Ömer Yurtseven: “Çıta şampiyonluk ve All-Star seçilmek” #NBA

NBA’de boy gösteren milli yıldızlarımızdan biri olan Ömer Yurtseven, kariyerine dair oldukça önemli açıklamalarda bulundu.

TRT Spor Yıldız’a konuşan Ömer Yurtseven, NBA’deki hedeflerinden kolej kariyerine, Fenerbahçe günleri ve taraftarından NBA’deki takımı hakkında açıklamalarda bulundu.

Kariyer hedeflerini belirten Ömer, bu noktaya geliş hikayesini de geniş çaplı olarak aktardı.

Milli yıldızın açıklamaları şu şekilde:

“Sınır koymak istemiyorum kendime ama ilk hedeflerimden biri rotasyondan başlamak. Daha sonra ilk beşe girmek, en iyi beşlere seçilebilmek ve ondan sonra da All-Star seçilmek.

Türkiye’den gelirken bir hikayeyle gelmiştim. ABD’ye adaptasyon sürecim de pek kolay olmadı. Fenerbahçe‘de oynadığım dönemde etrafımda sürekli İngilizce konuşulmasına alışkındım ama hayatın her aşamasında İngilizce konuşmaya alışmak çok kolay olmadı. En az bir yıl süren bir adaptasyon sürecim oldu. Miami’ye geldiğim dönemde çalışmaya ağır şekilde başladık. Bunun benim anın içinde kalmama çok yardımcı olduğunu düşünüyorum. Buraya hazırlayan en şeylerden birisi yaptığım antrenmanlardı. Gözler önünden kaybolduğum süre içerisinde hem oyunum hem de hayat açısından bütün boşluklarımı kapatmaya çalıştım.

Georgetown’dan önce NC State’teydim. İkisinde de ikişer sene, toplamda geçirip derecemi aldım. ABD’ye gelirken de amacım buydu, ailemin de hayali buydu. Eğitime çok önem veriyorlardı ve diplomamı almamı istiyorlardı. Dört sene boyunca onların hayalini gerçekleştirmeye çalıştım. Daha sonra da kendi hayalimi kovalamaya başladım. Türkiye ile burasının arasındaki en büyük fark eğitim. Okulda not ortalamanız belirli bir seviyenin altına düşerse sahaya çıkmanıza izin verilmiyor.

Miami, çalışma konusundaki kararlılığımı ve isteğimi ödüllendirdi. Devamının da geleceğini biliyorlar. Çalışmalardan gelen bir şey bu. Bir yandan Miami’deki koçların da bana her idmanda bana aşıladığı bir şeydi bu. Bir noktadan sonra herkes veteran gibi gözüküyorsun demeye başladı. Bu da benim çok hoşuma gitmeye başladı.

Miami’de hedef her sene şampiyonluk. Pat Riley ve Erik Spoelstra’nın amacı her sene kazanmak. Kazanmamak diye bir opsiyon yok. Miami’ye geldiğimde koç salondaydı ve halter yapıyordu. Hiçbir koçun kendine bakma, spor yapma gibi bir zorunluluğu yok. Bence ligdeki koçlar arasında fiziksel olarak en iyi durumdaki koç olabilir. Her gün antrenman yapıyor. Hayatın her aşamasında gördüğüm bir azmi var.

Jimmy Butler hırsı çok ayrı seviyeye getirmiş biri. İdmanlarda ve maçlarda bunu görebiliyorsunuz. Herkesten %100’ünü bekleyen, kendisi %100’ünü verdiği için de rahatlıkla liderlik yapabilen birisi.

Fenerbahçe taraftarı benimle çok ilgili. Avrupa’nın en iyi taraftar gruplarından birisi. Oranın altyapısından yetiştim. Orası sürekli olarak benim evim olacak. İlk engeli orada atladım. Şimdi tekrar çalışmaya dönme zamanı.

Sezonda ne olacağını bilmiyorum ama burada ülkemi en iyi şekilde temsil etmek istiyorum. Çıta şampiyonluk ve All-Star olduğu için hedefler bunlar. Miami ile mükemmel bir yer bulduğumu düşünüyorum. Onların da benim gibi içeride büyük olabilecek, genç, ribaund alabilen ve şut atabilen bir isme ihtiyaçları var. Kontrat imzalamam bazen bitiş gibi gözüküyor ama bu bitişten ziyade bir başlangıç.”


Kaynak: TRT Spor Yıldız

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler