Röportaj tarihi: 23 Eylül 2019, Pazartesi


Fenerbahçe Beko’nun yaz döneminde kadrosuna kattığı Fransız guard Nando De Colo’yla sarı lacivertli ekibin EuroLeague medya gününde söyleşi yapma fırsatı buldum.

Nando De Colo’yla CSKA Moscow’dan ayrılışı, Fenerbahçe Beko tercihi, kitap okuma alışkanlığı ve Dünya kupası performansını konuştum. Bize kulak vermeye ne dersiniz?


-Dünya Kupası ile başlayalım istersen. Takımın performansını nasıl değerlendiriyorsun? 

“Bence fena bir yaz geçirmedik. Tabii ki bu kadar çalışıp belli bir noktaya geldiğinizde finale kadar gidebilmek istiyorsunuz ama sporun gerçeği bu, işler her zaman istediğiniz gibi gitmeyebiliyor. Her ne kadar daha iyisini yapabilecek olsak da ve daha iyisini yapmayı çok istesek de sonuçta en azından hala bronz madalyanın sahibi biziz.”

-Peki turnuvada geriye dönüp değiştirmek istediğin bir an var mı? “Keşke şöyle yapsaydım” dediğin… 

“Tabii ki. Belki de yarı finallerden önce maça daha iyi hazırlanmalıydım. Fakat maalesef geçmişi değiştiremiyoruz. O yüzden yaptığımız hatalardan ders çıkarıp önümüzdeki yaza mümkün olduğunca iyi hazırlanmalıyız.” 

-Artık önünde yepyeni macera var. Biraz süreçten bahsetmek istiyorum. CSKA Moscow’la çok başarılı beş sezon geçirdin. Artık ayrılmanın zamanının geldiğini düşündüren şey ne oldu? 

“Senin de dediğin gibi beş sene boyunca oradaydım ve neredeyse kazanabileceğim her şeyi kazandım. Artık farklı bir şeyler denememin, farklı bir yer görmemin zamanı gelmişti. Bir iki sezon daha geçirip sonunda belki de yaşadığım şeylerden pişman olmak istemedim. Temelde bu aslında. Yeni bir şey denemek istedim.”

fenerbahce.org

-Ailenin düşüncelerinin senin için çok önemli olduğunu biliyorum. Fenerbahçe Beko’ya katılma kararını aldığında onların tepkisi nasıl oldu? 

“Eşim gerçekten çok mutlu oldu çünkü basketboldan çok iyi anlar. Bunun benim için ne ifade ettiğini de çok iyi biliyordu. Bu nedenle onunla karar almak çok kolay oldu. Sonra da yeni bir şehre taşınacağımızı kızımıza anlattık. Sanırım alıştı artık buna, çok fazla seyahat ederiz çünkü. O da burada olmaktan gayet mutlu bence.” 

-Burada olmaktan bahsetmişken Leo’ya sordum sana da sorayım, İstanbul’a geleli henüz çok olmadı biliyorum ama şehirde gezintiye çıktın mı?  

“Hayır maalesef. Hafta sonunu halletmemiz gereken şeylerle uğraşarak geçirdik. Biraz telaşın içindeyiz şu an ama burada olmak çok güzel.” 

-Seyahatlerin sırasında kitap okumayı çok sevdiğin biliniyor. Kitaplarını nasıl seçersin? Ne tür kitaplar okursun? 

“Belirli bir yöntemim yok aslında çevremdeki insanlara soruyorum çoğunlukla. Sosyal medyada birinin bir kitap paylaştığını gördüğümde hemen “İyi mi? Nasıl bir kitap?” diye soruyorum. Her şeye açık olmaya çalışıyorum aslına bakarsan. Sinemada, kitaplarda, müzikte. Genel olarak hayatta her şeye açık olmayı deniyorum. Keşfetmeyi çok seviyorum diyebilirim. Kitaplarda da durum bu. Her tür kitabı okuyabilirim, hiç fark etmez. Biri bana ‘iyi bir kitap bu’ diye öneride bulunursa kesin okurum.” 


-Sosyal medyayla aran nasıl peki? Çok sık kullanmıyorsun gibi. 

“Çok büyük bir sosyal medya fanatiği olduğum söylenemez dürüst olmak gerekirse. Sosyal medyada hesaplarım var çünkü bizim jenerasyonumuzun gerçeği bu. Örneğin dünyada ne olduğunu takip etmek istiyorsanız Twitter hesabınız olmak durumunda. Ya da ailenizle, arkadaşlarınızla iletişim kurabilmek için Facebook hesabınız olmalı. Instagram dünyada neleri görebileceğinizi öğrenmenin güzel bir yolu. Çok güzel fotoğraflar koyuyorlar, keşfetmesi çok kolay oluyor. Ben de ara ara paylaşım yapıyorum kendimi, ailemi veya yazın gerçekleşen basketbol kampımı. Genellikle özel hayatımı ve sahadaki işimi birbirinden ayırmaya çalışıyorum.”   

-Son olarak Fenerbahçe taraftarına bir mesajın var mı diye sorup bitireyim… 

“Özel bir şey yok aslında söylemek istediğim. Taraftar yaptığımız işin çok önemli bir parçası. Onlar olmadan burada yer alıp basketbol oynayamayız. Onların ne kadar önemli olduğunun farkındayım.  Fenerbahçe taraftarını hepimiz çok iyi biliyoruz. Her daim takımlarını destekliyorlar. Umarım böyle de devam ederler. Uzun ve zor bir sezon olacak. İnişler çıkışlar yaşayabiliyoruz bazen. Bu nedenle böyle bir atmosferin her zaman sizi desteklediğini bilmek harika.” 

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir