Takas Mevsimi serisinin son yazılarında Batı’nın kalan iki grubu ve 10 takımını değerlendirmeye çalışacağım. Önceki yazılarda sırasıyla Atlantik, Merkez / Güneydoğu ve Pasifik gruplarını ele almıştım. Bugünkü yazıda Kuzeybatı grubu ile devam ediyoruz.

[Okurlara not: Eğer bir aksilik çıkmazsa Güneybatı grubunu da bu gece veya yarın gündüz yazıp takaslarda dananın kuyruğu kopmadan yayınlamış olmayı umuyorum. Olur da yazamazsam eğer bir başka yazıya kadar sağlıcakla kalın 😉 ]

Denver Nuggets

Nuggets için sezonun şu ana kadarki kısmı beklentilerin çok altında kaldı. Ya da bir diğer açıdan bakarsak Nuggets için sezon tam da beklendiği gibi hayalkırıklığı ile geçti” de diyebiliriz çünkü “kadro” ile “koç” bir arada Kaval – Şeşhane uyumundaydılar.

Nuggets’ın gerek şu son iki takas gününde gerekse bu yaz yapacağı olası hamlelerde rotasını muhtemelen bu kaos durumu belirleyecek. Eğer Shaw ile devam edeceklerse Karl’ın takımını dağıtmak gerekiyor.

andre miller Bu bağlamda Kenneth Faried ve Javale McGee gözden çıkarılacak ilk isimler olarak düşünülebilir. Tabi bunlardan McGee hem şu anda sakat hem de kontratı ve oyun zekâsı ve fundamentalı konusundaki kötü şöhreti ile ne şimdi ne de daha sonra takas edilmesi kolay bir oyuncu değil.

Öte yanda yaklaşık iki aydır takımda küskün olan Andre Miller durumu var. Talipleri de olduğu söylenen oyuncunun takas edilme ihtimalinin % 99 olduğunu söyleyebiliriz ancak karşılığında Denver’ın muhtemel tek kazancı da Andre Miller’ı gönderip sorundan kurtulmak olacaktır.

Gallo ve McGee’nin sakat olduğu takımda diğer oyuncular için gelecek tüm iyi tekliflerin yönetimce dikkatlice düşünüleceğine eminim. Hatta güzel bir teklif karşılığında Ty Lawson bile takas edilebilir gibi geliyor bana. Hoş teklifler yeterince iyi değilse Miller’dan başka hareket de olmayabilir..

 

Minnesota Timberwolves

Sezonun kendi adına hayalkırıklığı yaşamış bir diğer takımı da Minnesota. Sezona 10 yıldır kalamadıkları playofflarda (şu anki NBA rekoru) bu kez mutlak boy gösterme hedefiyle başlayan Wolves aslında çok kötü bir sezon geçirmediyse de, diğer takımların çok daha iyi olması onları potanın uzağında bıraktı.

kevin love 2Wolves’un bu sezonun geriye kalan kısmı için gerçekçi hedefi kadroyu sonraki sezon için şekillendirip gelecek yıl sonunda Kevin Love’ı tutacak (kalmaya ikna edecek) yapıyı oluşturmak.

Adları pekçok ufak tefek takas dedikodularında geçiyor. Ancak yapacakları tüm hamlelerde Kevin Love’ın gölgesini arayabilirsiniz.

Nikola Pekoviç, Ricky Rubio gibi oyuncuların şimdilik dokunulmaz olduğunu söyleyebilirim ancak geriye kalan tüm oyuncular türlü türlü (finansal, taktiksel) hesap ve hedeflerle takım değiştirebilirler.

Bu sezon sonunda başlarına gelebilecek en kötü şey son sıradan Playoff’u kaçırıp 14. sıra seçimi ile ilk 13 korumalı draft haklarını Phoenix’e kaptırmak olur. Takasları etkilemeyecekse de Sezonun son maçlarında bundan kaçınacak ince ayar hamlelerini görebiliriz..

 

Oklahoma City Thunder

thunderWestbrook’un sezonun yarısından fazlasında oynamamış olmasına rağmen müthiş durumda giden takımın pozisyon olarak güçlenmek istediği iki bölge var: Pivot ve 2-3 oynayabilen 3&D tarzı bir oyuncu.

Sam Presti kolay kolay bir draft hakkı verecek birisi değil ama yine de ideal bir takas için ellerinde Dallas’ın ilk 20 korumalı birinci tur draft hakkı ile beraber kendi sınırsız hakları var. Aslında Orlando’dan Afflalo veya Sixers’tan Hawes gibi isimleri draft hakkı da harcayarak alabileceklerini düşünüyorum. Veya Milwaukee’den OJ Mayo’yu almaları daha da rahat olabilir. Aslında iyi bir paket için Reggie Jackson veya Jeremy Lamb gibi ilgi çeken genç oyuncularını da gözden çıkarabilirler ancak çok iyi bir paket olması lâzım.

Öte yandan da Perkins’in kontratından da kurtulacak bir hamle yapma fırsatı çıkarsa yukarıda bahsettiğimin aksine oyuncu ve draft hakkı anlamında daha fazla fedakârlık yapabilirler.

Hamleleri (yaparlarsa) ne olursa olsun, alıp verdikleri kontratlar sonrası 2 M$ altında oldukları lüks vergisi sınırının üstüne çıkmaları beklenmesin yalnız.

lopez perkins

Portland Trail Blazers

Portland sezona beklentilerin çok üstünde bir başlangıç sergilemiş olmasına karşın belli bir noktadan itibaren onları sıralamada gerilere iten kritik bir düşüş trendine girdi. Oldukça uyumlu bir ilk beşleri ve kimyaları var ancak benchleri –geçen seneden daha iyi olsa da– yeterli değil ve ilk beş dahil genel olarak çok fazla şuta dayalı oynayıp çok da kötü savunma yapıyorlar. Bu göstergeler playofflar öncesi iyi değil.

Blazers yönetimi, takımı çoktandır güçlendirmek istiyor ancak bunu yaparken de alacakları isme bağlı olarak belki Lopez hariç ilk beşine dokunmak istemiyor. Öte yandan ne Lopez ne de benchteki isimlerden biri onlara istedikleri değerli oyuncuları getirmezken takaslarda sunabilecekleri en yakın draft hakkı ise 2016’nın birinci turundan başlıyor.

Blazers’ın çok istekli olsalar da dişe dokunur bir hamle yapmasını/yapabilmesini beklemiyorum.

 

Utah Jazz

Utah’ın satmaya hiç niyetli olmadığı genç oyuncuları ve kolay kolay kimseye satamayacağı yüklü biten kontratları var. Öte yandan, genç oyuncularının gelişip pişmesinden başka bu sezondan beklentileri ise zaten en başından hiç yoktu. Yani hamle yapmalarını gerektiren bir motivasyonları da yok. Hatta 2014 draftı hayallerine takımı iyiye götürecek bir hamleyi yapmamayı da tercih edebilirler(di).

Takas konusunda en önemli kaygıları, Favors’ın extension’ı, Hayward’ın olası yeni kontratı öncesi cap boşluğunu korumak olacaktır. Yine takaslarda kolaylaştırıcı olarak veya bir iki tane küçük kontratı yutmak için finansal kaygılı takaslarda rol alabilirler. Hiç hamle yapmamaları yüksek bir olasılık..

 

Tags: ,

Volkan Bahceci

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir