EuroBasket 2022 öncesi 12 Dev Adam’a genel bakış | İnceleme

12 Dev Adam, 1-18 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek EuroBasket 2022 serüvenine başlıyor.

1-18 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan EuroBasket 2022’de ülkemizi temsil edecek olan 12 Dev Adam serüvenine yarın başlıyor. Bu yazıda A Milli Takımımızın kadrosunu ve hazırlık maçlarında sergilediği performansları değerlendireceğim, grubumuzda yer alan rakiplerimize değineceğim. Keyifli okumalar!

EuroBasket 2022 öncesi 12 Dev Adam’a genel bakış

A Milli Takımımızın 12 Kişilik Kadrosu

 • Alperen Şengün (Houston Rockets)
 • Buğrahan Tuncer (Anadolu Efes)
 • Cedi Osman (Cleveland Cavailers)
 • Ercan Osmani (Darüşşafaka)
 • Furkan Korkmaz (Philadelphia 76ers)
 • Melih Mahmutoğlu (Fenerbahçe Beko)
 • Onuralp Bitim (Frutti Extra Bursaspor)
 • Sadık Emir Kabaca (Galatasaray NEF)
 • Sertaç Şanlı (Barcelona)
 • Shane Larkin (Anadolu Efes)
 • Şehmus Hazer (Fenerbahçe Beko)
 • Yiğitcan Saybir (Frutti Extra Bursaspor)

12 Dev Adam’ın Hazırlık Dönemi Karnesi

 • Türkiye 96-70 Ukrayna
 • Türkiye 94-78 Polonya
 • Türkiye 103-104 Slovenya
 • Türkiye 101-88 Gürcistan (Akropolis Turnuvası)
 • Türkiye 86-87 Polonya (Akropolis Turnuvası)
 • Türkiye 80-89 Yunanistan (Akropolis Turnuvası)
 • Türkiye 85-111 Letonya (2023 Dünya Kupası Elemeleri)
 • Türkiye 72-79 Sırbistan (2023 Dünya Kupası Elemeleri)

Takıma Genel Bakış

12 Dev Adam’ın Hazırlık Performansı

12 Dev Adam, İstanbul’da oynadığı hazırlık maçlarında iyi bir başlangıç yaptı. Ancak Akropolis Turnuvası ve 2023 Dünya Kupası Elemeleri mücadeleleri bizim için iyi geçmedi. EuroBasket 2022 öncesi oynadığımız sekiz mücadeleden üç galibiyet beş mağlubiyet ile ayrıldık. Son dört mücadelemizde galip gelemedik.

Kadromuza genel olarak bakarsak yaş ortalamamız 24 ve çoğu oyuncumuz ilk kez böyle bir turnuvada mücadele edecek. Bu turnuvanın ilk günlerinde bizim için sıkıntı yaratabilecek bir durum. Ancak şampiyonanın henüz başında kadromuzdan daha zayıf rakiplerle mücadele edeceğimiz için ilk günleri kayıpsız atlatacağımızı düşünüyorum.

EuroBasket 2022
fiba.basketball

12 Dev Adam, hazırlık döneminde hücumda önemli bir güç olduğunu gösterdi ancak savunmada olumsuz bir performans sergiledi. Hücumda skorer oyuncularımızın önderliğinde birçok mücadelede 80 sayının üstüne çıktıysak da savunmada da çoğu mücadelede rakiplerimizi durduramadık.

İlk olarak savunmadaki sıkıntılarımıza bakacak olursak pota altımızda Sertaç – Alperen ikilisinden yeterli sertliği alamadık. Boyalı alan savunmasında sıkıntılar çektik ve rakiplerimize hücum ribaundları verdik. Ayrıca savunmadaki sıkıntımız boyalı alan dışında üç sayı çizgisinin gerisinde de mevcut. Özellikle Letonya maçında gördüğümüz üzere savunmada adam paylaşımı konusunda sıkıntılar çekiyoruz ve rakiplerimize boş şutlar veriyoruz. Turnuvada ilerlememiz için bu sıkıntıları mutlaka en aza indirgemeliyiz.

Hücumda ise net bir oyun kurucumuzun olmamasından dolayı sıkıntılar yaşıyoruz. Anadolu Efes formasıyla skorer oyununu seyrettiğimiz Shane Larkin, kendisine verilen rolden dolayı alışık olduğumuz skorer performansı veremiyor. Oyun kurma noktasında takımımıza asistleriyle katkı sağlasa da mutlaka onun daha çok şut denemesine ve skorer performanslarına ihtiyacımız var. Ayrıca hücumda zaman zaman zorlama şutlara kalıyoruz. Bu da oyun kurucu noktasında yaşadığımız sıkıntının dezavantajlarından biri.

Guardlarımız

Guard rotasyonumuz Shane Larkin, Şehmus Hazer, Melih Mahmutoğlu, Buğrahan Tuncer ve Furkan Korkmaz’dan oluşuyor. Oyun kurucu rotasyonunda en önemli isimlerimiz Shane Larkin ve Furkan Korkmaz olacak.

Shane Larkin, hazırlık dönemine de geç katılmasının etkisiyle henüz tam performansını sergilemiyor. Ayrıca oynadığımız maçlara bakacak olursak oyun kurucu eksikliğimizden dolayı onu skorerden ziyade top yönlendirici olarak kullanacağız. Larkin, Sırbistan maçında bu görevi de iyi bir şekilde üstlenerek dokuz asistle mücadele etti. Ama bana göre denediği şut sayısı artmalı. Turnuvada oynayacağımız maçlarda onun skorer oyununa ihtiyacımız olacaktır.

Furkan Korkmaz ise hazırlık dönemini iyi geçirdi. Dış şutlar bakımından etkili olmasının yanı sıra içeri yaptığı drivelar ile kendisini sık sık faul çizgisine gönderdi. Furkan’ın Larkin ile beraber takımın lideri olması gerektiğini düşünüyorum, maç başında hücumları bu ikili üzerinden oynayarak ritim bulmalarını sağlamak hücum ritmimizin daha akıcı olmasını sağlayacaktır.

Furkan Korkmaz
fiba.basketball

Şehmus Hazer, defansta gösterdiği gayretin yanı sıra hücumda da zaman zaman topu getirme görevini üstlenmeli. Geçtiğimiz sezon Fenerbahçe Beko formasıyla bu görevde kullanıldığından dolayı Şehmus’un da zaman zaman top getirici görevinde kullanılabileceğini düşünüyorum. Atletizmi ve potaya gidişleriyle de takımımıza önemli katkı sağlayacaktır.

Melih Mahmutoğlu ise kendisine çizdiğimiz üçlük setlerinde perdelerden çıkarak isabetleri bulmalı. Hazırlık döneminde bu rolde etkili olarak yüzdeli bir üçlük performansı sergiledi, turnuvada da devam etmesi hücumumuz için önemli. Ayrıca savunmada da Sırbistan maçında iyi işler yaptığını düşünüyorum. Turnuvada sahada olduğu sürelerde savunma anlamında da takıma katkı sağlaması önemli olacaktır.

Buğrahan Tuncer ise son iki maçta kısıtlı sürelerde kullanıldı. Savunmadaki eksileri sahada daha fazla kalmasını kısıtlıyor. Hücumda ise sahada olduğu dakikalarda savruk oynamayarak pas yeteneklerini göstermesi ve dış şut katkısı vermesi takımımız için değerli olacaktır.

Forvetlerimiz

Forvet rotasyonumuzu Cedi Osman, Onuralp Bitim, Ercan Osmani, Sadık Emir Kabaca ve Yiğitcan Saybir oluşturuyor. Cedi Osman ve Ercan Osmani’nin katkıları forvet rotasyonumuzun en önemli yanları olacak.

Cedi Osman, hazırlık döneminde olumlu katkılar vermesinin yanında zaman zaman olumsuz performanslarını gördük. Cedi’nin takımda lider olarak değil verilen görevi yapacak bir görev adamı olarak kullanılması gerektiğini düşünüyorum. Topu elinde tutarak dış şut denemesi yerine içeri drive etmesi takıma olumlu katkı sağlayacaktır.

Hızlı hücumlarda rakip sahaya çok hızlı bir şekilde gidiyor ve yarı saha hücumunda da potaya etkili giderek yüzdeli bitiriyor. Aynı zamanda bu sezon Cavailers’ta takım arkadaşından gelen pası direkt üç sayı olarak atarak önemli katkılar verdi. Cedi’nin dış şutlarda zorlama şutlar yerine boşa çıkarak attığı şutları ve içeri drivelarını kullanırsak takımımız için en önemli katkıyı vereceğini düşünüyorum. Savunma kısmında ise takımın en iyi savunmacılarından birisi olduğunu söyleyebiliriz.

fiba.basketball/basketballworldcup

Onuralp Bitim ise bu sezon sergilediği çıkışın ardından yedekten gelerek önemli katkı verebilecek bir oyuncu. Atletizmi ve dış şut katkısı hücumda bizi rahatlatacak faktörlerden. Sahada geri adım atmayarak gösterdiği mücadeleyle takımımız için değerli katkılar veriyor.

Ercan Osmani, takımımıza vatandaşlık işlemlerinin çözülmesiyle sürpriz olarak katıldı. Özellikle Sırbistan maçının son periyodunda Jokic’i durdurma noktasında önemli işler yaptı. Savunmada rakibin karşısında sert kalmasının yanında hücumda da dış şut katkısı olan, performansı turnuva için önemli olacak bir isim.

Sadık Emir Kabaca ise son iki mücadelede pek kullanılmadı. Savunmada uzun kollarıyla bloklar yapabilen, hücumda da dış şutu olan bir uzun. Sert rakipler karşısında ise fiziğinden dolayı zorluk yaşıyor.

Yiğitcan Saybir, Yunanistan mücadelesinde şanssız bir sakatlık yaşamıştı ancak kadroda yer alıyor. Hazırlık döneminde etkili performans performans göstererek son 12’ye girmeyi başaran Yiğitcan, özellikle hücumda yaptığı boş koşullar üzerinden hazırlık maçlarında etkili oldu. Ayrıca ribaundlarda da aktif bir performans sergiledi.

Pivotlarımız

Pota altı rotasyonumuz ise Alperen Şengün ve Sertaç Şanlı’dan oluşuyor. Pota altında sertliğimiz ve ribaundlarımız hazırlık mücadelelerinde büyük sıkıntı çektiğimiz alanlardı. Umarım turnuvada bu sıkıntıyı minimuma indirebiliriz.

Alperen Şengün, hücumda çok önemli bir potansiyel olmasının yanı sıra hazırlık turnuvalarında savunmada zorlandığı bir performans sergiledi. Hücumda sırtı dönük oyunlardan hem sayıları hem asistleriyle etkili oldu, zaman zaman oyunu onun üzerinden de kurabileceğimizi düşünüyorum. Pas yeteneği üst düzey bir oyuncu. Savunmada ise mutlaka faul yapmadan daha sert olmanın bir yolunu bulmalı. Ayrıca kaçırdığı atışların ardından oyundan kopmamalı.

A Milli Takımımız
fiba.basketball

Sertaç Şanlı ise hazırlık dönemini pek iyi geçirmedi. Hücumda dış şut ve orta mesafe ritmini yakalayarak eski takım arkadaşı Larkin ile ikili oyunlar oynamalı. Savunmada ise Anadolu Efes formasıyla Walter Tavares’i savunduğu zamanlardaki sertliği rakip uzunlara karşı mutlaka göstermeli.

Gruptaki Rakiplere Genel Bakış

12 Dev Adam, EuroBasket 2022’de A Grubu’nda bulunuyor. Rakiplerimiz İspanya, Gürcistan, Bulgaristan, Belçika ve Karadağ.

İlk rakibimiz Karadağ turnuvaya önemli pota altı oyuncusu Nikola Vucevic’ten yoksun katılıyor. Pota altında Dubljevic ve Simonovic ile etkili olabilecek Karadağ, takımımıza göre daha düşük seviyede bir kadroya sahip.

Bulgaristan ise Galatasaray NEF formasıyla tanıdık olduğumuz Dee Bost ve EuroLeague’in etkili ismi Sasha Vezenkov önderliğinde sürpriz kovalayacak.

Gürcistan ise ev sahibi avantajı olan ancak sakatlığı dolayısıyla yıldız isimleri Tornike Shengelia’yı kullanamayacak bir ekip. Shengelia’nın kadroda olması durumunda zorlanmamız muhtemel bir oyuncuydu ancak şu an daha rahat durumda olduğumuzu söyleyebilirim. Pota altında Goga Bitadze ve Giorgi Shermadini ile etkili olabilirler. NBA’de forma giyen Alexander Mamukelashvili ile devşirme Thaddus McFadden dikkat çeken diğer isimler.

Belçika ise Ismael Bako ile Retin Obasohan önderliğinde mücadele edecek. Grubumuzda oynayacağımız son maç öncesinde kayıpsız ayrılmamız gereken bir mücadele.

İspanya ise liderlik konusunda en büyük rakibimiz. Geçtiğimiz yıllara kıyasla daha alt düzey bir ekiple turnuvaya katılan İspanya, her zaman tehlike oluşturabilecek bir takım. Hernangomez kardeşler ve Usman Garuba gibi NBA oyuncularının yanında tecrübeli Rudy Fernandez’i bulunduran İspanya, guard rotasyonunda ise devşirme Lorenzo Brown’ı kullanacak. Turnuvanın kalanı için son önemli bir mücadele olacak, grubun liderliği daha ilerilere gitmemiz için çok önemli.

Çapraz grubumuzun kuvvetli olması liderliğin önemini artırıyor. Güç dengelerine bakacak olursak lider çıktığımız durumda Almanya ile eşleşeceğiz. Almanya’da profil olarak zorlanmaya müsait olduğumuz bir takım ancak Fransa, Litvanya ve Slovenya yerine rakip olarak onları tercih etmemiz muhtemel.

Son 16’da Almanya ile eşleşir ve geçersek yarı finale giden yolumuz daha açık. Bu etapta muhtemel rakiplerimiz Çekya, Hırvatistan veya İtalya gibi gözüküyor. Bu üç ekip bizim seviyemize yakın ve mağlup edebileceğimiz rakipler. İspanya mücadelesi turnuvanın geri kalanı açısından büyük önem taşıyor. İspanya maçının kazanılması madalya yolculuğunda önemli bir avantaj yakalamamızı sağlayacak. Tabii ki diğer maçlardan sürpriz bir mağlubiyet almamalıyız.

Umarım Türkiye, sağlıklı ve başarılı bir turnuva geçirerek ülkemize madalyayla geri döner. Başarılar 12 Dev Adam!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler