#PotanınPerileri’nin Rio’ya hazırlık süreci nasıl ilerledi? | #RoadToRio

2015 FIBA Kadınlar Avrupa Şampiyonası ile birlikte Olimpiyat macerası başladı Potanın Perileri’nin. Avrupa Şampiyonası’ndaki son maçımızda Rusya’yı 68-66 yenerek Rio için eleme maçları oynamaya hak kazandık.

6 Mayıs 2016 tarihinde Aziz Akkaya yönetimindeki Periler’de Rio Olimpiyat Elemeleri için aday kadro açıklandı. İstanbul’da başlayan çalışmalar devam ederken bir hafta sonra Ekrem Memnun yeniden başantrenörlük görevine getirildi.
19 Mayıs tarihine kadar İstanbul’da devam eden çalışmalar bir haftalık bir kamp süreci ile Slovenya’ya taşındı. Slovenya kampı dönüşü 27-28 Mayıs tarihlerinde Periler, Abdi İpekçi Spor Salonu’nda Nijerya Milli Takımı ile ikili temas maçları oynadı. Potanın Perileri bu maçların ilkinden 68-56 ikincisinden de 67-56 üstün ayrıldı.
30 Mayıs’ta kadro 16 kişiye indirildi ve ilk çıkartılan isimler Ayşegül Günay ile Begüm Dalgalar oldu. 1 Haziran tarihi geldiğinde A Milli Kadın Basketbol Takımı bir hazırlık turnuvası oynamak üzere Belarus’a gitti. Belarus’da gerçekleşen bu turnuvada ilk maçını Japonya’ya karşı 67-40 ikinci maçını da Yeni Zelanda’ya karşı 70-39 kazanan Periler son maçında da ev sahibi Belarus’u  65-61 mağlup ederek bu turnuvayı yenilgisiz bir şekilde tamamladı.
Türkiye’ye dönüşün ardından kadro 14 kişiye indirildi; Cansu Köksal ve Kübra Ekşi kadrodan çıkarılan isimler oldu. Bunun hemen ardından Potanın Perileri, Fransa’ya uçtu. Fransa’da oynanan hazırlık karşılaşmasında Venezuela’yı 64-61 mağlup ettik. Bu karşılaşmayla birlikte elemeleri oynayacak nihai kadromuz belli oldu. Kadrodan son çıkarılan isimler Pelin Bilgiç ve Esra Ural oldu.
14 Haziran tarihinde  elemelerdeki ilk maçımızda Arjantin’i 66-38 mağlup ettik. Hemen ertesi gün ikinci maçımızda Kamerun ile oynadık ve 72-46 kazandık. Olimpiyat vizesi için son engel olan Küba maçını ise 71-45 kazandık ve Rio Olimpiyatları’na katılmaya hak kazandık. Bu aynı zamanda Potanın Perileri’nin üst üste ikinci kez olimpiyatlara gitmesi demekti.
19 Haziran tarihinde Rio Olimpiyatları’nda gruplar belli oldu. Bizim yer aldığımız A Grubu’nda rakiplerimiz; Fransa, Japonya, Brezilya, Avustralya ve Belarus olurken B Grubu’ndaki takımlar ise; Kanada, İspanya, Senegal, Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve Sırbistan oldu.
1 Temmuz tarihi geldiğinde Periler artık Rio Olimpiyatları’na hazırlık için toplandı. Bir hafta boyunca İstanbul’da süren çalışmaların ardından yaklaşık on bir günlük bir kamp için Slovenya’ya uçuldu. Çok yoğun idman temposuyla geçen Slovenya kampının sonunda Fransa ile iki tane hazırlık maçı oynandı. Periler bu maçları 63-56 ve 62-54’lük skorlarla kaybetti. Slovenya’dan dönen A Milliler Türkiye’de geçen iki günün ardından Sırbistan’a hareket etti. 22-23 Temmuz tarihlerinde Sırbistan’a karşı oynanan iki hazırlık maçını 60-53 ve 61-51 kaybeden Periler tekrar Türkiye’ye döndü ve çalışmalarına bir hafta kadar daha devam etti. Rio’ya sayılı günler kala 29 Temmuz tarihinde Olimpiyat Oyunları için nihai kadromuz belli oldu. Pınar Demirok ve Pelin Bilgiç’in kadrodan çıkarılmasıyla oluşan 12 kişilik olimpiyat kadromuz; Birsel Vardarlı, Işıl Alben, Ayşe Cora, Olcay Çakır, Şebnem Kimyacıoğlu, Bahar Çağlar, Şaziye İvegin, Tuğçe Canıtez, Esra Ural, Nevriye Yılmaz, Lara Sanders ve Tilbe Şenyürek oluşmuş oldu.
30 Temmuz Cumartesi sabahı ile birlikte Rio’ya uçan Periler, Rio Yaz Olimpiyat Oyunları’ndaki ilk maçını Fransa’ya karşı oynayacak. Onlara inancımız ve desteğimiz tam. Haydi kızlar, iş başa düştü yine!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler