Geri1 of 5

“Bu takım kazanmayı ve insanları gerçekten umursayan bir takım. Seni derhal kabul etmek istiyorlar”

Röportaj & Çeviri: Kemal Rutkay Özcan


Art arda beşinci Turkish Airlines EuroLeague Final Four yolculuğuna bu hafta sonu çıkacak Fenerbahçe BEKO’nun Birleşik Amerikalı skoreri Erick Green, takımının Final Four öncesi düzenlediği medya gününde TrendBasket’e özel açıklamalar yaptı.


Öncelikle iyi ki doğdun. Sana harika bir yıl diliyorum. 

Teşekkür ederim. 

Sezon ortasında Fenerbahçe’ye imza atma sürecin hayli hızlıydı. Fenerbahçe ile anlaşmanın sebebi neydi ve nasıl bu kadar çabuk gerçekleşti? 

Evimde antrenmanlarımı sürdürüyordum zaten. [Tyler] Ennis’in sakatlandığını duydum. O dönemde Maccabi Tel Aviv ile görüşme halindeydim ancak Fenerbahçe beni aradı. Bunun harika bir fırsat olduğunu düşündüm. Hedefim her zaman kazanmak. Kazanmak için oynayan oyuncularla, kendisinden çok şey öğrenebileceğim harika bir koç için oynamanın daha iyi olacağını düşündüm. Kulüp, oyunumun evrimleşmesine de yardımcı oldu. Bir skorer olarak biliniyordum ve bu yıl iyi savunma yaptım, başka şeyler de yaptım. Fenerbahçe’yi seçmek için çok fazla düşünmem gerekmedi. 

Uzun süredir bir arada oynayan, oturmuş bir kadroya katıldın, üstelik sezon devam ederken. Adaptasyon çoğu durumdan daha zor olmalı 

Öyleydi. İnsanların da ilk baştaki performansımdan mutlu olduğunu düşünüyorum. 4-5 yıldır bir arada oynayan bir takıma geldiğinizde çok fazla şey yapmamaya çalışırsınız. Rolünüzü bulmaya, takım arkadaşlarınızla kaynaşmaya çalışırsınız. Onların maç kazanmasına yardımcı olmak için onların yaptıklarını yaparsınız. Bu yıl çılgınca sayılar üretmeyeceğimi biliyordum. Rolümü bulmak zorunda olduğumu biliyordum. Bu, bir süre aldı. Sezonun ikinci yarısına doğru bulduğumda da daha iyi oynadığımı düşünüyorum. Burada olmaktan ve rolümü bulmuş olmaktan dolayı mutluyum. 

Fenerbahçe uyum sağlaması kolay bir yer. Bugüne kadar bu takıma yeni gelmiş birçok oyuncuyla konuştum; hepsi bunu vurguladı. Fakat yine de buraya sonradan katıldın. Normal sezon içinde hiç ‘Burada yeniyim ve bu yüzden bazı setlerde takımdan geride kalıyorum.’ şeklinde hissettiğin oldu mu? 

Dürüst olmak gerekirse, ben daha şehre bile inmemişken bazı oyuncular bana ‘Bir şeye ihtiyacın olursa, bir araya gelmek bir şeyler yapmak istersen bizi arayabilirsin’ demek için ulaştı. Çok etkilendim bundan; bunu daha önce yaşamamıştım… 

O oyuncular kimler? 

Gigi, Melli, Bobby. O andan itibaren anladım ki bu takım kazanmayı ve insanları gerçekten umursayan bir takım. Seni bu ailenin içerisine derhal kabul etmek istiyorlar. Söylediğim gibi, sezonun ortasında buraya gelmek zorluydu. Sınırlarımın dışına çıkmak istemedim, doğru şekilde oynamak istedim. Bu adamlar benim işleri kavramamı çok kolaylaştırdılar. 

Sezonun başlangıcında serbest oyuncuydun; önceden de açıkladığın üzere, NBA hayallerinden ötürü. Lig hala gündeminde mi? 

Tabii ki. Oraya dönmek istiyorum. Hedefim bu. Bir gün kesinlikle NBA’de yeniden oynamak, eve yakın olmak, ailemi görmek istiyorum. Ailemi neredeyse hiç göremiyorum, benim için biraz zor bu. Ebeveynlerim çalışıyor; bu yüzden onların atlayıp buraya gelmeleri kolay değil. Okula giden küçük bir kız kardeşim var ve okulu ekemez. Zor ama Avrupa’yı seviyorum. Harika basketbol oynanıyor burada. EuroLeague gerçekten yükseliyor, NBA’in hemen arkasında diyebilirim. Burada oynamaya devam edebilirim fakat hedefim, bir gün NBA’e dönmek. 

O zaman seni geçen yaz olduğu gibi bu yaz da NBA için çalışırken görecek miyiz? 

Henüz bilmiyorum. Bunu henüz düşünmedim. Esasında, burada yeni doğmuş bir bebeğim var. Haziran ayında doğdu. Onunla biraz zaman geçireceğim. İşler nasıl ilerliyor bakacağım ve kararımı sezon bittikten sonra vereceğim.

Geri1 of 5

“Bu takım kazanmayı ve insanları gerçekten umursayan bir takım. Seni derhal kabul etmek istiyorlar”

Kemal Rutkay Özcan

İletişim: [email protected] Twitter: krutkayozcan

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir