EuroLeague Başkanı Jordi Bertomeu, EuroLeague’in 2020/2021 kriterlerinin açıklandığı EuroLeague Basketball buluşmasında TrendBasket’in sorularını yanıtladı.

TrendBasket ekibinden Begüm Ünal’ın sorularını yanıtlayan Jordi Bertomeu, FIBA olan ilişkilerini değinirken FIBA Genel Sekreteri Patrick Baumann’ın vefatından da bahsetti. “Patrick’in (Baumann) vefatı büyük bir şok oldu. Bizim için büyük bir şoktu. FIBA için daha büyük bir şok. Yapacakları birçok Dünya Kupası ve seçimler var. Dolayısıyla bizden daha fazla önceliğe sahiplerdi. Onlarla iş birliği yapmayı seviyoruz. FIBA, bizim son milli takım takvimimizden dolayı mutlu gibi gözüküyor. FIBA ile iş birliği yapmak için büyük bir odamız var. İstedikleri anda onların emirlerindeyiz” sözlerini kullanan Bertomeu, Final Four şehirlerinin belirlenmesinde talebin fazla olduğunu söyledi.

“Takım sayımız 18’de kalacak. Bu değişmeyecek. Final Four konumlarına ise daha karar veremedik. Yakında açıklamak istiyoruz. Sadece EuroLeague şehirleri değil, birçok şehirden fazla talep var. Ancak dikkati alınması gereken birçok şey de var.”

“Valencia, bir sezon daha EuroLeague’de kalabilirse İspanya’dan beş takım katılabileceği için bu bir istisna olacak” diyerek yeni kriterlerdeki istisna durumu açıklayan Bertomeu, Olympiacos’un yerel liginde yaşadığı sorun hakkında şu sözleri kullandı:

“Yurt içindeki lig sorunuyla bozulmayacağız. Bazen de yapmanız gerekiyor. Ancak Yunanistan Ligi’ni Olympiacos’un küme düşürülmesine karar vermesi Yunanistan Ligi’nin bir sorunudur. Bunun dışında kalacağız.”

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir