#NBA’de köklü değişiklikler gündemde

Basketbol dünyasının öncü ve en büyük organizasyonu NBA’de önümüzdeki sezonları kapsayan köklü değişiklik ve yenilikler gündemde.

ESPN’den Adrian Wojnarowski ve Zach Lowe’un aktardığı bilgilere göre NBA yönetimi, Oyuncular Birliği ve yayıncı kuruluşlarla bir araya gelerek normal sezon ve playoff kurallarını gündeme alan görüşmeler gerçekleştirdi.

Normal sezonda 82 maç yerine 78 maç oynanması önemli değişikliklerden biri olurken Konferans Finallerinde boy gösterme hakkı elde eden takımların yeniden birbirleriyle farklı bir usulde eşleştirilmesi, normal sezonun ayrı, playoff’un ayrı bir turnuva şeklinde oynanması gibi değişiklikler ele alınıyor.

Söz konusu değişiklikler, 2020 yılının nisan ayında düzenlenecek olan Yöneticiler Kurulu’nda oylamaya sunulacak ve oylamadan geçmesi halinde uygulamaya 2021-22 sezonunda koyulacak.

Konferans Finalinde yer alma hakkı elde eden takımlar, normal sezon turnuvasında elde ettikleri derecelerle birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü olarak yeniden sıralanarak bir ve dördüncü sıradaki takımla iki ve üçüncü sıradaki takım eşleşerek finalde yer alabilmek için mücadele edecek. Bu yolla normal sezonun en iyi iki takımının finallerde yer almasının daha yüksek olasılık dahilinde olacağı düşünülüyor. Bu aşamada ise finaller etabında konferans ayrımı ortadan kalkacak.

Sezon içi turnuvanın gerekliliğine inanan ve bunu uzun süredir dile getiren NBA Komisyoneri Adam Silver ise daha kısa süren bir normal sezon nedneiyle mali kayıp yaşanmamasının önüne geçmek için önlem alma hazırlığında. Uzun vadede oyuncuların yeni sistemden olumlu yönde faydalanabilmesi için ise yöntemler geliştirilmeye başlandı.

Yeni sisteme göre her bölge (division) takımları altı gruba ayrılacak ve bu grupların liderleri ile normal sezon turnuvasında en iyi dereceyi elde eden iki tane grup ikincisi tek maçlık eleme usulüyle karşılaşmalara devam edecek ve normal sezon etabının kazananı bu yolla belirlenecek.

Playofflar öncesinde gerçekleştirilecek turnuvalar ise her iki konferansta yedi, sekiz, dokuz ve 10. sıraları elde eden takımlar arasında düzenlenecek ve yedinci takım ile sekizinci takım arasında kazanan taraf, playofflara bulunduğu konferansın ikincisi ile oynayarak başlayacak.

Dokuzuncu ve 10. sıradaki takımların mücadelesinden galip çıkan taraf ise playofflara bulunduğu konferansın lideri ile oynayarak başlayacak.


Kaynak: ESPN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler