1

Onur Coşkun, 8 Eylül 2014 – 27 Kasım 1994 Fransa doğumlu Mouhammedou Jaiteh, – kısaca Mam – babası Senegal, annesi Gambiya vatandaşı olan ve Afrika kökenli birçok sporcunun sahip olduğu fiziksel artıları bünyesinde barındıran bir basketbolcu. Küçük yaşta futbola merak sarmasına rağmen on üç yaşındayken basketbol eğitimi almaya başlayan Jaiteh, lisedeki basketbol eğitiminin son iki yılını Fransa’nın basketbol bazında önemli spor akademilerinden biri olan INSEP (Uluslararası Spor ve Fiziksel Eğitim Enstitüsü) çatısı altında geçirdi. (2010-2012) Buradan mezun olduktan sonra profesyonel kariyerine Fransa ikinci lig ekiplerinden Som Boullanis’te başlayan Einstein, Som forması altında gösterdiği harika performansın ardından birinci lig ekiplerinden yakından da tanıdığımız JSF Nanterre takımına transfer oldu. Jaiteh’in ikinci ligdeki harika sezonuyla ilgili iki ufak istatistik paylaşırsam harika dememin sebebini daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum. Mam Jai, ikinci ligde geçirdiği 2012 – 2013 basketbol sezonunda ortalama 27 dakika süre alarak 15,1 sayı, 9,9 ribaund ortalamaları yakalamayı başardı ve %62,6 saha içi yüzdesiyle hücum etti. Nanterre’ye geçişi sonrası daha büyük organizasyonlarda rol alma fırsatını eline geçiren oyuncu 2013 – 2014 basketbol sezonunda lig ve Eurocup/Euroleague maçları dahil olmak üzere 48 karşılaşmaya çıktı. Burada kazandığı büyük tecrübeye ek olarak Fransa alt yaş milli takımlarının formasını toplamda beş organizasyonda terleten oyuncu oldukça başarılı istatistiksel değerler yakaladı ve özellikle 2012 yılında düzenlenen insanların daha çok Dario Saric özelinde hatırladığı şampiyonayı istatistiksel bazda domine ettiğini ifade edebilirim. NBA macerası için henüz erken olduğunu düşünsem de kendisi 2015 seçmelerine girme kararı aldı ve ilk turda olmasa ikinci turda otuz ikinci sırayla kırkıncı sıra arasındaki bantta muhakkak seçilmesi bekleniyor. Şimdi kendisinin olası kariyer planlamasına ve onu nasıl bir basketbol kariyerinin beklediğine kendi profili ve yetileri doğrultusunda biraz da fal açarak bakmaya çalışalım.

T1

Kariyer Planlaması

Jaiteh için süslü cümlelerin ardına sığınmadan şunu net bir biçimde ifade etmek en doğrusu olur. Sahip olduğu potansiyel ve bu potansiyelin işlenebilirliği açısından NBA’de uzun vadeli tutunmasının pek mümkün olmadığı kanısındayım. Günümüzde artık Avrupa’dan NBA’e oyuncu geçişinin bir hayli kolay hale gelmesi ve azıcık istatistik yakalayan birçok ismin oraya gitmekten çekinmediğini düşünürsek kendisi de muhakkak bu deneyimi yaşamak isteyecektir ve yaşayacaktır. Şans yanında olur ve her şey istediği gibi giderse NBA’de rotasyon oyuncusu olması mümkün gibi gözükse de bence kendi kariyeri açısından verimli geçme ihtimali çok daha yüksek olan Avrupa organizasyonlarında boy göstermeli kendisi. Nanterre’de sürelerinin artmasına paralel olarak oyunun da olgunlaşacağını düşünürsek iki sezon sonra buradan yapacağı bir transferle oyuncu gelişimine daha fazla yardımcı olabilecek bir koçla çalışması onun adına en doğrusu olacaktır. Zira oyununda geliştirmesi gereken birçok nokta var ve umarım Avrupa piyasasında oldukça kıymetli olan fiziksel yetilerini yanlış yerlerde kullanmaya çalışıp heba etmez. Kariyeri açısından Nanterre’den sonra geçiş yapacağı takım oldukça önemli olacak, dilerim ki rekabet ortamı içerisinde kendi gelişimi açısından olabilecek  en doğru kararı verir.

Fizik

Mam Jai, 2.10 boyunda ve 112 kg ağırlığında dev bir adam. DNA’sına işlemiş olan o Afrika kökeni sebebiyle parke üzerinde özellikle Avrupa’da çok değerli olabilecek fiziksel yetilere sahip. Fransa’da yetişmiş olmasından dolayı iyi bir basketbol temel eğitimi aldığını rahatlıkla ifade edebilirim ve özellikle oyununun bazı bölümlerinde bunu net bir biçimde hissettirdiği de çok açık. Oldukça güçlü bir oyuncu olan Jaiteh, gerek çemberi bire bir hücum aksiyonlarında savunmada gerekse de rakip ikili oyunlarının ardından pota altını karartma hususunda oldukça başarılı. Fiziksel avantajı nedeniyle sırtı dönük hücumlarda kolay kolay arkanıza alıp dönebileceğiniz bir oyuncu asla değil ve bazı eksiklerine rağmen oldukça da iyi bir ribaundcu. Özgül ağırlığının vaat ettiğinin aksine geçiş hücumlarında da mobilite temelli oldukça verim alınabilecek bir isim olan Einstein’in fiziksel avantajını verimli kullanamadığı ender noktalardan biri de blok zamanlaması ve dönem dönem savunma ribaundu agresifliği. Blok ortalamalarının beklenenin biraz gerisinde olduğunu ve kendi yaş grubundaki şampiyonalar haricinde çok ciddi bir atletizm avantajının olmadığını söylemeliyim. Sert, kalıplı, ağır ve boyalı bölgeyi iyi kapatan, çemberi oldukça iyi savunan bir oyuncu olmasına rağmen tahmin ettiğiniz kadar uçanı kaçanı kovalayan, bloklayan bir atletik yapısının olmadığını da not düşmekte yarar var. Fiziksel yetileriyle ilgili söyleyebileceğim son şey ise sırtı dönük oyunlardan sonra hücumda enteresan biçimde hızlı ve doğru bir şekilde ayarladığı adım/açı mesafesi. Bu konuda fiziğini oldukça iyi kullandığını belirtmeliyim.

Mam Jaiteh’in fiziksel avantajlarını parke üzerinde nasıl kullandığına dair örnek teşkil edebilecek birkaç görüntüyü aşağıda bulabileceksiniz.

F1

 

F2

F3

F4

F5

F6

Mental

Mental ve psikolojik açıdan gelişime her genç oyuncu gibi ihtiyacı olmasına rağmen Mam’ın bu konuda yaşıtlarına göre biraz daha önde olduğunu söyleyebilirim. Gerek alt yaş gruplarında aldığı sorumluluk gerekse bu sene Nanterre forması altında yüklendiği misyon ve sorumluluk onun adına oldukça önemli ve gelecek için umut verici noktalar. Genç yaşta, yaşına oranla saha içerisinde büyük sorumluluklar almaya başlayan Jaiteh, bu yıl Nanterre takımının pivot rotasyonunun en değerli parçalarından birisi belki de ilki olacak. Oyun içinde her genç oyuncu gibi dönemsel iniş çıkışları olduğunu söylemek mümkün olsa da bunun aşılamayacak bir sorun olmadığını düşünüyorum. İnternetten bulabileceğiniz üzere kendi söylemlerinde de basketbolunun eksik ve geliştirmesi gereken yönlerini çok iyi bildiğini düşündüğüm oyuncu parke üzerinde de bir hayli kararlı yapıda. Sert ve inatçı basketbolunun ileride onun oyun kimliğini oluşturacağı ise çok açık.

Savunma

Mam Jai, her şeyden önce çok iyi bir alçak ve yüksek post savunmacısı. Alçak post savunmasının fiziksel avantajından dolayı yüksek post savunmasına göre daha ileri seviyede olduğunu düşünsem ilerleyen yıllarda iki hususta da üst düzey seviyeye gelebileceğine eminim. Savunmada boyalı bölgeyi oldukça iyi kapatan ve çember etrafında güvenlik seviyesini on yıldızlı hale getirebilen Jaiteh’in etkinliği çemberden uzaklaştıkça azalıyor. Onun zaaflarından faydalanmak istiyorsanız çemberden mümkün olduğunca uzak tutmak zorundasınız. Boyalı bölge dolaylarında öyle sırtıma alayım da gideyim diyebileceğiniz bir isim olmamasına karşın eğer ilk adımınız ondan hızlıysa rahatlıkla bel hizasının aşağısından oynanan ikili oyunları bitirebilir yahut faul aldırtabilirsiniz he bunu omuz hizasında yapmaya kalkarsanız da top büyük ihtimalle suratınız da patlayacaktır. Zaman zaman tepede kısa oyuncuya show up için çıkan Mam, genelin aksine bu tür durumlarda rakip kısayı sırtı dönük oynamaya mahkum etme düşüncesine giren fiziksel temas ağlayarak yine bel hizasından topa el sokmaya çalışan bir oyuncu. İyi bir parmak hassasiyeti ve top kontrolü olmamasına rağmen uzun elleri ve kolları sayesinde sık sık pas arası deneyen ancak basketbolunun biraz tembel olması sebebiyle bundan istediği düzeyde verim alamayan bir isim olduğunu da belirtmeliyim.

Ribaund zamanlaması ve tekniği konusunda alması gereken çok yol olduğunu düşünüyorum. Şöyle ki; box out ettikten sonra dönemsel olarak ribaund zamanlamasını yanlış yapabilmesinin yanı sıra kötü tekniği sebebiyle de o ribaundu net çekemeyen bir pivot kendisi. Aldığı kaliteli basketbol alt yapı bilgisine rağmen bu konuda eksiklik yaşaması ise mevzunun üstüne pek eğilmediğini kanıtlar türden efendim. Savunmasıyla ilgili şunu eklemezsem kendisine büyük ayıp etmiş olurum, eğer ribaundu net bir şekilde çekmeyi başarabilirse takımını hızlı hücuma çıkarma konusunda ilk anda en doğru arkadaşını gördüğünü ehemmiyetle not düşelim.

Kendisinin savunma çeşitliliği hakkında bir olumlu ve bir olumsuz örnek sizlere aşağıdan göz kırpıyor.

S1

S2

S3

S4

S5

Hücum

Tahmin ettiğiniz üzere o da smaç vurduğunda kendisini daha iyi hissedenlerden. Savunmada pozisyon bilgisi ne kadar sıkıntılıysa hücumda da bunun aksine o denli iyi pozisyon alan ve ikili oyun takibi yapabilen bir oyuncu. Perdelemelerde rakip kısanın karşısına duvar gibi dikilip takım arkadaşına avantaj sağlamasının yanında post oyununu yakaladığı zaman gerek omzu üzerinden atışı bitirebilen gerekse de doğru bir biçimde adım/pas açısını yakalayarak sayı çıkartabilmesi fazlasıyla değerli. Özellikle post oyununu orta mesafe civarında yapmaya başladığı zaman potaya bir şekilde kat edebilme özelliği ve geçiş hücumlarındaki mobilitesi onun hücumunun en fazla öne çıkan noktalarından. Yine hücumda en eksik olduğu noktalardan biri, orta mesafe şutları ve jump shot denilen perdeden sonra veya açık alanda koşarak geldikten sonra yay içinde bulduğu atışlar. İkisinde de yüzdelerinin bir hayli geliştirilmesi gereken durumda olduğunu ve özellikle orta mesafe atışlarını geliştirdiği takdirde zaten sahip olduğu fiziksel özellikler sebebiyle daha çok aranan bir basketbolcu olacağına eminim.

Hücumunun mental açıdan şöyle bir sıkıntısı mevcut. Oyun görüşünün ve vizyonunun ya da siz adına her ne derseniz yeterince olgunlaşmamış olması ve belki de oyununda geliştirmesi en zor görünen bölümün o nokta olmasının kendisinde yarattığı en ciddi handikap karar anlarında verdiği tercih hataları. Uygun durumdaki arkadaşına topu indirmek varken – genelde pas becerisine güvenmediği için pası indirmekten kaçınır – kendisinin topu kullandığını yahut yana açılmış forvet katında uygun bir takım arkadaşı varken topu dağlara taşlara fırlattığını görebilirsiniz, tabii dönemsel olarak.

Einstein’in hücumdaki yeterliliğini ispatlar derecede iki örnek göstermek istiyorum.

H1

H2

H3

H4

H5

Sözün Özü

Savunmadaki pozisyon bilgisi temelli eksiklerini kapatmayı başarır ve de biraz tembel olan basketbolunu daha işlevsel hale getirmeyi başarırsa NBA’de olmasa bile Avrupa’da kendisini iyi bir rol oyuncusu kariyerinin beklediğini düşünüyorum. İleride büyük bir yıldız olması çok zor görünse de vereceği istikrarlı savunma ve ribaund katkısı onun yine altını çizerek belirtiyorum ki Avrupa’da iyi yerlere gelmesini sağlayabilir. Şimdiden konuşmak için erken olsa da kendisinde hafiften de olsa bir Marcus Slaughter havası sezinlediğimi rahatlıkla ifade edebilirim.

Değerler ve Yüzdeler

T2

 

Onur Coşkun

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir