Potanın Perileri, EuroBasket’te neden başarısız oldu?

Türkiye A Milli Kadın Basketbol Takımı, EuroBasket’te grup aşamasında elendi.

Potanın Perileri, 2023 FIBA Kadınlar Avrupa Şampiyonası’nda Sırbistan, Macaristan ve Slovakya’nın yer aldığı D Grubu’nu sonuncu sırada tamamladı ve turnuvaya veda etti.

Türkiye, gruptaki ilk maçında Sırbistan’a 71-63’lük skorla mağlup oldu. Millilerimiz, gruptaki diğer maçlarında Macaristan’ı 69-68’lik skorla yenerken son maçta grubun en güçsüz takımı olarak görülen Slovakya’ya 80-66’lık skorla mağlup oldu.

A Milli Kadın Basketbol Takımımız’ın elenmesine neden olan faktörleri sizler için sıraladık.

SERBEST ATIŞ PROBLEMİ

Millilerimiz, Sırbistan maçında aslında onlardan beklediğimiz performansı göstererek başladı. Ancak ne yazık ki son şampiyon Sırbistan karşısında diğer üç çeyrekte rakibin hep gerisindeydik ve maçın sonuna kadar bir daha yakalayamadık. Türkiye’nin 22 iki sayı, 4 üç sayı isabeti bulduğu maçta Sırbistan 23 iki sayı, 4 üç sayı isabeti buldu. İsabet sayılarının hemen hemen denk olduğu bir maçta dengeyi bozan unsur serbest atışlar oldu diyebiliriz. Ülke olarak yaşadığımız serbest atış sorunu Kadınlar Basketboluna da sıçradı ve çizgiden %58.3’lük bir yüzdeyle ayrıldık. İsabet sayılarının bu kadar yakın olduğu bir maçta bu yüzde kaybedeni belirlemek için yeterli olabiliyor. Maç boyunca son şampiyonu zaman zaman yavaşlatmayı başarsak da kendimizi hızlandırmayı başaramadık.

Türkiye
fiba.basketball

HÜCUMDAKİ SORUNLAR

Milli takımımız grup aşamasının genelinde hücumda akıcı olmakta epey zorluk yaşadı. Durağan bir şekilde hücum etmemiz hem pozisyon sayımızı düşürürken hem de kaliteli atış şansı bulmamızı engelliyor. Bunların yanında yapılan top kayıpları da az sayı atmamıza neden oluyor. Türkiye, oynanan üç maçta da 70 sayının altında kaldı. Sırbistan maçında toplam 20, Slovakya ve Macaristan karşısında 15 top kaybı yaptık. Bu rakamlarla maç kazanmak bir hayli zor olsa gerek.

Potanın Perileri
fiba.basketball

SÜRÜKLEYİCİ OYUNCU SORUNU

Bir zamanlar Işıl Alben, Nevriye Yılmaz ve Birsel Vardarlı gibi isimler takımın sürükleyici oyuncuları olurken bu turnuvada o isimleri bulamadık. Sevgi Uzun, üç maçta da çift haneye çıksa da yeterli olmadı.

Sırbistan karşısında kaybettiğimiz tek şey maç olmadı ne yazık ki. Bunlara ek olarak Tilbe Şenyürek, adalesindeki yırtık sebebiyle turnuvayı kapatmak zorunda kaldı. Turnuvadaki oyuncu sayımız 11’e düşerken forvet pozisyonunda önemli bir kayıp yaşadık.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler