Eli Holman

 

“TBL 18. Hafta mücadelesinde ligin bu seneki güzel sürprizi Uşak Sportif ile Cem Akdağ liderliğindeki  Olin Edirne karşı karşıya geldi. Uşak’ta oynanan maçta favori konumunda olan ev sahibi ekip maç boyunca büyük sıkıntılar yaşarken,son saniyede gelen mucizevi bir üç sayılık basketle maçı uzatmaya taşıdı ve uzatmada Edirne temsilcini mağlup etti.”

Uşak Sportif – Olin Edirne maçı dengeli maçladı. İki tarafta karşılıklı sayılar bulurken özellikle savunma konsantrasyonları düşük seviyedeydi. İlk periyodun ilk 5 dakikası Olin Edirne üstünlüğüyle geçildi. Bu bölümde Jamal Francis 7 sayıyla en çok ön plana çıkan oyuncu oldu. Periyodun geri kalan kısmında Uşak özellikle Zupan ve Hacıyeva ile vites arttırdı ve  ilk periyodu 26-20 önde bitirdi.

İkinci periyot Uşak temsilcisinin 4-0’lık serisiyle başlamış olsa da Olin Edirne, Erolcan Çinko,Darius Washington ve Reha Öz’ün elinden bulduğu ardarda üç sayılık isabetlerle çeyreğin ilk kısmı biterken 35-34 öne geçti.  Uşak Sportif özellikle Washington’ı durdurmakta çok zorlanıp sayı bulma konusunda da sıkıntı yaşayınca ilk yarıyı 42-39 geride bitirdi. İlk yarıda Darius Washington 18 sayıyla sahanın en skoreri olurken, Uşak Sportif’te Hacıyeva ilk yarıyı 9 sayı ve 7 ribaund ile tamamladı. İlk yarının dikkat çeken noktalarından biri de Uşak’ta Eli Holman, Olin Edirne’de ise Barış Güney’in özellikle yaşadıkları faul problemleri nedeniyle çok etkisiz kalmaları oldu.

Maçın ikinci yarısı da ilk yarısı gibi başladı ve takımlar karşılıklı sayılar bularak ilk 5 dakikayı geride bıraktılar. Olin Edirne özellikle 3 sayı çizgisinin dışında yüksek isabet yüzdesiyle önde kalmayı başardı. Uşak’ta Justin Carter bulduğu sayılarla takımını ayakta tutmaya çalışsa da, yanına bir yardımcı bulamayınca Olin Edirne’nin farkı arttırmasına engel olamadı. Çeyrek biterken maçın skoru 62-54 Olin Edirne lehineydi. Bu çeyrekte Barış Güney ve Holman faul problemi yaşamaya devam ettiler ve dörder faule ulaştılar.

Maçın 4. çeyreği çok hızlı başladı ve Uşak’ta Carter&Warren ikilisi,Olin Edirne’de ise Washington arka arkaya isabetler buldular. Edirne temsilcisi Washington’ın muazzam performansıyla farkı yeniden arttırmaya başladı. Bu dakikalarda Barış Güney ve Holmen biraz arayla 5. faullerini aldılar ve oyun dışı kaldılar. Maçta normal sürenin son 3 dakikasına girilirken Olin Edirne 76-66 ile 10 sayılık avantaja sahipti. Ancak Uşak Sportif’te Hacıyeva,Carter ve Warren buldukları isabetlerle,maçı bitimine 33 saniye kala farkı 1 sayıya kadar indirdi. O andan itibaren ise maç belki de hiç olmadığı kadar hareketlendi. Olin Edirne’de Reha Öz ve Washington kendilerine yapılan taktik faullerde hata yapmazken Uşak her faul atışı sonrasında yaptığı hücumdan sayı bularak döndü. Bu 33 saniyenin 30 saniyesi bittiğinde Darius Washington bulduğu serbest atış isabetiyle farkı tekrar 3 sayıya çıkartıyordu. Son hücumda maçın yıldızlarından Justin Carter, dün geceki “Shooting Star” yarışmasına göz kırpar gibi orta sahadan bulduğu son saniye isabetiyle maçı uzatmaya taşıdı. Bu son 33 saniyeye iki takım toplam 23 sayı sıkıştırdı.

Uzatmalarda sayı açısından çok verimli geçti. Uzatma periyodunda Uşak Sportif son saniye basketinin de verdiği moralle çok daha iyi performans sergiledi. Olin Edirne’de dar rotasyon nedeniyle özellikle D-Wash’ın çok yorulması, uzatma periyodunda etkilerini gösterdi. Bu ekstra 5 dakikada Uşak Sportif rakibinden 10 sayı fazla atarak maçı 108-98lik skorla maçı kazandı ve ligdeki 11. galibiyetini aldı. Edirne temsilcisi ise 6 galibiyette kaldı. Maçın enteresan noktalarından biri de, maçın son 5 dakika,33 saniyelik kısmında 55 sayı gibi muazzam bir sayı rakamına ulaşılmasıydı.

Uşak Sportif İstatistik

Uşakİst

Olin Edirne İstatistik

Edirneİst

TrendBasket

TrendBasket, dört yıldır toplamda otuzdan fazla yazar ile Türkiye'nin bağımsız ve yenilikçi basketbol portalı olarak hizmet veriyor.

Website: http://www.trendbasket.net

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir