Tahkim Kurulu, #BSL’ye katılım için yeni bir sürecin planlanmasına hükmetti

Tahkim Kurulu, Merkezefendi Belediyesi Denizli Basket’in yaptığı itiraz neticesinde toplandı ve yeni bir başvuru sürecinin başlatılması kararı aldı.

Türkiye Basketbol Federasyonu, geçtiğimiz günlerde Teksüt Bandırma’nın ligden çekilmesinin ardından ardından lige katılım için başvuru yapan Merkezefendi Belediyesi Denizli Basket’i başvuru belgelerinin eksik olması nedeniyle lige almamıştı. Bu karar sonrasında Denizli ekibi Tahkim Kurulu’na başvurdu ve başvuru sonrası toplanan Tahkim’den yeni karar çıktı.

Tahkim Kurulu, Merkezefendi Denizli Basket’in yaptığı itiraz sonucunda yeni bir katılım süreci planlanması ve eşit işlem kuralına uygun davranılması gerektiğine karar verdi.

SGM Tahkim Kurulu tarafından açıklanan karar metni şöyle:

“Gençlik ve Spor Bakanlığı Tahkim Kurulu’nun 03.09.2020 tarihli kararında; Bandırma Basketbol İhtisas Kulübü’nün ligden çekilmesi üzerine ilan yapılarak yeni bir katılım süreci planlanması ve böylece eşit işlem kuralına uygun davranılması gerektiği belirtilmiştir.

Türkiye Basketbol Federasyonu bu karara uygun olarak; ING Basketbol Süper Ligi’nde yer almak arzusunda olan Türkiye Basketbol Ligi (TBL) takımlarına, 18 Eylül 2020 tarihine kadar Basketbol Süper Ligi Katılım Esasları Talimatı kapsamında başvuruda bulunabileceklerinin bildirilmesine karar vermiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

 Türkiye Basketbol Ligleri Direktörü Derya Yannier, birkaç gün önce düzenlenen basın toplantısında ”Merkezefendi Denizli Basket, BSL’ye yükselmek için bize 14 Ağustos tarihinde başvuruda bulundu. Biz belgelerin eksik olduğunu söyledik ve 21 Ağustos’a kadar süre verdik. Ancak belgeleri bize göndermediler. Bunun sonucunda da biz onları lige almayacağımızı belirten bir karar metni yayımladık.” ifadelerini kullanırken Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu ise ‘‘İlk olarak Merkez efendi Denizli Basket konusuna açıklık getirdiğimizi düşünüyorum. Denizli halkına seslenmek istiyorum. Bazı beceriksiz yöneticileriniz yüzünden bugün BSL’de mücadele edemiyorsunuz. Umarım önümüzdeki dönemde daha akıllı yöneticiler ile sizleri aramızda görürüz. Bazı beceriksiz yöneticiler kendi başarısızlıklarını satılmış siteler üzerinden bizim üzerimize atıyorlar. Bizim bu konu ile hiçbir alakamız yoktur. Tamamen Denizli Basket yöneticilerinin beceriksiz olmasından kaynaklanıyor. Bazı para ile haber yapan ‘satılmış siteler’ bizim hakkımızda yalan yanlış haberler yapıyor. Benim sinirlendiğim nokta bu haberi yapan arkadaş bizim çalışanlarımıza tek bir telefon ile ulaşabiliyor. Taraflı habere her zaman karşıyım. Denizli Basket hakkında dediklerimizde eksik varsa, bunu ortaya çıkartsınlar ben yarın istifa ederim. Ancak yoksa bu terbiyesizliği yapan arkadaşlardan özür beklerim.” şeklinde konuşmuştu.

Tahkim Kurulu’nun açıkladığı karara göre ING Basketbol Süper Ligi’nde yer almak isteyen tüm Türkiye Basketbol Ligi (TBL) ekipleri, 2020/21 sezonunda ligde mücadele edecek 16. takım olmak için başvuruda bulanabilecek.


Kaynak: tbf.org.tr

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler