Önceki yazımda Doğu Konferansı Atlantik grubu takımlarının takas dönemi durum, ihtiyaç ve beklentilerini analiz etmeye çalışmıştım. Bu yazımda Merkez ve Güneydoğu Konferansı takımları ile Doğu’yu bitiriyorum.

Güneydoğu Grubu Takımları

Atlanta Hawks

Aslında GM Ferry’nin uzun vadeli plânlaması içerisinde bir geçiş döneminde olan Hawks takımının bu sezonki kadrosu kâğıt üstünde Doğu’nun en potansiyelli 4-5 takımından biri değil, ama diğer çoğu takımın yaşadığı türden hayal kırıklıkları yaşamamaları onları belki de playofflarda ev sahibi avantajına ve muhtemel ikinci tura taşıyacak.

Yine de konferansın vehametinden ötürü bu sezon özelinde yakaladıkları büyük fırsatı değerlendirmek adına Hawks’ın uzun vadeli plânlarının dışına çıkıp riskli maceralara atılmasını beklemeyin.

Hawks’ın belki yapabileceği bir ekleme sakatlanan Horford yerine uzun rotasyonuna bir oyuncu eklemek olabilir. Bunun için aynı sebeple alınan Disabled player exception’ı kullanmaları da mümkün.

Aslında bana kalırsa bu sezonki formundan yana şikâyet olmasa da 4 yıl 25 milyon dolarlık kontratının önümüzdeki yıllarında büyük bir sorun olacağını düşündüğüm 32 yaşındaki Kyle Korver’ı takas etmeleri gerektiğini de savunurdum, hoş takımın böyle bir düşüncesinin olmadığı oyuncuya ilk etapta o kontratı vermelerinden bellidir sanırım.

 

Charlotte Bobcats

Yeni koçları Steve Clifford yönetiminde oyunun savunma kısmında oldukça etkileyici bir performans koyan Bobcats buna karşın hücum kısmında ligin hâlâ en kötü takımlarından biri.

Şu anda playoff potasının içinde olan ve sezon sonunda bu konumun korumak isteyen Charlotte’un özellikle her iki forvet pozisyonuna ve bench’e yapılabilecek takviyelere şiddetle ihtiyacı var.

Charlotte’un elindeki irili ufaklı -bazıları biten- kontratlar (Ben Gordon, Sessions) ile Blazers ve Pistons’ın 2014 draft hakları sayesinde pek çok takas senaryosuna uyum sağlayabiliyorlar. Son günlerde adları Evan Turner ve Brandon Bass gibi isimlerle anılıyor.

Bence hedef olarak özellikle dört numaralı pozisyona oyuncu aramaları yerinde olacaktır. Bu pozisyonda Taj Gibson, Greg Monroe, Zach Randolph, Pau Gasol gibi fark yaratacak bir isim alabilirler.

Sonuç olarak Bobcats önümüzdeki günlerin en hevesli alıcılarından -ve yeterli karşılığa sahip olan takımlardan- biri olarak takas dedikodu ve haberlerinde en çok yer alacak takımlardan biri olacaktır.

 

Miami Heat

Son iki yılın şampiyonunun bu sezonda da yegâne hedefi yüzük olacaktır. Bunun için eldeki kadro yeterli ve şansları yüksek olabilir ancak yapılabilecek bazı doğru eklemelerle şanslarını çok daha arttırabilirler.

Miami takas dönemi kapanmadan önce bir uzun ve bench için 2-3 numara savunabilen türden bir oyuncu arayabilir. Takımın bir diğer hedefi de lüks vergisi yükünü bir nebze daha hafifletmek olacaktır. Yalnız her iki durum için de ellerinde cazip karşılıklar bulunmuyor. Bu durumda başa gelebilecek en iyi senaryo, takımlarında pek istenmeyen (kontratlı) bir iki oyuncuyu alıp onlardan maksimum performans elde ederek bir taşla iki kuş vurmak olabilir. Daha yüksek olasılık ise aynı kadroyla sezonu tamamlamak olacaktır.

 

os-pictures-2013-orlando-magic-media-day-20130-107

Orlando Magic

Magic bu takas döneminin hem tok satıcısı hem de tok alıcısı konumunda. Satıcı olarak Afflalo, Nelson, Davis gibi isimleri uygun bir karşılığa elden çıkarabilirler ama öte yandan hepsi kalsa da olur havasındalar. Alıcı olarak ise gelecekleri için doğru olduğunu düşündükleri bir isim çıkarsa verebilecekleri kontratlar, Howard takasının draft hakları, kendi hakları, vazgeçilmez olmayan faydalı genç isimler vs. var..

Orlando bu takas dönemini pek hareketsiz geçirebilir, Redick benzeri bir son dakika takası ile bitirebilir veya misal Greg Monroe gibi bir isim almak için büyük oynayabilir..

 

Washington Wizards

Neredeyse lüks vergisi sınırına dayanan Wizards’ın o çizgiyi aşacak türden bir takas yapması çok zor. Ancak yine de özellikle bekleneni vermenin çok uzağında kalan Maynor’ın yerine bir başka oyun kurucu yedeği hiç fena olmayacaktır. Bu anlamda Andre Miller veya Beno Udrih dedikoduları bir süredir dolanıyor zaten.

Yine oyun kurucu kadar acil değilse de iyi bir uzun yedeğine ihtiyaçları olduğu da görünüyor.

Bunlardan başka Otto Porter’ın da yolunu açmak için Trevor Ariza veya Martell Webster’den birinin takası gündeme gelebilir.

 

Merkez Grubu Takımları

Chicago Bulls

Daha önce Bulls ile ilgili uzun uzun yazmıştım. Orada bahsettiğim seçenekler doğrultusunda Bulls gelecek plânlarına uygun düşen bir takas teklifini değerlendirmekten çekinmeyecektir. Özeti şu ki Bulls gelecek stratejisine uygun bir şekilde Taj Gibson’ı ve yaz plânlarına bağlı olarak Dunleavy’yi elden çıkarmaya çalışabilir. Her iki durumda da Lüks vergisi sınırının üzerine çıkacak şekilde maaş yükü almak istemez.

Boozer’ı ise isteseler de takas değeri olmadığı için pas geçiyoruz..

 

Cleveland Cavaliers

Sezonun kadro kalitesi / performans oranı hesabıyla en büyük hayal kırıklığını yaratan takıma Deng takası da beklenen etkiyi göstermedi. Dedikodular Cavs’in takas dönemi bitmeden bir büyük bomba peşinde daha olduğu yönünde.

kyrie-irving-and-dion-waiters-of-the-cleveland_crop_north

Aslında Cleveland takımında dışarıya sızan çok daha başka dedikodular da var. Sorunlu oyuncuları ve sorunlu bir soyunma odası olduğu bilinen takımın yapacağı takaslar sırf basketbol yönlü olmayacaktır.

Buna göre alınabilecek ismin maaş değeri doğrultusunda, salary cap kanunları doğrultusunda kontratları eşleyebilmek için Varejao, Earl Clark ve Alonzo Gee gibi oyuncular takas senaryolarında ilk akla gelen isimler oluyor. Takımda Persona non Grata olduğu öne sürülen Dion Waiters dedikodularda en çok adı geçen ve takım değiştirme ihtimali en yüksek oyunculardan bir diğeri.

GM’i Chris Grant’i yeni kovan takımın yönetiminde şu an bu takas planlarıyla kim ilgileniyor, ya da kimse ilgileniyor mu o da belirsiz ya aslında, neyse..

 

Detroit Pistons

Perşembe’nin gelişi Çarşamba’dan bellidir derler ya, Pistons yazın Josh Smith ile kontrat imzalarken de bu sezon içinde veya sıradaki yaz döneminde Greg Monroe ile bir yol ayrımına geleceği zaten beklenen bir şeydi.

greg_monroePistons’ın yeni koçunun kim olacağı belirsizliği bir yana, Josh Smith’i kimseye satamayacaklarsa eğer -ve Drummond’ın dokunulmaz olduğunu kabul ederek- Greg Monroe için gelecek teklifleri en azından dinlemeye mecbur olduklarını söyleyebiliriz. Monroe’nun bu yaz sınırlı serbest oyuncu olacak olmasından dolayı onu takas etme işini yine de 2014 veya 2015 yazlarına bırakabilecek olmaları Detroit’in elini büsbütün zayıflatmıyor tabi, ama yine de konunun “Monroe kesinlikle takas edilmeyecektir” çizgisinde olmadığını bilin.

Pistons takas döneminde yapabileceği hamleler biraz da ciddi görüşülen biri varsa (Lionel Hollins ??) yeni koçun takım görüşüne bağlı olacaktır. Ama bence özellikle 2-3 numara pozisyonları için alıcı olabilirler.

Başta Villanueva ve Stuckey’nin biten kontratları ve diğer ufak kontratlı oyuncu seçenekleri, onların gerek Monroe’lu satıcı gerekse Monroe’suz alıcı paketlerinde istenilen hemen her senaryoya uyum sağlamalarına yardımcı oluyor.

Detroit takımında özellikle yeni koç konusu netlik kazanmadan, kadro değişikliği konusunda dumanların dağılması zor olacaktır. Yine de izlemeye devam edin..

 

Indiana Pacers

Şampiyonluğun en güçlü adaylarından biri olan ve görünüşte en oturmuş kadroya sahip olan Pacers’ın, Bynum’dan sonra son bir hamle daha yapması oldukça düşük bir ihtimal.

Pacers olası bir takasta iyice sınırında olduğu lüks vergisi çizgisini aşmayacaktır. Sözleşmesi bitecek Lance Stephenson’ı bu yaz takımda tutmak için yazın ötesine yeni maaş yükü getiren bir takasa da yanaşmayacaklardır. Bu anlamda Granger’ın bench lideri olarak takıma kattığı fayda ile beraber, biten kontratının da takımın zaten özellikle tercih ettiği bir durum olduğu için -dedikoduların aksine- özellikle onun takas olması çok daha zor görünüyor.

Yaz transferlerinden bekleneni veremeyen CJ Watson, Chris Copeland gibi isimleri isteyen olursa seve seve verebilirler. Özellikle Watson’ın yerine daha iyi bir yedek bulma hedefleri de olabilir.

Benim bir senaryom, Watson + Solomon Hill vererek Lakers’tan Steve Blake’i alabilecekleri şeklinde. Buna benzer bazı küçük dokunuşlar Pacers’tan beklenebilir, aksi takdirde takım bugünkü hâliyle playofflara girer.

bucks

Milwaukee Bucks

Az önce Cleveland’ın “kadro kalitesi/performans oranı” açısından sezonun en büyük hayal kırıklığı olduğunu söylemiştim. Oysa Bucks bu konuda o kadar kötü ki onları tamamen aklımdan çıkarmışım meğersem!!

Bucks’ın bu takas döneminden önemli bir hesabı veya beklentisi olduğunu sanmıyorum. Düşük kontratlı birkaç genç oyuncusu dışında (Henson, Giannis, Middleton ve Brandon Knight) geriye kalan tüm oyuncularını isteyene kolaylıkla verebilirler ancak sorun şu ki hemen hiçbirini bedavaya bile isteyen yok. Hoş, çok cılız birkaç dedikodu haricinde basında da pek haberleri yer almıyor zaten..

Çok çaresiz kalacak bir takımın OJ Mayo veya Ersan’ı isteyebilme ihtimalini seviyor olabilirler bugünlerde…

Tags: ,

Volkan Bahceci

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir