Slava Medvedenko, şampiyonluk yüzüklerini satıyor!

Eski NBA oyuncusu Slava Medvedenko, iki şampiyonluk yüzüğünü satışa çıkarıyor.

Los Angeles Lakers ile 2000’li yılların başında iki şampiyonluk yaşayan Ukraynalı eski basketbolcu Slava Medvedenko, ülkesine destek sağlamak amacıyla şampiyonluk yüzüklerini satmaya karar verdi.

Medvedenko bu kararı, ülkesinde savaş sebebiyle tahribata uğrayan okulların spor komplekslerini restore ederek Ukraynalı çocuklara yardım etme amacıyla alırken, “Salonları yenilemek istiyoruz çünkü Rus ordusu 100’den fazla okulu bombaladı. Ülkemizin okulları düzeltmek için paraya ihtiyacı var. Spor salonları bu düzeltmelerde son sırada yer alacak. Ukrayna’da kış aylarındayız ve çocukların spor yapmak için kapalı alanlara ihtiyacı var.” dedi.

Rusya’yla olan savaş esnasında ülkesinin ordusunda aktif görev aldığı bilinen Slava Medvedenko, yüzüklerini satma kararını, Kiev’deki yüksek bir binanın tepesinde gözetleme görevi yaptığı esnada havada uçan Rus roketlerini gördükten sonra verdiğini de dile getirdi:

“O anda karar verdim: ‘Eğer yalnızca bir köşede duracaklarsa bu yüzüklere neden ihtiyacım var ki?’ Ölebileceğimi fark ettim. Ve sonrasında kendime, insanlara liderlik etmek, halkımın daha iyi yaşamasını sağlamak ve çocuklara yardım etmek için yüzükleri satmak zorundayım dedim.”

42 yaşındaki eski basketbolcu, Ukrayna’daki son durumu ise şu şekilde özetledi:

“Ukrayna’da yalnızca savaşı, roketleri ve hava alarmlarını hissediyorsunuz. Sınırı geçtiğiniz gibi ise insanların ne kadar normal hayatlar yaşadıklarını görüyorsunuz. Bambaşka bir dünya.”

Medvedenko, 2001 ve 2002 yılında şampiyonluğa ulaşan Los Angeles Lakers kadrosunun bir parçasıydı. 2000 yılında NBA’e adım atan oyuncu, Shaquille O’Neal ve Kobe Bryant ile birlikte forma giymişti. Ukraynalı isim, 2006’ya kadar Lakers forması giymeye devam etmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler