Tibor Pleiss: “Geçen sezon kendimi gösterme fırsatı buldum” #EuroLeague

Turkish Airlines EuroLeague temsilcimiz Anadolu Efes’in dev pivotu Tibor Pleiss, takımının EuroLeague Medya Gününde basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Takımın diğer yıldızları Bryant Dunston ve Chris Singleton ile birlikte basın mensuplarıyla Zoom uygulaması üzerinden bir araya gelen Tibor Pleiss, medya mensuplarının sorularını yanıtladı.

Pleiss ekibimizin “Geçen sezon Dunston ve Moerman’ın yokluğunda tatmin edici bir performans ortaya koydun, kendi performansını nasıl yorumlarsın?” şeklindeki sorusuna, “Gayet eğlenceli bir sezon oldu. Kendimi parkede gösterme fırsatı buldum, daha önce bu fırsatım pek de olmamıştı. Ancak tüm bunlara rağmen Dunston’ın sağlıklı olmasını tercih ederdim. Ama bir anlamda bundan bana fırsat doğdu ve bunu iyi kullandım. Beş veya sekiz dakikalar kendinizi gösterebilmeniz için pek yeterli olmuyor. Geçtiğimiz sezon 20-25 dakikalara varan süreler alınca hem kendimi gösterdim hem de neler yapabileceğimi kanıtlamış oldum. Skor üretebildiğimi, mücadele edebildiğimi gösterdim. Geçen sezonki başarımın temel nedeni buydu.” yanıtını verdi.

Pleiss’ın medya mensuplarıyla olan sohbetinden öne çıkanlar şöyle:

“Kısa oyuncuların dominant olduğu bir sistemimiz var ama biz uzunlar da bu sistemde önemli bir parçayız. Geçen sezonki serimizde Sertaç ve benim katkımı hatırlayacaksınız. Evet kısa oyuncular daha dominant ancak bizim onlara yaptığımız yardım ve onlara yarattığımız alan unutulmamalı. Takım sistemi içerisinde önemli rol oynuyoruz ve onlara skor bulmada yardımcı oluyoruz. Biz de yaratılan bu sistemin önemli bir parçasıyız.

Başarıya aç bir oyuncu olmaktan hiç vazgeçmedim. Kendimi her zaman üst seviyelerde tutmaya çalışıyorum. Hiçbir zaman sırtımı arkaya yaslayıp dinlenmiyorum. Benim başarımın en büyük sebebi bu. Alttan gelen genç oyuncular var ve onlar daha iyi olmak için çok çalışıyorlar. Onlarla da rekabet etmek zorundasınız ve durup dinlenme şansınız yok. Son dönemde yaptığım antrenmanlar sonrasında gelişim kaydettiğimi de düşünüyorum. Bu da benim bu seviyelerde kalmamı sağlayan en önemli etken.

Ergin Ataman’ın önceki dönemine kıyasla oyun felsefesinde pek değişiklik olduğunu söyleyemem. Ancak Anadolu Efes’te çok daha rahat, Galatasaray döneminde belli başlı problemlerimiz vardı oyun içinde. Bu sıkıntıların temeli oyun kuruculardı ve bundan ötürü gerilebiliyordu. Ancak Efes tarafına baktığımızda kendisi bu konuda çok rahat. Her maçı bize kazandırabilecek oyun kurucularımız var ve bu konuda kafaca eski dönemine göre daha rahat. Hal böyle olunca Ataman bizlerle olan ilişkisine daha fazla zaman ayırabiliyor. Bu sayede bir aile olabildik, oyunumuza daha rahat odaklanabildik.

Dünya olarak genel anlamda zorlu bir dönemden geçiyoruz. Beş aydır takımla da bir araya gelemedik. Genel olarak 14-15 maç yaptığımız dönemler varken bu hazırlık dönemi ise daha az maçlarla sınırlı kaldı. Zorlu bir dönemdeyiz, bu herkesin yönetmesi ve baş etmesi gereken zorlu bir dönem. Günün sonunda biz hazır olacağız. Shane henüz takıma entegre olmadı, iki Fransız oyuncumuz şimdilik burada değil. Ancak biz yine de geçen sezonki kimyamızı yakalayacağız. Singleton ve Moerman’dan birinin performansı geride kaldığında diğeri onu tamamlıyor Bu konuda elimiz çok rahat, birbirinden kaliteli oyunculara sahibiz uzun rotasyonunda. Bu bizim için tarifsiz bir fırsat.

Kariyerim için yardımcı antrenörlerin önemine vurgu yapmalıyım. Altyapı döneminde ve kariyerimin başlarında beni hep çalışmaya teşvik ettiler ve ben de alışkanlıklarımı o dönemde edinmeye başladım. Köln’de ‘Gel sana şut atmayı öğreteceğim’ diyen yardımcı antrenörüm vardı. Kaçırmadan 10 serbest atış atana kadar bireysel çalışmayı bırakmam. Bamberg döneminde de post-up konusunda yardımcı antrenörüm çok yardımcı oldu. Bu önemli bir esneklik kazanmamı sağladı. Üst seviye oyunculardan olmak istiyorsanız bu çalışmaları yapmanız gerekiyor. Başarıya giden yolculuğumu küçük adımlar atarak gerçekleştirmeye çalıştım. Almanya Ligi’nde oynayacağım dedim ve başardım, devamında İspanya’da oynayacağım dedim ve başardım, iyi bir İspanyol takımında oynayacağım dedim ve Barcelona’da oynadım. Birden büyük hedefler koyarsanız çakılmanız da an meselesi olabiliyor.

Sezon iptal edilince kötü hissettim. Ben yapı olarak başladığı işi bitirmeyi seven biriyim ve baktığınızda sezon tamamlanmamış olması yarım kalmış bir iş duygusu verdi. Ve takım olarak da geçen sezon çok çalışmıştık. Ben biraz şuna benzetiyorum: Usain Bolt’un 100 metre yarışında 80 metreyi tamamladığında yarışın bir anda kesilmesi gibi. Ancak sağlık dünyadaki en önemli şey. Bu durumu bir yerde anlamak zorundayız ve mesele basketbolun da ötesinde. Ailenizi düşünmek zorundasınız ve takım arkadaşlarınız da bir anlamda ikinci aileniz. Onlarla herkesten çok vakit geçiriyorsunuz. Kimsenin hayatını tehlikeye atmamak gerekiyor. Çok üzüldük takım halinde ama bu durumu bir yerde anlayabilmek durumundayız.

Pandemi döneminin tamamını İstanbul’da geçirdim ve tehlikeyi göz önüne alarak ailem de buraya gelmedi. Fotoğrafçılık hobim için fırsat olabileceğini düşünüp herkesin evde kaldığı dönemde tarihi ve genelde kalabalık olan yerleri fotoğraflamaya gittim. Kendimi pek de rahat hissetmedim ama bu görüntüleri zihnime fotoğrafladım. Şu an yaşadığım evin balkonu da pek fena manzaraya sahip değil. Oradan da zaman zaman güzel fotoğraflar yakalıyorum.

Gün boyu uzunlarla eşleşerek oynamak benim için daha keyifli. O günün antrenmanları çok keyifli geçiyor benim için. Kısalar her zaman uzunlara karşı hızlı olduğunu düşünür ve siz de onlara kendinizi göstermek istersiniz. Shane çok hızlı ve onun karşısında ellerinizi yukarıda tutmalısınız, Vasa’ya karşı ayaklarınız yere sağlam basmalı, sık sık fake yapıyor. Buğrahan akıllıca paslar verebiliyor, gözünüz açık olmalı. Doğuş kanguru gibi zıplayabliyor, ona karşı da elleriniz hep yukarıda olmalı. Kısacası bir anlamda bu çok keyifli. Bunu seviyorum.”

Alman oyuncu, toplantıya veda cümlesinde ise “Umarım iyi ve tamamlayabileceğimiz bir sezon olur ve şampiyonluğa ulaşırız.” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler