Gerçek bir doğa harikası: Kuzey İspanya | REHBER #F4GLORY

Vitoria-Gasteiz’in başkenti olduğu Basque bölgesine en yakın ve tek uçuş opsiyonu ne yazık ki Bilbao.

Tabii ki Barcelona, Madrid ve hatta neredeyse sınırları birbirinin içine geçmiş Fransa’dan bölgeye ulaşmak otoyollar ile çok kolay. Hala biletinizi almadıysanız ve Bilbao’ya ek sefer bulmakta zorlanıyorsanız Fransa sınırındaki iki şehir olan Bordeaux ve Toulouse veya Barcelona alternatifini deneyebilirsiniz. Kiraladığınız araba ile gideceğiniz yol boyunca keşfedeceğiniz kasabalar ve yeşilin her tonu size yolun tüm yorgunluğunu unutturacaktır. Henüz araba kiralamadıysanız ve Vitoria-Gasteiz’de kalmıyorsanız maçlara gidip gelmek hem zahmetli olacak hem de İspanya’nın bölgede sunacağı sürprizlerden mahrum kalacaksınız demektir. Nerede kalırsanız kalın tüm bölgeyi kısa sürelerde araba ile deneyimlemek en doğrusu olacaktır.

Vitoria’da kısıtlı alan ve otel imkanı olduğunu düşünürsek maçlara en kolay Bilbao’yu merkez edinerek gidebilirsiniz. Vitoria bölgenin başkenti olabilir ama Bilbao bölgenin en büyük şehri. Dağların altındaki ırmağın çevresine kurulmuş, eski ve modern mimarinin en güzel örneklerinin birbiriyle buluştuğu bir şehir Bilbao. Şehri esas tanıtan en önemli yapısı Guggenheim Müzesi. Her yıl yaklaşık bir milyon kişinin ziyaret ettiği müzenin binası modern zamanların en etkileyici binaları arasına girmeyi başarmış. Hatta 20. yüzyılda yapılan en iyi bina olduğu da söyleniyor. Şampiyonanın olduğu sıralarda yıl boyunca devam eden sunumlara ek iki tane çok güzel sergi olduğunu da hatırlatalım. Giorgio Morandi’nin natürmortlarını ve Jenny Holzer’ın tartışmalı fikirlerini merak ederseniz eğer Bilbao’nun çehresini tamamen değiştiren bu müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Şehirde Old Town ve Plaza Nueva görülmeli ve dolaşılmalı. Yeme içme ve gece hayatı genelde buralarda.

Bu arada konu Basque bölgesi olunca Pintxos’a (pinços okunuyor) ayrı bir yer açmak gerek: İspanya’daki Tapas’ın Basque şekli olan Pintxos, içkinin yanında verilen İspanyol tapasına göre çok daha lezzetli ve çeşitli. Genelde küçük ekmeklerin üzerine konan deniz ürününden, şarküteri ve taze sebzelere kadar yüzlerce çeşit ve ortalama bir adedi 1-1,5 € civarında. İnsanlar burada yerel beyaz şarap Txakolin (çakolin okunuyor) alıp yanına birkaç Pinxtos atıştırdıktan sonra diğerine geçiyor. Pinxtos barlardan Cafe Iruna baya ünlü, Bilbao’nun alışveriş caddesine doğru olan mekanın iç dekoru da çok güzel. Tat olarak ise Pintxos’ları diğerlerinin uzağında. Sadece önereceğimiz, mekanda yapılan müthiş limon soslu kuzu şiş. Ufak şişlerden mutlaka tatmak gerek, çok lezzetli. Yıllar önce oraya gelen bir Arap’ın pişirdiği şişler enfes.

II

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler