O artık draft edilmemiş ilk Hall of Fame! #NBA

Ben Wallace, NBA tarihindeki draft edilmeyen ilk Hall of Fame oyuncu oldu.

Ben Wallace, 2020 Hall of Fame sınıfının bir üyesi oldu. NBA kariyeri diğer Hall of Fame oyunculardan farklı olan Wallace, 1996 yılında o zamanki adıyla Washington Bullets ile NBA sahnesine adımını attı. Kariyerindeki ilk dört sezonda sadece bir yedek pivot olan Ben, 2000 yılında Detroit Pistons‘a giderek kendisini baştan yarattı.

Ben Wallace, NBA’nin gelmiş geçmiş en iyi savunmacıları arasında gösteriliyor. 2.06 metre boyunda bir pivot onun döneminde büyük bir zafiyet olarak görülüyordu. Bu yüzden Pistons dışında kimse ona şans vermedi.

Lige çok geç katıldığı için en iyi zamanı oldukça kısa sürse de kesinlikle kendi dönemini domine etmeyi başardı. Kariyerindeki bütün ödülleri sadece 6 sezon giydiği Detroit formasıyla kazanan Wallace, dört kez Yılın Savunmacısı, dört kez All-Star, beş kez Yılın Savunma Takımı, beş kez Yılın En İyi Beşleri, iki kez ribaund kralı, blok kralı ve en önemlisi 2004 NBA Şampiyonluğu olmak üzere birçok başarıya ulaştı.

Modern NBA Tarihi’nin(1980-Günümüz) en fazla Yılın Savunmacısı ödülünü alan isim olma unvanını koruyor. İsim olarak gelmiş geçmiş en önemli takımlardan biri olan 2004 Lakers kadrosunu, büyük bir savunma disiplin ve takım oyunuyla mağlup eden Detroit Pistons’ın en önemli oyuncusuydu.

Ben Wallace Hall of Fame olması hakkında, ”Basketbol benim hayatım değildi, sadece hayatımın bir parçasıydı. Topu elime aldım ve bana yardım edenler için bir yol oluşturdum. Elime topu aldım, pas verdim, ribaund aldım, topu elimde gereksiz tutmadan geri verdim, sadece ne yapmam gerekiyorsa onu yaptım. Takımı rayına soktum ve bu hiç kolay olmadı. Herkesin farklı karakterleri var, takımdaki herkesin tek bir düşüncede birleşmesi çok önemliydi” dedi.

Ben Wallace, kariyerine başka takımlarda devam etse de hatta Cleveland Cavaliers ile 2009 NBA Finalleri’ne çıksa da o bizim için her zaman Detroit Pistons oyuncusu olarak kalacak. Saç bandı, kabarık saçları, sahadaki herkesin bulaşmaktan korktuğu NBA’nin son kabadayısı, çok hak ettiği Hall of Fame ödülüne kavuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler