İspanya Oyuncular Birliği, yeni #EuroLeague sistemi hakkında: “Tiyatro büyüyor”

İspanya Oyuncular Birliği, EuroLeague tarafından duyurulan yeni katılım sistemini eleştiren ve reddettiğini duyuran bir açıklama yayımladı.

İspanya Profesyonel Oyuncular Birliği, geçtiğimiz günlerde EuroLeague tarafından duyurulan yeni katılım sistemini çok sert bir dille eleştirdi ve buna karşı olduğunu dile getirdi. Bu değişikliklerin neredeyse her sezon yapıldığına dikkat çeken Birlik, yasal güvenceyi de sorguladı.

Olanları bir tiyatro olarak yorumlayan ABP’nin açıklamaları şu şekilde:

“Sporun temelinde yükselmek yatar. Her sporcunun hedefi gelişmek ve daha yüksek seviyelere çıkmaktır. EuroLeague, Olimpiyat sloganı ‘citius, altius, fortius’ (daha hızlı, daha yüksek, daha güçlü) olan bu sözlere bir bağlılık hissetmemektedir. Sportif başarılar, günlük çabalar ve kulüpler ile oyuncuların gelişme arzusu, hiçbir şey önemli değil. Daha iyiye gitmek için nasıl bir sportif motivasyonları olacak?

EuroLeague, sırtını bu gerçeğe dönerek yaşıyor. Oyuncular, taraftarlar ve kulüpler, sporun spor olarak kalmasını istiyor. İlgi çekici bir turnuva olması için bunu görmek çok önemli.

Ancak tiyatro daha da büyüyor. Her yıl katılım kriterlerini keyfine göre değiştiren bir organizasyon nasıl bir yasal güvence teklif ediyor? Şeffaflık devrinde EuroLeague, bu konsepte de bir bağlılık hissetmediğini açıkça gösteriyor. Oyunun kuralları herkes için aynı olmadığı gibi bir de her yıl rastgele değiştiriliyor.

ABP, ulusal turnuvalara zarar veren ve oyuncuları zayıflatan bu kararların tamamen karşısındadır.”

Daha evvel bu yeni katılım sistemini ULEB, ACB ve PSAK da eleştirmiş ve karşısında olduklarını belirtmişti.


Kaynak: abp.es

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler

Türkiye’den Bobby Dixon geçti | TB ÖZEL

Türk basketbolunda iz bırakmış isimlerden biri olan Bobby Dixon, geçtiğimiz günlerde Fenerbahçe Beko'ya veda etti.  Bobby Dixon, sadece Fenerbahçe Beko'nun değil, ligimizin efsanelerinden biri. Türkiye...

Marc Gasol kariyerine İspanya’da devam edecek! #NBA

Memphis Grizzlies, İspanyol yıldız Marc Gasol'ü serbest bırakacak. Gasol, kariyerine İspanya'da devam etmek istiyor. NBA'de en iyi kariyere sahip Avrupalı oyunculardan biri olan Marc Gasol,...

Fenerbahçe Beko’dan yeni sezon öncesi açıklamalar, Mike James’e yeni talip, transfer gündemi ve dahası | Günün haberleri (13.09.21)

Mike James için AS Monaco iddiası! Mike James için AS Monaco iddiası! #EuroLeague - https://t.co/Oklo6Yd3dy — TrendBasket (@TrendBasket) September 13, 2021 Mike James iddialara göre Rusya'ya geri...