Farklı bir CSKA; direksiyonda Higgsin ve Clyburn var

Bu sezonki CSKA Moskova’ya baktığımızda bu takımı Dimitri Itoudis’in geçmişteki Moskova takımından ayıran önemli bir nokta var. Kısaların oyunu domine ettiği günümüz basketbolunda Rus takımının birincil opsiyonlarının De Colo ya da Rodriguez olmasını bekleyebilirsiniz ancak yeni model CSKA Moskova’da iş bundan biraz farklı. Bu iki kısanın kullandığı ve yönlendirdiği top sayısında gözle görülür bir düşüş varken Moskova hücumlarında öne çıkan ikili Higgins-Clyburn.

Forvetten oyun kurup aynı zamanda bitirebilen, bire birde rakiplerine fiziksel üstünlükler sağlayabilen bu ikili normal sezonda De Colo ve Rodriguez’den fazla şut kullandılar ve birçok önemli maçın karar verici anlarında sahada kalıp can yakıcı topları kullandılar. Bu noktada Saski Baskonia’ya baktığımda ise oyuna sertlik katabilecek ve birden fazla pozisyonu savunabilecek ancak sakatlık sonrası oyununu hangi seviyede oynayabileceği soru işaretleri barındıran Tornike Shengelia’nın, sezon içerisinde önemli bir gelişim gösteren Luca Vildoza’nın playoff seviyesinde CSKA’ya karşı ne yapabileceği ve ne kadar yapabileceği, Shengelia’nın yokluğunda parlayan Voigtmann’ın eski tipe yakın bir pivot oluşunun savunmada ne kadar dezavantaj yaratabileceği gibi birden fazla soru işaretiyle karşılaşıyoruz. Akla düşen her soru işareti de limitlerini aşması gereken Saski Baskonia’ya eksi yazmakta.

euroleague.net

Baskonia’nın rakibine üstünlük kurabileceği olası şeyleri düşündüğümüzde ise akla tek bir isim geliyor ve az önce bahsettiğimiz gibi o ismin sakatlıktan yeni çıkmış olması düşündürücü. Shengelia oyunu çift yönlü oynayabilen, kısalacak ve kısalarak oyunu yönlendirebilecek malzemeye sahip CSKA Moskova takımına eşleşmelerde problem yaratabilecek oyuncuların başında. Ama form durumu şüpheli. Shengelia’nın sakatlığıyla öne çıkan Alman panzeri Voigtmann ise şahsen sevdiğim ancak savunmada yaratacağı defolarla CSKA’nın delici kısa ve forvetleri dahil ikili oyunlarda ayakları hızlı hareket eden uzunlarının ekmeğine yağ süreceği sürpriz değil.

Hücumda pas opsiyonu olabilecek ve artan dış şut etkinliğiyle alan yaratmada önemli bir parça olabilecek Voigtmann’ın savunma zaafları nedeniyle ne kadar sahada kalabileceği ve Perasovic’in onu nasıl kullanacağı serinin belirleyici faktörlerinden biri olmaya aday. Aynı şekilde Shengelia ve Voigtmann ile ilgili soru işaretlerinin ayyuka çıktığı bu seride Shengelia’ya göre daha formda olması olması ve Voigtmann’a göre daha sert ve savaşta geri adım atmayacak Vincent Poirier’in performansı belirleyici faktörlerden bir diğeri olmaya aday.

Farklı bir CSKA; direksiyonda Higgsin ve Clyburn var

Onur Çelikten

Twitter: @mrcelikten - E-posta: [email protected]

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir