İzlanda sonunu getiremedi; Finlandiya galip! | #EuroBasket2017

EuroBasket 2017 A Grubu maçlarında bu akşam Finlandiya ile İzlanda karşı karşıya geldi. Özellikle ikinci çeyrekten itibaren heyecan dolu geçen mücadeleden Finlandiya, 83 – 79 skorla galip ayrıldı.

Mücadele, İzlandalı oyuncu Jon Stefansson’ın iki sayılık basketiyle başladı. Kısa bir süre sonra Haukur Palsson’ın üç sayılık basketiyle devam eden İzlanda, karşılaşmaya 5 – 0’lık seriyle başlangıcını yaptı. Finlandiya’nın ilk sayıları ise Petteri Koponen’den geldi. Maçın ilerleyen dakikaları karşılıklı basketlerle devam ederken Shawn Huff’un basketiyle işler bir anda Finlandiya’nın istediği gibi gitmeye başladı. Haukur Palsson’ın üç sayılık basketi kaçırmasının ardından ribaundu alan Finlandiya, 7 – 0’lık önemli bir seri yakalayarak skoru 18 – 10’a getirdi. Kristofer Acox’tan iki sayı bulan İzlanda, ilk çeyreğin son dakikalarını çok sağlıklı geçiremedi. Mücadelede ilk periyod, 24 – 18 Finlandiya üstünlüğüyle geçildi.

İkinci çeyrek, her iki tarafında da hücumdaki başarısız atışlarıyla başladı. İlk olarak İzlandalı oyuncu Martin Hermannsso basketi buldu. Serbest atış çizgisinden de bir sayıyla dönen Hermannsso’ya takım arkadaşı Jon Stefansson da eklenince aradaki kısa sürede bir sayıya kadar düştü. (24 – 23) Karşılıklı hücumların devam ettiği maçta Sasu Salin’in sayılarıyla araya yeniden fark atan Finlandiya’ya Gerald Lee’nin de baskılı oyunundan sayılar gelince fark sekiz sayıya çıktı. Kısa sürede yeniden toparlanmayı başaran İzlanda’nın oyunu bırakmaya hiç niyeti yoktu. İlk yarının bitimine bir dakika kala farkı yeniden bir sayıya indiren İzlanda, devreyi 42 – 40 geride tamamladı.

fiba.basketball
fiba.basketball

Düştüğü yerden her zaman bir şekilde kalkmayı başaran İzlanda, ikinci yarıya daha istekli başladı. Skorda rakibinin önüne bir türlü geçemeyen ama kovalamaktan da vazgeçmeyen bir İzlanda sahada yer alırken; Finlandiya cephesinde Petteri Koponen ile Lauri Markkanen skor üretmeye devam etti. Karşılaşmada uzun bir aranın ardından taraflar arasında ilk defa denge yaşandı. (52 – 52) Dengenin ardından Finlandiya savunmasını yıkıp geçmek isteyen İzlanda, Pavel Ermolinskij ile istediğini elde etti ve mücadelede ilk defa öne geçmeyi başardı. (52 – 55) Art arda sayılar bulmaya devam eden İzlanda, istediği havayı da yakaladı ve rakibine hücumda kolay izin vermeyerek kritik final periyoduna 52 – 59 önde girdi.

Heyecan dolu geçeceği bir önceki çeyrekten belli olan son periyod, Kristofer Acox’un basketiyle başladı. Sasu Salin ve Gerald Lee ile art arda sayılar bulan Finlandiya, bu sefer skorda rakibini yakalamak için ter döken taraf oldu. Son çeyreğin ilk dakikalarında işler İzlanda’nın istediği gibi giderken, hücumda etkili oyunlar oynayan Finlandiya mücadelede son beş dakikaya girerken yine skoru lehine çevirmeyi başardı. 69 – 67 öne geçen Finlandiya’ya yine yeniden yetişmeyi başaran İzlanda, bitime son üç buçuk dakika kala skoru eşitledi. (71 – 71) Lauri Markkanen ile art arda sayılar bulan Finlandiya, rakibiyle arasına bu sefer kalan sürede kolay kolay kapanamayacak bir fark koydu. Özellikle ikinci çeyrekten itibaren heyecan dolu geçen mücadeleden Finlandiya, 83 – 79 skorla galip ayrıldı.

Geri1 of 2

İzlanda sonunu getiremedi; Finlandiya galip!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler