EuroLeague Basketball, 2020/2021 sezonundaki katılımcıların nasıl şekilleneceğini ve yeni kriterlerini açıkladı.

Açıklanan kriterlere göre 7DAYS EuroCup’a iki adet Turkish Airlines EuroLeague bileti verildi. Böylelikle 7DAYS EuroCup şampiyonu ile birlikte finalist de bir sonraki yıl Turkish Airlines EuroLeague’de boy gösterecek.

Bu iki takımdan hangi takım playoff yapmışsa, ertesi sezonda da Turkish Airlines EuroLeague’de oynamaya hak kazanacak. Eğer iki takım aynı anda playoff yaparsa sezonu üst sırada bitiren ekip, Turkish Airlines EuroLeague’de devam edecek. Bu kriter, önümüzdeki sezon ALBA Berlin ve Valencia Basket çerçevesinde başlayacak.

Böylelikle üç Türk takımımız için Turkish Airlines EuroLeague adına daha geniş bir yol açıldı. Darüşşafaka Tekfen, Galatasaray Doğa Sigorta ve TOFAŞ, 7DAYS EuroCup finaline çıkmaları durumunda Turkish Airlines EuroLeague biletini kapacak.

EuroLeague’in 2020/2021 için katılımcıları şu şekilde:

  • 11 A Lisansı
  • 2 Özel Wild Card: LDLC ASVEL – FC Bayern Münih
  • 2 EuroCup davetiyesi: Şampiyon ve Finalist
  • 3 Wild Card (Yıllık)

Konuyla alakalı açıklamalarda bulunan Jordi Bertomeu: “Gelecek sezon EuroCup’tan bir değil, iki takım olacak. Bu vizyonumuzda ilerleme kaydetmek için önemli. EuroCup çekişmeli bir organizasyon. Yerel lig, EuroCup ve EuroLeague. Bu bizim piramidimiz. Buna da yavaşça ulaşıyoruz. Yeni sistemde takımlar iyi performanslar sergilerse devam etme şansına sahip olacak. Örneğin ALBA ve Valencia playoff yaparsa gelecek sezon EuroLeague’de kalacaklar. Valencia gibi asansör olan takımlara sahibiz. İstikrarı sağlamak önemli. Aynı zamanda ABA’de lisans almaya devam edecek” ifadelerini kullandı.

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir