FIBA’dan Türkiye’ye piyango!

FIBA, savaş gerekçesiyle müsabakalardan men edilen Rusya ve Belarus hakkında verdiği kararlara bir yenisini daha ekledi!

FIBA, 1 Mart 2022 tarihinde alınan ve Merkez Yönetim Kurulu tarafından 25 Mart 2022’de onaylanan Rus takımlarının FIBA Basketbol müsabakalarına katılmasına izin verilmemesi kararı almıştı. FIBA İcra Komitesi bugün yapılan açıklamaya göre önümüzdeki aylarda düzenlenecek turnuvalar öncesinde yeni kararlara imza attı.

Duyuruya göre, bir sonraki açıklamaya kadar Rusya ve Belarus’ta herhangi bir FIBA organizasyonu düzenlenmesi yasaklandı. Rusya ve Belarus Federasyonları’ndan takımlar FIBA Milli Takım müsabakalarından çekilecekler. Türkiye’nin FIBA 2023 Basketbol Dünya Kupası gruplarında bulunan Belarus’un çekilmesiyle Milli Takım’a adeta piyango vurdu!

FIBA 2023 Dünya Basketbol Şampiyonası Elemeleri’nde B grubunda bulunan Rusya ve H grubunda Yunanistan, Büyük Britanya ve Türkiye ile aynı grupta bulunan Belarus turnuvadan men edildiler. Her iki takımın da oynadığı maçlarının iptal edilmesiyle birlikte grubun ikincisi olmaya hak kazanan Türkiye ikinci eleme turuna kalmaya hak kazandı.

Türkiye, Belarus ile oynadığı mücadeyi 84-70 kaybetmişti. 30 Haziran’da Türkiye, Belarus ile oynayacağı müsabaka da bu sebepten dolayı iptal edilmiş oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler