“Oyuncularımız sorumluluk alacaktır, bundan eminim”

Vitoria’da ilk olarak Anadolu Efes’le karşılaşacaksınız ve takımınızın son zamanda yaşanan sakatlıklardan ötürü anahtar oyuncularından katkı alması zor gözüküyor. Bu sence oyun planını ve genel olarak takımı nasıl etkileyecek? 

Bu kadar oyuncudan yoksun kalırsanız sizi mutlaka etkiler. Sakatlanan oyuncular takıma gerçekten katkı yapan oyuncular. Zor olacak ama aynı zamanda, bunu daha evvel yaşamıştık. Başkaları öne çıkmak durumunda. Zaman; birilerinin öne çıkma, sert oynama, oyun yapma zamanı ki finale kalıp şampiyonluğa gidebilelim. Oyuncularımız sorumluluk alacaktır, bundan eminim. 

Koç Obradovic son dönemde beş guard’lı beşleri tercih etmekte. Bu zorunluluktan doğan ani bir değişim miydi, yoksa bu beşlerle antrenmanda çalışıyor muydunuz? 

Aslında ikisi de. Antrenmanda bunu çalışmıştık ama bunu ayrıca denedi ve işe yaradı. Beş guard ile oynadığınızda onların beş numarası sizin guard’larınızdan birini savunmak durumunda oluyor ve biz de sahayı açıp, üstümüze savunmanın yardımını çekebiliyoruz. Boş şutları sokmakta ve bencillikten uzak durmakta çok iyi iş çıkardık. Bu harika bir şey. Beş guard’lı beşler, kesinlikle idmanlarda çalıştığımız bir şeydi. İşe yarıyor ve bunu yapmaya devam edeceğiz. Umuyorum ki oyun yapmaya ve sayı atmaya devam edeceğiz. 

Fenerbahçe geçen sene finalde Real Madrid ile karşılaşmıştı ve Edy Tavares isminde biri Fenerbahçe’yi çok zorlamıştı. Çokça uzun oyuncunun oynayamayacak olduğunu düşündüğümüzde ve finalde geçen seneki eşleşmenin aynısıyla karşılaştığımız durumda, öyle bir devi nasıl savunacaksınız? 

Boyalı alanda varlığı çok büyük. Oyunu çok fazla açıdan değiştiriyor. Boyalı alana oturup bloklar yapabiliyor veya yapamasa da şutları değiştirtebiliyor. Senin de söylediğin gibi o bir dev. Harika bir oyuncu. Sahada yaptığı şeyler maçları çok fazla açıdan değiştiriyor. Ama bir yolunu bulacağız. Koç her daim harika oyun planları üretme konusunda çok iyi bir iş yapıyor. O noktaya geldiğimizde koça güveniyoruz. O bizim için bir şeyler hazırlayacaktır.

“Oyuncularımız sorumluluk alacaktır, bundan eminim”

Kemal Rutkay Özcan

İletişim: [email protected] Twitter: krutkayozcan

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir