wilbekin eklemesiyle bile eksik. Kadronun iki top yönlendiriciyle tamamlandığı durumda da milli oyun kurucunun Maccabi’deki gibi değil, Darüşşafaka’daki gibi kullanılmasını umacak bütün Fenerbahçeliler. Scottie Wilbekin şu haliyle ve haziran ayı itibarıyla sağlam bir duvara giden bir tuğla. Son metafor için hocaların hocası Roger Waters’a teşekkür ederim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler