U19 Dünya Şampiyonası’nda kuralar çekiliyor

Geçtiğimiz yaz Konya’da düzenlenen U18 Avrupa Şampiyonası’nı kazanarak Haziran ayında Yunanistan’ın Girit adasında düzenlenecek olan U19 Dünya Şampiyonası’na katılma hakkı elde eden Türkiye’nin de yer alacağı takımlar arasında grupların belirleneceği kura çekimi bugün TSİ 20:00’de FIBA’nın İsviçre’de Mies merkezinde yapılacak.

Kura çekimi FIBA’nın youtube kanalı üzerinden canlı yayınlanacak.

Turnuvanın ev sahibi olarak direkt katılan Yunanistan ve Milli Takımımız dışında Avrupa kıtasını Sırbistan, Hırvatistan, İtalya ve İspanya temsil edecek. Amerika kıtasından ise Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Dominik Cumhuriyeti ve Arjantin turnuvada yer alan takımlar olacak. Asya kıtasından Çin, İran, Güney Kore; Afrika kıtasından ise Mısır ve Tunus, kıtalarını temsil eden diğer takımlar. Son olarak, Avustralya da Okyanusya kıtasını temsilen üst üste 12. Kez Girit’te olacak (ABD ile birlikte bu turnuvada en çok oynayan takımlar).

Yunanistan tarihinde 3. Kez U19 Dünya Şampiyonası’nı düzenleyecek. 1995’te Atina’da düzenlenen turnuvanın sonunda Yunanistan altın madalyaya ulaşmış, 2003’te de yine Selanik’te düzenlenen turnuvada kürsüye bu sefer bronz madalyayla çıkmışlardı. Yunanistan’ın 2009’da Yeni Zelanda’nın Auckland şehrinde düzenlenen turnuvada da ikinciliği bulunuyor.

Türkiye olarak U19 Dünya Şampiyonası’na tarihimizde iki kez katıldık. İlki 2003’te şu sıralar halen TBL’de forma giyen Engin Atsür, Valentin Pastal, Caner Topaloğlu gibi oyuncuların önderliğindeydi. Ay-Yıldızlılar o turnuvayı 8. Sırada tamamlamıştı. İkincisi ise 2007’de TBL’de şu anda o kadrodan forma giyen tek oyuncu olan Doğuş Balbay önderliğinde milliler turnuvayı 7. Sırada bitirmişti.

Şu ana kadar U19 Dünya Şampiyonası’nda MVP olan oyuncular:

Toni Kukoc (1987), Dejan Bodiroga (1991), Efthimios Rentzias (1995), Andrei Kirilenko (1999), Milan Macvan (2007), Mario Delas (2009), Jonas Valanciunas (2011) ve Aaron Gordon (2013).

Bu 9 oyuncudan 8 tanesi NBA Draftında seçildi. Özellikle de 2011 ve 2013’te oynanan turnuvaların MVP’leri, buradaki performanslarıyla birlikte NBA gözlemcilerinin dikkatini çekmeye devam etmiş ve draftta ilk 5’ten seçilmişlerdi. NBA takımları için en prestijli ve önemli olan bu sahne sonucunda bu sene de muhtemelen draft stoklarını bazı oyuncular arttıracak, bazıları ise düşürecek…

Turnuva başlamadan TrendBasket’te birçok özel içerik olacak ve U19 Dünya Şampiyonası devam ederken de bütün içeriği buradan takip edebilirsiniz.

1 Yorum

  1. Egemen’ nin sakatlığı geçti mi? Bu turnuvada oynayabilecek mi acaba, bilginiz var mı?
    Bu arada Oğulcan Baykan takımla çalışmlara başlamış sanırım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler