Geleceğin Yıldızları #5: Nedim Buza

Geleceğin Yıldızları’nda bu haftaki konuğumuz KK Spars Sarajevo’nun 1995 doğumlu yıldız oyuncusu Nedim Buza oldu.

Basketbol oynamaya 13 yaşında başlayan Nedim kuşkusuz ki çok yetenekli ve potansiyelli bir oyuncu. Kendi şutunu rahat bir şekilde yaratabilen, atletik ve çabukluğuyla potaya ‘hücum’ edebilen Nedim, biraz daha güçlendiği takdirde kesinlikle Euroleague seviyesinde oynamakta zorluk çekmeyecektir.

Kendi şutunu yaratmasının yanı sıra takım arkadaşlarına da iyi pas yeteneğiyle pozisyonlar yaratan 2.02 boyundaki Boşnak oyuncu ayrıca fiziğini kullanarak post-up oyununu da iyi oynuyor.

1995 jenerasyonunun en önemli oyuncularından bir tanesi olduğu kesin. Kendisinin de açıklamalarına bakacak olursak, önümüzdeki yıllarda büyük ihtimal onu Türkiye’de veya İspanya’da izleyeceğiz. Yüksek ihtimal NBA’e draft olacaktır. “Başarılı olur mu?” sorusu için biraz erken. Gelişimini takip etmek ve onu A Takım seviyesinde de izlemek gerekiyor. Ancak şu şekilde bile çok net “Euroleague’de bir takımı taşıyabilecek, yıldız havası” veriyor Nedim Buza.

Ad-Soyad: Nedim Buza
Takım: KK Spars Sarajevo
Doğum Tarihi: 10.05.1995
Ülke: Bosna Hersek
Boy: 2.02 cm

İsterseniz sizleri röportajla baş başa bırakalım…

Basketbola nasıl başladın?

Basketbol oynamaya 13 yaşındayken başladım. İlk olarak ağabeyim basketbol oynamaya başladı ve ben de onu takip ettim. Başlar başlamaz da basketbolu çok sevdiğimi söyleyebilirim.

Takımın KK Spars Fenerbahçe Ülker’i finalde yenerek, Final-Four biletini aldı. Londra’da düzenlenecek olan turnuvada siz de yer alacaksınız, bu başarı hakkında neler söyleyebilirsin?

Evet, gerçekten bizim takımımız adına büyük bir başarıydı. Ancak burada durmak istemiyoruz. Londra’ya gidip, elimizden gelenin en iyisini yapıp, şampiyon olmak istiyoruz.

1995 jenerasyonunun en önemli oyuncularından bir tanesisin. Sence bu jenerasyonun en iyi oyuncusu musun veya kendini 95 jenerasyonunda nereye koyuyorsun?

Bence sahada yaptıklarım benim kim olduğumu açıklıyor. Hala kendimi geliştirmem ve çalışmam gerekiyor. Yetenek ve potansiyelimi kullanıp, olabileceğim kadar iyi olmak istiyorum.

95-96 jenerasyonunda Türk olarak beğendiğin oyuncular var mı?

James Metecan Birsen ile NIJT’te karşılıklı oynadım, iyi bir oyuncu. Birsen’in de yanı sıra Berk Uğurlu’ya karşı da oynadım, ayrıca Cedi Osman’ı da biliyorum. 95 jenerasyonunda hem Türkiye’de, hem de Avrupa’da gerçekten çok önemli oyuncular var.

İdolün kim?

Kesinlikle Michael Jordan. O oynarken çok küçüktüm, izleme şansım olmadı ama internetten maçlarını ve yaptıklarını izledim.

Hedeflerin neler? Elbette herkes NBA’de oynamak ister ancak NBA’e gitmeden önce Avrupa’da oynamak istediğin takımlar var mı?

Hayalim bir gün NBA’de oynamak. Ancak ilk olarak Avrupa’nın en güçlü takımlarından birinde, İspanya’da veya Türkiye’de oynamak istiyorum.

Türk basketbolu hakkında herhangi bir şey duydun mu? Buraya gelip basketbol oynamak ister misin?

Tabii ki de, bir çok şeyi biliyorum. Bence Türkiye Dünya’daki en güçlü basketbol ülkelerinden biri ve bende ileride Türkiye’de basketbol oynamak isterim. Kim bilir, belkide önümüzdeki sezon orada olurum?

Sence eksilerin ve artıların neler?

Oyunu yönetmekte, kurmakta iyi olduğumu düşünüyorum. Hem kendime, hem de takım arkadaşlarıma. Şutumunda iyi olduğunu düşünüyorum ancak oyunumun tamamını geliştirmem gerekiyor.

Boş zamanlarında neler yapıyorsun?

Video oyunlarını oynamayı seviyorum ancak buna fazla zaman ayırdığımı söyleyemem. Genellikle daha fazla film veya dizi izliyorum.

Bize Spars organizasyonunu anlatabilir misin?

Spars organizasyonu genç oyuncular için çok iyi. Hem basketbolda, hem de hayatta gelişmemiz için her şeye sahibiz. Burada çok çalışmak için şansımız var ve bence en önemlisi de bu. Bence insanlar ileride Spars hakkında çok şey duyacaktır. İlerleyen yıllarda Spars’tan çok önemli oyuncuların çıkacağını düşünüyorum.

Diğer sporlarla aran nasıl?

Açıkçası basketbol oynamadan önce futbol oynadım ve desteklediğim takım Real Madrid. Bir gün Santiago Bernabeu’da maç izleyip, Cristiano Ronaldo ile tanışmak isterim.

Şu ana kadar hayatındaki en iyi an?

Hayatımda şu ana kadar birçok güzel an oldu. Ancak benim için en önemli olan 2 tanesini paylaşmak istiyorum. Birincisi Eurobasket elemelerinde A Takımla maça çıktığım andı. İkincisi ise “Mirza Delibasic” ödülünü kazandığım an, bence Mirza Delibasic gelmiş geçmiş Avrupa ve Bosna Hersek’in en iyi oyuncularından bir tanesi.

Hemen aşağıdan Nedim’in Unicaja Malaga karşısındaki 31 sayılık performansını, 2 kişi üzerinden bastığı smacı ve KK Spars’ın kendisi için hazırladığı videoyu izleyebilirsiniz.

Röportaj&Yazı: Can Pelister

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler