Bryant Dunston: “Anadolu Efes benim için bir aile” #EuroLeague

Turkish Airlines EuroLeague temsilcimiz Anadolu Efes’in yıldızı Bryant Dunston, takımının EuroLeague Medya Gününde basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Takımın diğer yıldızları Tşbor Pleiss ve Chris Singleton ile birlikte Zoom uygulaması üzerinden basın mensuplarıyla bir araya gelen Bryant Dunston, medya mensuplarının sorularını yanıtladı.

Dunston, ekibimizin “Efes’in efsanesi Petar Naumoski’yi bir aksilik olmazsa bu sezon geride bırakacak ve Efes tarihinde en çok maça çıkan yabancı oyuncu olacaksın. Böylesine bir kulübün tarihi figürü olmak sana ne hissettiriyor?” şeklindeki sorusuna “Kulübüme son derece minnettarım. Bana güvenip takıma yardımcı olacağıma inandıklarından ötürü… Bu kadar uzun süre bu takımda kalabilme şansı elde ettim. Tarihsel açıdan sizin de söylediğiniz gibi bu sezon çok büyük bir önem arz ediyor bu sezon ancak ben meseleyi farklı noktadan ele alıyorum ve maç maç düşünüyorum. EuroLeague ve BSL şampiyonluklarına verebileceğim katkıya odaklandım. Bu başarıya ulaşacak olmanın verdiği gururu ve minnetimi tekrar hatırlatmak istiyorum.” yanıtını verdi.

Dunston’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Sizin de görebileceğiniz üzere basketbol son yıllarda değişim geçirdi. Kısalarımıza sayı şansı yaratmak ya da onlara alan açmak adına spacing son derece önemli. Antrenmanlarda da ciddi seviyede şut çalışıyorum ve bunlarda genellikle isabet buluyorum. Bu yaz takımdan ayrılan Alec Peters bazı maç ve pozisyon analizleri yaparak bunları Instagram’dan paylaştı. Boş olduğum ve şuta müsait olduğum halde şut atmadığım yerleri bana gönderdi. Bu biraz maçın akışına ve güvene bağlı. Sonuçta ben bir şutör değil, ağırlıklı olarak savunmacıyım ve bir pota altı oyuncusuyum. Ancak şut konusundaki potansiyelimden ötürü memnunum.

Son derece iyi hissediyorum. %100’üme yakın bir performansı ortaya koymaya çalışıyorum. Fiziksel sıkıntılardan çok oyun temposuyla alakalı bir iki aksaklığımın olduğunu vurgulamalıyım. Herhangi bir sakatlık durumum ya da beni kısıtlayıcı herhangi bir faktör şu an için yok.

Koç Ataman takıma geldiğinde doğru oyuncuları bir araya getirdi ve bu oyuncular doğru zihniyetteydi. Bu oyuncu grubuna uyan doğru bir sistemi bize aşıladı ve oluşan takım kimyası da işin artısı oldu. Benimle Tibor’un, Micic ve Larkin’in nasıl uyum sağlayacağı bilinmiyorken müthiş bir uyum yakalamayı başardık ve bu da bize avantaj getirdi. Hem koçluk hem de yönetimsel olarak başarılı bir süreç geçirildi ve yönetim sonuna kadar kadroyu korumaya çalışarak iyi bir iş çıkardı. Tüm bunlar başarıyı getirdi.

Kendimi bildim bileli son derece enerjiğim ve bunun nedeninin basketbola olan sevgim olduğunu düşünüyorum. Enerjimin kaynağı ise taraftarlarımızın ve takım arkadaşlarımın bana verdiği destek olduğunu düşünüyorum ve onları hayal kırıklığına uğratmak istemediğimden geldiğini düşünüyorum. Size bir örnek vereyim: Kruno Antalya’daki kampta bir maçta yeteri kadar süre alamadı ve koşa koşa spor salonuna gidip ‘Yeni sezona hazır olmalıyım’ diyerek ağırlık ve kondisyon çalışmaya başladı. Takım arkadaşlarınızı bu şekilde görmek sizi motive ediyor ve enerji veriyor. Kyle Hines ve Marcus Slaughter ise benim önümü açan oyuncular. Onlar benim gibi pozisyonuna göre kısa boylu isimlerin bu oyunda yerinin olduğunu ve başarılar kazanabileceğini göstermiş oldu. Bu benim için çok büyük örnek teşkil etti.

Efes için huzurdan çok aile kelimesini seçeceğim. Uzun süredir birlikteyiz ve herkes her şeyi oldukça iyi biliyor, birbirini yakından tanıyor. Bu sezon özelinde nasıl bir oyun ortaya koyacağız, nasıl mücadele edeceğiz buna odaklanmalıyız. Geçen sezon her iki ligin zirvesindeyken sezon sona erdi. Bizim elimizde olan bir şey değildi evet ama kanıtlamamız gereken şeyler var. Elimizden kayıp giden olası şampiyonluklar oldu. Şimdi bence hikaye kaldığı yerden devam etmeli ve hep birlikte bu çabayı ortaya koyarak mücadelemize devam etmeliyiz.

Kyle Hines ile mücadele etmekten keyif alıyorum, sahada birçok şeyi yapabiliyor. Gustavo Ayon, çok aktif bir oyuncu. Othello Hunter, sayabileceğim bir diğer isim. Tavares’i söyleyeceğim, çok çok uzun bir oyuncu ama bir o kadar da keyifli onunla mücadele etmek. Ben de bu saydığım oyuncularla mücadele ederken onlara karşı nasıl daha iyi olabileceğimin yolunu bulmak istiyorum. Bu da benim için ayrı bir mücadele demek. Shane Larkin, Vasilije Micic ve Krunoslav Simon ile birlikte oynamaktan son derece keyif alıyorum. Geçmiş dönemde Kostas Sloukas, Vassilis Spanoulis, Jayson Granger, Thomas Heurtel’i de bunlar arasında sayabilirim. Kariyerim boyunca hep iyi oyun kurucularla birlikte oynama fırsatı yakaladım.

Tibor harika bir insan. Onun soyunma odasında son derece iyi bir ilişkimiz var ve kendisi çok eğlenceli. Yapılan röportajlarda fark ettiniz mi bilmiyorum. Onunla soyunma odasında çok eğleniriz ve oda arkadaşı James Anderson ile bizi çok güldürürler. Ona antrenmanlarda çok yardımcı olmaya çalışıyorum. ‘Ayakkabılarını sağlam bağla, seni bugün gözüme kestirdim oğlum.’ diyorum mesela. Keyifli bir idman oluyor ikimiz adına da.”

Deneyimli oyuncu, toplantıya veda cümlesinde “Umarım herkes sağlıklı bir şekilde hayatına devam eder ve önümüzdeki günlerde salonda buluşuruz. Umarız biz de tamamlayabildiğimiz bir sezonun sonunda şampiyonluğa ulaşırız.” ifadelerine yer verdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler