Fenerbahçe Doğuş’un Yunan oyun kurucusu Kostas Sloukas, İspanya merkezli Fullbasket dergisine özel bir röportaj verdi.

Röportajın belki de en ilgi çekici kısmı Sloukas’ın geçen sezonu EuroLeague şampiyonluğuyla bitiren Fenerbahçe takımıyla 2009 şampiyonu Panathinaikos’u karşılaştırmasıydı.

Panathinaikos bizden daha iyiydi. Spanoulis, Diamantidis, Jasikevicius, Batiste, Pekovic, Perperoglou ve tabi ki koçların en iyisi Obradovic ile harika bir çekirdekleri vardı.

Yunanistan Milli Takımı’nın önemli parçalarından biri olarak görülen yaşındaki oyuncu, yetiştirdiği büyük oyun kurucularla bilinen ülkesinin bu alandaki son halkası olmasını da yorumladı.

Şanslı hissediyorum zira Papaloukas, Diamantidis, Spanoulis, Printezis gibi efsanelerle, hayranı olduğum oyuncularla birlikte oynama şansı buldum. Eğer bir gün onlarla takım arkadaşı olacağım söylenseydi, buna inanmazdım. Bir D Ligi takımından çıkıp, bir anda Papaloukas’la aynı odayı paylaşıyordum. İlk geceler uyuyamıyordum! O benim idolümdü ve Theo’yu televizyonda izliyordum. Başlangıçta tuhaf hissediyordum ama o bana çok yardım etti, bana harika tavsiyeler verdi ve şimdi çok iyi arkadaşız.

Kariyerinin ilk EuroLeague şampiyonluğunu 2012’de, Dusan Ivkovic yönetimindeki Olympiakos ile kazanan Sloukas’ın Ivkovic hakkında söyleyecekleri de vardı.

Ona büyük saygı duyuyorum. O en iyiler arasında. İlk başta beni takımda istememişti ve zaman geçtikçe, onun saygısını kazandım. Bir şans elde etmek için sıkı çalıştım ve nihayet şansı aldım.

Sloukas 2013’te de EuroLeague şampiyonluğu sevinci yaşadığı eski takımı Olympiakos’a da ayrıca değindi.

Özel bir DNA’ya sahipler. Son 6-7 yılda yenmesi çok zor bir takım olduklarını kanıtladılar. Bu, Yunan çekirdeğin ruhundan kaynaklanıyor. 2012’de EuroLeague’i kazanma biçimimiz inanılmazdı. Printezis’in son saniye basketi Avrupa basketbol tarihinin en spektaküler anlarından biri. O ana o kadar yakından tanıklık ettiğim için çok şanslıyım. Sonraki sene Londra’da çok iyi oynadık; o kadar iyi ki sadece birkaç takım o seviyeye erişmiş olabilir.

Kemal Rutkay Özcan

İletişim: [email protected] Twitter: krutkayozcan

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir