1

Doğum Tarihi: 30.08.1994                                                                                         

Doğum Yeri: Novi Sad, Sırbistan

Pozisyon: Pivot

Boy: 2.10

Takım: Partizan Nis

Onur Coşkun, 8 Eylül 2014 – Basketbol kariyerine Hemofarm kulübünün alt yapısında başlayan ve 2011 yılında yine aynı kulüple ilk profesyonel sözleşmesine imza atan Milutinov, burada geçirdiği tek sezonun ardından Sırbistan sınırları içerisindeki birçok uzunun yaptığı gibi Partizan’a katıldı. 2012 yılından bu yana formasını giydiği Partizan’da Dusko Vujosevic yönetiminde beklenilen çıkışı halen yapabilmiş değil. NBA kapıları kendisine şimdilik kapalı gibi gözükse de Avrupa’da yaşayabileceği iyi üç dört sezonun ardından ufak da olsa bir NBA ihtimali olduğunu ihmal etmeyelim. Dusko Vujosevic ve Partizan organizasyonu bünyesine kattığı genç oyunculara her zaman artı değer katmakla ve onları daha deyim yerindeyse işlevsel hale getirmekle tanınmakta. Hal böyleyken iki yıldır bulunduğu Partizan organizasyonunda önünde kendisinden daha iyi uzunlar olduğunu da göz ardı etmeden ifade etmeliyim ki beklenen çizgide olduğunu düşünmüyorum. Joffrey Lauvergne’nin ayrılışını ve Partizan’ın bu yıl ekonomik sebeplerden ötürü Euroleague’de mücadele edemeyecek oluşunu düşünecek olursak bu yıl alacağı süre ve sorumluluğun artmasının oldukça muhtemel olduğunu ifade edebilirim. Vujosevic tedrisatına giren her uzunun ufak çaplı da olsa yaşadığı değişimi bu yıl yaşamasını beklediğimi ve en azından kendi yaş grubundaki efektif seviyesine biraz olsun ulaşabilmesini umduğumu söylemem yanlış olmaz. Sırbistan formasıyla alt yaş gruplarında iki şampiyonada mücadele eden Milutinov, özellikle Birleşik Devletler’in ardından ikinci oldukları FIBA U19 Dünya Basketbol Şampiyonası’nda dikkat çekici bir performans ortaya koymuştu.

T1

Parke Üzerinde Nikola Milutinov

Basketol parkesi üzerinde Milutinov, savunmadaki varlığından çok hücum etkinliğiyle anabileceğimiz bir oyuncu. Bazı saha içi değerlerinden de anlayabileceğimiz üzere Nikola, savunmada öyle ciddi sertlikler vaat eden ve yüksek seviyede caydırıcılığı olan bir isim değil. Kendisinden sert ve karşısında undersize olarak kalabileceği basketbolculara karşı mücadele ederken gerek post oyunlarında gerekse yüzü dönük bire birlerde zorlandığını ifade etmeliyim. Bu yıl Partizan’da aldığı sürelere oranla topladığı ribaund rakamlarının gelecek için umut verdiğini düşünsem de Vujosevic önderliğinde bu sezon artması muhtemel sorumluluğu dahilinde özellikle savunmasını hangi noktaya taşıyabileceği kariyeri açısından çok önemli olacak.

Parke üzerinde iyi yaptığı şeylerden bahsetmek gerekirse öncelikle pota altında doğru pas geldiği zaman iyi bir bitirici olduğunu söylemek mümkün. İkili oyun ve perdeleme takibini yeterli düzeyde yaptığını ancak oyun vizyonunun kalitesine oranla gelişmiş olmasına rağmen show up çıkışlarında ciddi sorunlar yaşayabildiğini hatırlatmakta yarar var. Yugoslav ekolünden gelen ve ekolün dokusuyla harmanlanmış birçok genç uzunda olduğu gibi hücumdaki yeteneklerinin kabul edilebilir düzeyde olduğunu ve özellikle çember etrafında topla buluştuğu zaman body fake denilen olayı çok iyi yaptığını söyleyebilirim. Ribaund konusunda kendisini geliştirmesi gerektiğini düşünsem de hücum ribaundu açısından havuza düşen toplarla kendisi arasında özel bir etkileşimin olduğu kesin. Bunun haricinde takımındaki kısa oyuncularla iletişiminin yeterli düzeyde olduğunu dile getirmek gayet mümkün.

Özetle hücumda yapabilecekleri savunmasına oranla daha yukarıda olan ancak Avrupa’da gelişim düzeyini artırmadığı takdirde orta düzey takımlarda yer bulabileceğini düşündüğüm bir isim Milutinov. Basketboluyla ilgili söylemem gereken son şey ise açık alan ve yüksek tempo basketbol düzenlerinde oldukça zorlanması. Buna da muhakkak Vujosevic denetiminde hızlandırma ve dayanıklılık çalışmaları yaparak belirli bir standart getirmek zorunda. Bu yıl Partizan’da yakalayacağı çizgiyi yakından takip ediyor olacağım.

T2

Aşağıda Beşiktaşlı Dasic ile tartışma yaşadığı maçtan da bir görüntü bulabileceğiniz Milutinov’un hücumdaki etkinliğine dair iki pozisyon görseli bulabileceksiniz.

H1

H2

H3

H4

 

 

P1

P2

P3

Onur Coşkun

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir