Geri1 of 4

I

THY EuroLeague’de 18 yıl aranın ardından Final Four’a kalmayı başaran Anadolu Efes’te Kaptan Doğuş Balbay, duygularını TrendBasket’e aktardı.

Sekiz yıldır Anadolu Efes çatısı altında ter döken ve bu süre zarfında bu sezondan önce üç kez playoff tecrübesi yaşamış olan Doğuş Balbay, kariyerinde ilk kez Final Four’da mücadele edecek ve 18 yıl sonra tarih yazan takımın kaptanı olarak hep hatırlanacak.

Bu sezon yaptığı katkıyla ve oyununa eklediği önemli artılarla kilit oyuncular arasında yer alan Kaptan Doğuş Balbay, sezonun hikayesini, Final Four’u, ve her şeyden önemlisi hislerini TrendBasket’e aktardı.

Şimdi sözü Doğuş’a bırakıyorum:

-Öncelikle tebrik ederim Final Four için. Nasıl hissediyorsun 18 yıl sonra tekrarlanmış bir başarı neticesinde?

“Uzun zamandır beklediğimiz, hep hedeflediğimiz ancak maalesef ulaşamadığımız bir durum. 18 yıl sonunda kulüp olarak bu başarıya ulaştık. Çok büyük bir rahatlık ve mutluluk verici bir şey. Uzun zamandır beklediğimiz, hep hedeflediğimiz bir başarıya ulaşmak hepimizi gururlandırdı.”

-Yaklaşık 10 yıldır bu takımdasın. Dibi de gördün geçen sezon, hayal kırıklığı 40. yıl sezonunu da yaşadın. Bunları ele alıp, bu açıdan baktığımızda bu başarıyı nasıl değerlendirirsin?

“Söylediğiniz gibi burada sekizinci yılım bitiyor. Çok iyi geçen sezonlarımız da oldu, hayal kırıklığı yaşadığımız sezonlar da oldu. Özellikle geçtiğimiz sezon bizim için, taraftarlarımız için, kulüp için beklenmedik bir sezondu ve Efes tarihine, kültürüne yakışmayan şekilde sonuncu bitirdik. Ama önemli olan böyle durumlarda sağlam kalıp ayakta durmak. Bence bu sezon biz bunu başardık. Geçtiğimiz sezonun sonuncusu olarak lige başlayıp, bu sezon Final Four’a kalmak hem tarihte bir ilk hem de bu başarının öyküsünü özetleyen bir şey.”

-Peki bunun anahtarı neydi? Dokuz yeni oyuncu geldi ve kadro neredeyse baştan yaratıldı. Hal böyle olunca bu durum kolay değil. Bunu nasıl başardınız?

“Koçlarımızın oyuncu seçimleri bunda çok önemli. Dokuz yeni oyuncu ve yeni Türk arkadaşlarımızın takıma katılması bizim için başta riskli gözüken bir durumdu ancak oyuncuların ne kadar karakterli ve profesyonel olduğu, kısa sürede takıma ne kadar ayak uydurduğu bizim için çok önemliydi. Bence anahtar da bu seneki derinliğimiz ve bağımızdı. Çünkü her maçın kahramanı hep farklı oyunculardı. Bench derinliğimizi de Final Four’a kalma maçında daha net gördük. James Anderson’ın kenardan gelip katkı vermesi, Tibor Pleiss’ın sezon boyunca inanılmaz mücadele etmesi… Her oyuncumuz, takımda olan her birey var gücüyle, ne zaman süre alsalar bu süreleri değerlendirebileceğini ve maçın kahramanı olabileceğini gösterebiliyor.”

Geri1 of 4

I

Yunus Emre Ak

Mail: [email protected] Twitter: @namidigerwhite

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir