Heat’te yükselen yeni bir adam

Bu sezon basketbolu sevenlere Hassan Whiteside‘ı servis eden Miami Heat’te son dönemde yükselen bir değer daha var.

Bir dönem Lübnan ligine kadar düşen hatta orada bile tutunamayan Whiteside,bu sezon Heat ile müthiş bir çıkış yaşadı ve Shaquille O’neal’den beri doldurulamayan pivot bölgesini beklenmedik şekilde sağlama aldı. Whiteside, bu sezon 11 sayı 9,8 ribaund ve 2,4 asist ortalamalarıyla oynuyor. Ancak Whiteside kadar sükseli olmasa da son dönemde performansıyla dikkat çeken bir oyuncu daha var Florida ekibinde.

Tyler Johnson

Tyler Johnson, ismini google’da arattırdığınızda karşınıza aynı isimli NHL oyuncusundan sonra çıkan bir oyuncu. North Dakota doğumlu 22 yaşındaki şutör guard, ismi ışıklardan oldukça uzak Fresno State’de 4 sene kolejde okuduktan sonra geçtiğimiz draftta NBA şansını denedi ancak onu seçen bir takım çıkmadı. Draftta seçilemeyen bir çok oyuncu gibi onun adresi de Geliştirme Ligi oldu.

Sioux Falls Skyforce ile Geliştirme Ligi’nde 15 maça çıkan oyuncu 34,4 dakika süre alıp 18,5 sayı 4,5 ribaund 4,3 asist ortlamaları yakalarken özellikle tutturduğu %43,5 üç sayı yüzdesi (3,1 şutta) dikkatleri çekti. Bu performans çok geçmeden Pat The Godfather Riley‘in de dikkatini çekti haliyle.

Pat Riley

Ocak ayında çıktı ilk NBA maçına Tyler Johnson. İki dakikadan az süre aldı 2/2 serbest atışla 2 sayı üretti. İlk NBA sayılarıydı bunlar. Hiç şut kullanamamıştı kısa sürede. Dikkat de çekmedi haliyle. Ondan sonra 3 maçta süre dahi alamadı. Benchte koltuk ısıtmaya devam etti.Böylelikle ilk 10 günlük kontratı sona ermişti. Ancak bu kontrat bittikten sonra yaklaşık bir 10 gün sonra daha Heat onu yine 10 günlük kontrat için çağırdı. Bu sefer daha farklı başladı ancak macerası. Daha ilk maçında 24 dakika süre aldı Dallas Mavericks’e karşı. 4 sayı 1 ribaund 3 asist 3 top çalma 1 blokla oynarken hemen göze çarpmasa da dikkatli gözlerin hemen ilgisini çekmişti. Speolstra sakatlıkların da etkisiyle ertesi maç ona yine 25 dakika seviyesinde süre verdi. 27 dakika süre olan Johnson 13 sayı 9 ribaund 4 asist 2 top çalma 2 blok ile oynarken ilk kez haber manşetlerine düşmeyi başarmıştı 3 maç sonra San Antonio Spurs’e karşı da 18 sayı 2 ribaund 2 top çalma ile oynayınca Pat Riley ve koç Spoelstra ikna olmuştu. Ona sezon sonuna kadar sürecek olan sözleşmeyi verdiler.

Johnson da onları yanıltmış gibi görünmüyor. Bazı maçlarda 10 dakikayı bile bulmakta zorlanıyor ancak özellikle son dönemde kendine kadroda iyiden iyiye yer bulmuş durumda. Son 6 maçta aldığı dakikalar sırasıyla 26-6-36-44-33 ve 15 dakika süre aldı. Sacramento Kings maçında 25 sayı 6 ribaund 6 asist 1 blok ve 1 top çalmayla takımının en iyisi oldu. Ancak son oynanan 2 maçta istatistik dışı görevleri yerine getirse de boxscore’a etkileyici rakamlar bırakamadı.

Johnson ve Whiteside başka hikayeler aslında,karşılaştırmak ya da benzetme yapmak çok mantıklı değil. Whiteside’ın bile geleceği hakkında hala şüpheler devam ederken Johnson için projeksiyon yapmak oldukça zor. Johnson’ın henüz seneye NBA’de bir kontrat daha bulup bulamayacağı bile bir soru işareti. Belki hiçbir zaman bir şampiyonluk takımında ilk beş oyuncusu ya da rotasyonun as parçası olamayacak. Ancak önemli bir rol oyuncusu olabileceğinin sinyallerini verdi. Kıvılcımı gören Pat Riley,onu takımda tutmaya devam edecektir. Nereye kadar ilerleyeceği ise Johnson’ın kendini ne kadar geliştirebileceğine bağlı. NBA’de şampiyonluk için önemli yeteneklere sahip olmalısınız. Süperstarsız şampiyonluk güneş tutulması kadar nadir görülen bir fenomen NBA’de. All-Starlarınız olmadan ise o yarışta isminizi andırmanız ise hemen hemen imkansız. Ancak bu yarışın içindeki diğer bütün takımlar süperstarlar ve All-Starlarla donanmış durumda olacak zaten. İşte orada farkı yaratan özel koçlar ve o koçlarla isminden büyük işler yapan önemli rol oyuncuları oldu hep. James’i kaybetse de hala iki adet süperstarı var Heat’in. Evet eskisi gibi değiller,sakatlıklarla boğuşuyorlar ama hala oradalar. Goran Dragic gibi bir potansiyel All-Star çok büyük bir aksilik olmazsa en az 4 sene daha kadrolarında olacak. Yine beklenmedik bir gelişme yaşanmazsa Whiteside’ı da kadroda tutacaklardır. Shabazz Napier kolej kariyerimi izlemeyenler için pek bir şey ifade etmese de UConn kariyerini bilenler, onun ne kadar önemli bir parçaya dönüşebileceğini çok iyi biliyor. Yani yazın yapılacak bir kaç hamleyle bu takımın önümüzdeki sezon yeniden şampiyonluk yarışına girmemesi için hiçbir sebep yok. Sonuçta NBA’in en değerli yöneticilerinden birine sahipler. Bu yarışa girerlerse de şüphesiz ki Johnson gibi rol oyuncularına çok ihtiyaç duyacaklardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler