Geri1 of 5

“Manu çocukken sıradan bir oyuncuydu”

Yazı: Luis Scola, The Players’ Tribune

Tarih: 2 Ağustos 2017


Manu’nun 16. NBA sezonunu da oynayacağını açıklamasına çok sevindim açıkçası. 

Çünkü artık insanlar nihayet bana onu sormayı bırakacaklar. 

Sanırım Manu’nun benim ülkemden çıkmış en iyi basketbolcu olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Fakat gerçek şu: Manu çocukken sıradan bir oyuncuydu. Genç milli takıma bile seçilememişti. 

Gençliğinde onun aleyhine olan birkaç durumla karşı karşıyaydı. Uzun boylu değildi. Çok zayıftı. Gelecek vadeden biri sayılmazdı bile. ObertoNocioni. Pepe SánchezPrigioniDaha sonradan 2004 olimpiyatlarında altın madalya kazanacak bu ekip Arjantin basketbolunun altın jenerasyonuydu. 1996’da beraber oynamaya başladığımızda Manu A takımda oynayacak kadar iyi değildi. 

15 yaşındayken kadroya alınmadı.

Photo: Luis Scola

Bazılarımız kariyerlerimize Avrupa’da başlarken o evde kalmayı tercih etti. Memleketinin takımı olan Bahia Blanca’ya takas edilmeden önce kuzey Arjantin takımı olan Andino’da forma giydi. İlk başlarda çok süre almadı ama sahaya adım attığı andan itibaren scout’lar onun farkına varmaya başladı. En nihayetinde İtalya’dan bir scout onu ikinci lig takımı Viola Reggio Calabria’ya getirdi. 

Milli takıma katılmak için Arjantin’e döndüğü güne kadar bambaşka bir oyuncu haline gelmişti. Parkedeki en zayıf basketbolcu olmasıyla alakalı hiçbir endişeye gerek yoktu artık. 

Aksine bugün bildiğiniz o hırslı ve rekabetçi adam olarak oradaydı. 

Her neyse bu kadar Manu konuştuğumuz yeter. Nasılsa gelecek sezon da onu NBA’de izleme şansınız olacak. 

Geri1 of 5

“Manu çocukken sıradan bir oyuncuydu”

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir