Ergin Ataman: ”Ömer Faruk Yurtseven özür dilesin, yarın kadroya alırım”

A milli takım başantrenörü Ergin Ataman, Ömer Faruk Yurtseven ile yaşanan olayların ardından konuştu.

12 Dev Adam, Bormio kampının ardından hazırlık maçlarına ve çalışmalarına devam ediyor. Ergin Ataman önderliğinde yürütülen bu hazırlıklara Ömer Faruk Yurtseven katılım sağlamamıştı. İzinsiz olarak kampa katılmadığı haberleri medyada yer almıştı.

Çıkan haberlerin ardından NBA’de forma giyen Yurtseven bir açıklama yayınlamış, sonrasında da Koç Ergin Ataman konuyla ilgili konuşmuştu. ”Türk halkından özür dilerse tekrar gelebilir” diyen Ataman, bir kez daha konuyla ilgili açıklama yaptı.

Ümit Avcı’nın sorularını yanıtlayan deneyimli çalıştırıcının açıklamalarından konu başlıkları:

Ergin Ataman: ”Özür dilesin yarın kadroya alırım”

”Karşılıklı konuşularak alınan bir karar yok burada. Oyuncunun menajeri Miami’de kalması gerektiğini ve kendi profesyonelliği için bu şampiyonada oynamayacağını net olarak belirtti. Bu sistem içinde Ömer’in yeri ne olur diye de konuşulmadı. Kaldı ki bu sistemde Ömer’in yeri çok önemliydi.

İngiltere maçı farklıydı. Ama şu anda Larkin, Furkan ve Cedi gibi üç silahşörün olduğu bir kadroda, pota altını karartacak atlet bir isim bizim bir numaralı uzunumuz olabilirdi. Ama bunları konuşamadık bile. Biz kadroyu açıkladık, o zaman bir haber geldi.

Ben bunu hiç beklemiyordum bile, yoksa daha önce konuşup, ona rolünü anlatıp, ikna etmeyi deneyebilirdik. O kadar normal ilerliyordu ki her şey. Sezon içinde Mehmet Okur onunla ilgileniyordu, konuşuluyordu ve bana gelen haberler hep büyük bir keyifle oynayacağı yönündeydi.

Oynamayacağı haberi geldikten sonra benim kızdığım onunla temas edememek oldu. Yardımcı antrenörlerimiz Mehmet Okur ve Hakan Demir’e ısrarla siz konuşun önce sonra beni konuşturum dedim ama ne mesajlara ne aramalara yanıt verdi. Ben gidip Amerikalı menajerle hiçbir şekilde oyuncu pazarlığı yapmam.

Kapıyı tamamen kapatma fikrinde değilim. Bu şampiyonada bile benim kapım açık. Gelir özür diler, ‘Menajerim beni etkiledi ama bu takımın bana ihtiyacı olduğunun farkındayım, ben geliyorum’ desin, yarın onu kadroya alırım.

Çünkü bu çocuk İngiltere maçında fedakarlık yapıp oynadı, o maçta kurallar gereği oynamayabilirdi ama bizimle oldu. Sonra ne oldu onu anlayamadım. Benim bu kadar iyi niyetli davranışıma karşı tamamen vurdumduymaz davranıp, ‘Benim için Miami daha önemli, ben istediğimde gelip oynarım’ derse de o kapı kapanır. Canı istediğinde gelip oynayamaz.”

Herkes çok motive

”Şu anda herkesi çok motive ve bir hedef doğrultusunda çalışmanın bilincinde görüyorum. Herkes en iyisini yapmaya çalışıyor ve onlarla konuştuğumda da Avrupa Şampiyonası’nda madalya alabileceğimize inandıklarını anlıyorum.

Yani bu hedefin çok uzağında değiliz ama şunu da belirtmek lazım; bizim gibi beş altı takım daha, belki de daha fazlası, mutlak madalya hedefiyle şampiyonaya geliyor. Çok güçlü kadrolar topladı bütün ülkeler, son yılların en sert ve kaliteli Avrupa Şampiyonası olacak gibi duruyor. ”

Şu anda hazır değiliz

”Şu anda hazır değiliz. Yüzde 50 ile oynuyoruz. Larkin’in takıma katılması da önemli bir faktör olacak ve hücuma daha da çeşitlilik katacak. Slovenya maçında hızlı hücum savunmasında sıkıntımız olduğunu gördük. Bu da biraz da hücumdan kaynaklandı.

Yapılan top kayıpları sonrası ya da atılan basketler sonrasında tek pasla yediğimiz sayılar bizim dengemizi bozdu. Yarı saha savunmasını ise iyi yaptığımızı düşünüyorum. O eksikler de zamanla oturacak. Bir de hazırlık maçlarında biz tamamen kendi oyunumuzu yerleştirmeye, bir yandan da kadroyu belirlemeye çalışıyoruz. Deneme yanılma yapıyoruz.

Evet, maçların son periyodlarını kazanmaya oynuyoruz ama oraya gelinceye kadar da hangi oyuncuyu nasıl kullanabileceğimizi görmeye çalışıyoruz. Rakip analizi yapmıyoruz. Taktiksel bir savunma kullanmıyoruz. O yüzden ben kadro tamamen belli olup rakip analizine başladığımızda daha iyi savunma yapacağımı düşünüyorum.”

Başarısızlık korkusu yok

”Spor bu. Orada 24 takım savaşacak, üç tanesi madalya alacak. Sonuçta başarısızlıktan korkarsak bu işi yapmamak gerek. Öyle olsa benim üst üste iki EuroLeague şampiyonluğunu cebime koyup, Ege sahillerinde yatıyor olmam gerekirdi.

Bence başarısızlık korkusu yok ama beklentiyi karşılayabilme sorumluluğu var. Buna başarmak için çalışacağız ama yapamayabiliriz de.”

Federasyona bir sitemim var

”Kulüpler Birliği ile toplantılar yapıldı. Bu konuda benim federasyona bir sitemim var. Ben A Milli Takımın başına yeni geldim. Çok yoğun bir sezonun ardından geldim ve çok fazla müdahalede bulunamadım. Ama bence Türk oyuncuların durumları konuşulacaksa en başta A Milli Takım antrenörünün görüşü alınmalıydı. Ondan sonra o görüşü değerlendirecek olan tabii ki TBF Yönetim Kurulu’dur ama benim görüşüm alınmadı.

Biraz sitemkarım ama biraz da EuroLeague Final Four, Türkiye finalleri derken yaşanan tempoda anlayabiliyorum. Bana göre bu çocukların takımlarında daha fazla oynayacakları modellerin mutlaka uygulanması lazım. Geçmişte bu uygulandı ve o dönemde çok önemli yıldızlarımızın yetiştiğini, hem NBA ve Avrupa’da oynadıklarını hem de milli takıma madalyalar kazandırdıklarını gördük.

Avrupa Kupaları’nda global bir mücadele var ve takımların altı yedi yabancı oynatması normal. Ama kendi ligimizde beş yabancılı takımlarda bile o beş yabancının 38 dakika sahada kalması, Türk oyuncuların sürelerinin çok az olması anlamsız.

Sahaya 12 kişilik kadroda kaç yabancının bulunması önemli değil. Altı olsun yedi olsun ama sahada olan beşlerde bir ya da iki Türk oyuncu bulunursa o zaman Türk basketboluna fayda sağlar.”

Larkin – Wilbekin denklemi

”Bu takımda bir yıldır zaten Larkin tercih edildi ve takıma monte edildi. Wilbekin, Maccabi’deyken, Larkin’de sıkıntı olsa da kulübü yollamıyordu, tıpkı Sertaç’a Barcelona’nın izin vermemesi gibi. Ancak artık Wilbekin de Türkiye’de ve Türk statüsünde oynayacak, daha önce milli formayı da giydi. O yüzden biz kadroya yazdık ve şu anda Avrupa Şampiyonası’nın 24 kişilik kadrosunda da var.

Allah korusun Larkin bir şanssızlık yaşar, oynayamaz ki geçen sene bunu gördük. Wilbekin de Avrupa’daki en iyi oyun kuruculardan biri. Bunu tartışmak bile anlamsız. Bu yüzden bir sıkıntı yaşamamız durumunda hemen kendisini kadromuza dahil ederiz. Bu gerek bu dönemde, gerekse de sezon içinde oynanacak Dünya Kupası Elemeleri’nde bizim için bir garanti.”

Basının ilgisi yetersiz

”Kamuoyunun ilgisini yaratacak olan basındır. Basının ilgisini yetersiz buluyorum. Şimdi futbol ligi de başladı, onun peşinden herkes gidiyor. EuroLeague olduğunda Efes ve Fenerbahçe biraz daha konuşuluyor ama milli takım yıllardır üvey evlat gibi olmuş.

Basında o heyecan olmayınca bu kamuoyuna da yansıyor ve o zaman ben insanları ateşlemeye çalışıyorum ama her şeyi de ben yapamam. Bu Türkiye’nin takımı. Türkiye’nin ikinci spor dalının milli takımı ve bu takım Avrupa Şampiyonası’na soyunmuş, görmezden geliniyor.

İtalya’da dokuz on gün kamp yapıyoruz, bir kişi yok yanımızda. Sonra oyuncu gelmediğinde kızıyoruz ama o oyunculara olayın büyüklüğünü göstermesi gereken de bizleriz.”

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler