Ergin Ataman: ”Fenerbahçe benim karşıma Avrupa’nın en iyi koçu Obradovic’i getirdi”

ING Bank Basketbol Süper Ligi’nde Anadolu Efes’in koçu Ergin Ataman, NTV Spor’da Emek Ege’nin hazırlayıp sunduğu Kırılma Anı programına katıldı. 

Fenerbahçe taraftarı ile yaşadığı gerginlikler ve Sarı Lacivertlilerin eski koçu Zeljko Obradovic hakkında konuşan Ergin Ataman, kariyerinde yaşadığı birçok unutulmaz olaya da değindi.

”Siena’dan alınan transfer teklifi ve ilk koçluk deneyimi”

”Hayatımın kırılma anı. İtalya’nın Siena ekibinden aldığım teklifti. Beklediğim bir teklif değildi ancak Ergin Ataman profilinin kırılma noktası buydu. İlk antrenörlük dönemimde bir korku yaşamadım. Adım atmam gerekiyordu ve Efes yardımcı antrenörü olarak kariyerime devam ederken Türk Telekom PTT’de baş antrenör olmam benim bir başka kırılma anımdı.”

”Galatasaray Futbol takımına teknik direktör olmayı düşünüyordum”

”Futbol takımı çalıştırmayı düşünüyordum. O gün Ünal Aysal beni Futbol takımının başına geçirmeyi bile istemişti. Ben ise bunun için biraz eğitim almam gerektiğini söylemiştim ve eğitim alacaktım gerçekten. Ancak Ünal Aysal sonrasında görevi bıraktı ve ben basketbol antrenörü olarak kaldım.”

”Olaylı Kızılyıldız maçı”

”Galatasaray her zaman başı dik yürür. Öyle olmak zorunda. Kızılyıldız maçı kariyerimin en gergin maçıydı. Hatta o zaman Galatasaray’ın Başkanı olan Duygun Yarsuvat bana istersem oraya gitmeyebileceğimi söylemişti. O gün herkes Belgrad’ta benim üzerimdeydi. Çok zordu ancak benim her zaman dik bir duruşum vardır, ben işimi yapar ve dik yürürüm.”

Fenerbahçe taraftarı ve Ergin Ataman

”Ülker Arena’da can güvenliğimden endişe ettim. O gün sahada olmaması gereken olaylar yaşandı. Saha içerisinde olan koltuklar tamamen fanatik taraftarlara ayrılmıştı. Bu sebeple maça çıkmamıştık. Fenerbahçe taraftarının ‘Mola alsana’ tezahüratı beni sinirlendirmiyor. Artık basketbolu öğrendiler ve hatta bazen mola aldığım zaman onlar da mutlu oluyor. Aramızdaki asıl sıkıntı ‘Doping yapsana’ tezahüratı. Buna sinirleniyorum.”

Zeljko Obradovic ve Ergin Ataman

”Zeljko Obradovic’in gidişinde hiçbir payım yok. Ancak gelişinde var. Benim kazandığım üst üste başarılar ve onların başarısızlıkları Fenerbahçe’nin Avrupa’nın en iyi koçunu getirmesine sebep oldu. Obradovic şu an Avrupa’nın en kariyerli koçu. Ancak en iyi koçu biraz güncel bir ifade. Ben Anadolu Efes iki sene önce ile EuroLeague Finaline kaldım. Geçen sene pandemi öncesi lider gidiyorduk.  Son iki yıla bakıldığı zaman Avrupa’nın en iyi iki koçundan biri olduğum istatistiksel olarak ortada.”

”Gergin Ataman denmesi beni sinirlendirmiyor.”

”Gergin Ataman denmesi beni sinirlendirmiyor, bu doğru ben gergin bir insanım. Eşim de bu durumdan çok şikayetçi. Ancak ben saha içerisinde gerginim saha dışında çok değilim. Ergin/Gergin güzel bir kafiye oluşturuyor ancak ben kendime Winner demeyi tercih ederim.”


 

Mert İşleyen

Maç izler, fotoğraf çeker. Bunları bir araya getir ve paylaşır.

Website:

1 Comments

  1. ABDULLAH KOÇOĞLU - 12/10/2020

    kendini kuru fasülye gibi nimetten sayıyor.fb bekoda seni aam yerine koyanmı varkı senin karşına obradoviçi getirsinler

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir