TB ÖZEL | “Yolcu değilim, olabilirim”: Sınırlı serbest oyunculara bir bakış

Sınırlı Serbest Oyuncular (Restricted Free Agent – RFA) çaylak kontratlarının sonuna gelen sınırlı serbest oyunculardır. Bir oyuncunun sınırlı serbest olması için takımının öncelikle kendisine Qualifying Offer (QO) önermesi gerekir. Bu miktar Salary Cap sisteminde Rookie Scale (çaylakların maaş çizelgesi) üzerinden hesaplanır ve oyuncuların önceki son maaşlarının biraz üzerinde bir değerdedir. Oyuncu ile takımın başka bir kontratta anlaşamaması durumunda oyuncu Qualifying Offer’ı kabul edip bir yıl daha takımında oynar. Ancak bir sonraki yaz tamamen serbest kalır. Ancak bu nadir rastlanan bir durumdur.

Daha çok rastlanan duruma göre ise oyuncular RFA oldukları zaman başka takımlarla görüşüp, tekliflerini kabul edebilirler (offer sheet imzalamak deniyor buna) ancak mevcut takımları o teklifi kabul edip, etmeme konusunda son sözü söyleme hakkına sahiptir.

Offer sheet konusunun ise ilginç tarafı şudur: Bazen RFA oyuncuyu (örnek: Chandler Parsons) almak isteyen takım (örnek: Dallas Mavericks), oyuncunun haklarını elinde tutan takımı (örnek: Houston Rockets) zorlamak için fazla cömert bir teklif sunabilir. Bu tür durumlarda offer sheet oyuncunun lehine işler. Ancak bazı durumlarda ise dışarıdaki takımlar, hak sahibi takımın yapılacak teklifleri karşılayacağına inandıkları için offer sheet vererek cap boşluklarını geçici bir süre için de olsa askıya almak istemezler. İşte böyle durumlarda oyuncu takımının insafına kalabilir veya QO seçeneğini tehdit olarak kullanır. Ancak QO takım için olduğu kadar oyuncu için de risklidir.

Temel salary cap bilgisini verdikten sonra işin güncel olarak bizi ilgilendiren kısmına geçelim. 2018 yazında sınırlı serbest oyuncu piyasası ile ilgili geçenlerde yazdığım bir yazıdaki ilgili kısmı sıradaki sayfada kopyalıyorum. Sonraki sayfalarda ise RFA piyasasının önemli oyuncularının transfer durumlarını değerlendireceğiz.

Geri1 of 8

I

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler