Ülkerspor 1993 yılında kuruldu. Kısa sürede büyüyen kulüp 2006 yılına kadar basketbol yatırımlarına devam etti ve bu süre içerisinde 4 TBL şampiyonluğu, 3 Türkiye Kupası ve 6 Cumhurbaşkanlığı Kupası kazandı. Son şampiyonluğu aldığı 2006 senesinin bitiminde ise Ülkerspor kulübü bir diğer dev Fenerbahçe ile birleşti ve yeni bir kulüp ortaya çıktı; Fenerbahçe Ülker.

Fenerbahçe Ülker, oluşumundan itibaren ligi domine etti. 2006-07 sezonunda başlayan birliktelik 8 sezonda 5 kere şampiyon olmayı başardı. Avrupa’da istenen hedefler ise bir türlü başlamadı. Özellikle son üç sezonda Fenerbahçe Ülker Avrupa’yı ilk hedef haline getirdi. Simone Pianigiani ve Avrupa’nın değerli veteranlarıyla atağa kalkılan ilk sene büyük bir hayal kırıklığı oldu. Ertesi sene ise takımın başına belki de Avrupa tarihinin en iyisi Zeljko Obradovic ile getirildi.

Zoc dönemini çok iyi başladı. Euroleague ilk turunu domine eden Fenerbahçe, Final Four için ümit verdi. Ancak Top 16 aşaması tam bir yıkım oldu ve bırakın Final Four’u, Top 8 bile gelmedi. Ancak sonrasında ligde toparlanmayı bildi Fenerbahçe Ülker. Playofflarda kendine gelen takım TBL’yi şampiyon bitirmeyi başardı. İkinci senede ise takımda bir yenilenmeye daha gidildi. Fenerbahçe Ülker için Avrupa macerası yine müthiş başladı ama bu sefer ne Top 16’da ne de Top 8’de vites düşürmedi sarı lacivertliler. Bu performansı sayesinde yıllar sonra Final Four’a katılan Türk takımı oldu. Bütün bu başarılarda, yeni salonun yapılması dahil Ülker grubunun maddi desteği çok büyük rol oynadı. Ancak bu maddi desteğin geleceği bir soru işareti.

Önce Ülker’in bütçe küçülteceği konuşuldu. Bunlar sadece bir dedikodu seviyesindeyken Fenerbahçe genel kurulunda Aziz Yıldırım da bu dedikoduları doğruladı. basketdergisi.com‘un haberine göre Yıldırım genel kurulda Ülker grubuyla yolların ayrıldığını söyleyip şimdiye kadar verilen destekler için teşekkür etti. Yıldırım konu hakkında;

‘Bu sene basketbol takımının bütçesi 29 milyon euroydu. Bunun 4-5 milyonu bizim tarafımızdan karşılandı, 4-5 milyonu bilet satışlarından sağlandı. Geri kalan kısmı ise Ülker tarafından karşılandı. Şimdi seneye yoklar. Ne yapacağız? Seneye 25 milyon euro lazım.’

ifadeleri kullandı.

milliyet.com.tr‘den Ümit Avcı‘nın haberine göre ise Ülker grubu sadece isim sponsorluğundan çekilecek ancak farklı sponsorluklar ile takıma destek vermeyi sürdürecek. Aziz Yıldırım’ın kongrede açıkladığı gibi seneye takımın ismi sadece Fenerbahçe olacak.

Ancak Ülker grubunun hala ciddi şekilde destek vermeye devam etmesi bekleniyor. Haberde bahsedilen miktar 16 milyon euro, ancak bu miktarın henüz netleşmediği ve kongre sonrasında Ülker grubu ile Fenerbahçe yönetimi arasında yapılacak toplantıdan sonra kesin rakamın belirleneceği de eklenmiş.

Peki şimdi ne olacak? Eğer bahsedilen 16 milyon seviyesinde bir miktar destek gelmeye devam ederse Fenerbahçe için büyük bir problem olacağını iddia etmek doğru olmaz. Geri kalan 10 milyonluk miktarın kulüp tarafından sağlanabileceği söyleniyor. Ancak eğer bu miktar Ülker’den gelmezse, o zaman Fenerbahçe kadrosunda ciddi bir küçülme olacağı da kesin. VTB’in yayınladığı dosyaya göre CSKA Moskova’nın bütçesi 40 milyondan fazla. Ne yazık ki diğer ligler VTB kadar şeffaflık konusuna dikkat etmiyor. Bu yüzden de ne oyuncu maaşları ne de takım bütçeleri hakkında belgelenebilir bir miktara ulaşmak mümkün değil. Ancak piyasada dolaşan haberler göre Barcelona 30 milyon civarında Real Madrid ise 40 milyon üzerinde bütçeye sahip.

Tabii bunlar sadece spekülasyonlar ve gerçekçi değerler olmayabilir bunu belirtmek gerek. Ancak bu takımlarla her sene rekabet etmek için 20 milyonun üzerinde bir bütçe gerekiyor demek çok yanlış bir iddia olmaz. Elbette ki çok doğru hamlelerle daha düşük bütçelere aynı rekabetçilik sağlanabilir. Ancak bir öz eleştiri yapmak gerekirse, TBL takımları bu tarz işleri yapmasıyla bilinen takımlar değil. Ama eğer bir kulübün direksiyonunda Maurizio Gherardini ve Zeljko Obradovic gibi iki isim varsa özel işler beklemek hayalcilik değil. Yine de Fenerbahçe’nin rotasını görmek için Ülker’in yeni sezon da destek olup olmayacağının, olacaksa da bu miktarın ne olacağını görmek gerekir.

TrendBasket

TrendBasket, dört yıldır toplamda otuzdan fazla yazar ile Türkiye'nin bağımsız ve yenilikçi basketbol portalı olarak hizmet veriyor.

Website: http://www.trendbasket.net

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir