Ergin Ataman #EuroLeague kupasını alıp Aydın Örs ile buluştu

Turkish Airlines EuroLeague‘de şampiyonluğa ulaşan Anadolu Efes‘in koçu Ergin Ataman, EuroLeague kupasıyla birlikte Aydın Örs ile buluştu.

Ergin Ataman ve Aydın Örs’ün buluşmasında Milliyet Gazetesi’ne röportaj veren ikilinin konuşmasından öne çıkan açıklamalar şu şekildeydi:

Aydın Örs EuroLeague kupasının yanına getirilmesi üzerine,  “Ergin’e minnettarım. Bu herkesin yapabileceği bir jest değil. Vefasını hissettiriyordu ama buraya gelmesi beni onurlandırdı. Hem kendisine hem Efes camiasına teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı. Ergin Ataman ise “Benim için bir hoca, bir abi, bir baba gibi oldu Aydın Örs. Ona söz vermiştim. Sözümü de tuttum çok mutluyum.” sözleriyle minnetini belirtti.

Anadolu Efes’in ve Koç Ergin Ataman’ın kupayı hak ettiğinin altını çizen Örs, “Özellikle Tuncay Bey hep destek oldu basketbola. Türk Basketbolu’na sundukları göz ardı edilemez. Bizim dönemimizden başlarsak, Pano Natof, Doğan Hakyemez gibi önemli isimlerin emeği vardı. O emek Avrupa’nın en büyüğü olmayı hak ediyordu. Bunu başardılar.” dedi.

Koraç Kupası’nı kazanan Efes Pilsen’in koçu olan Aydın Örs izleyici olmanın farklı olduğunu anlatırken, “Maç yönetmekle maç seyretmek farklı. İnanın bu sene bazı maçları heyecandan izleyemedim. Real Madrid maçının sonunu oğlum bana anlattı. Ama şunu net şekilde söyleyeyim, Ergin de takımı da bu kupayı fazlasıyla hak etti. Şans da hak edenin yanında olur. Biz de Koraç Kupası’nı kazanırken zor anlar yaşamıştım, ama şans da yardım etmişti.” sözlerini kullandı.

Bir Türk antrenörün EuroLeague kupasına uzanmasıyla ilgili konuşan Örs, “Avrupa’nın en büyük kupasını Türk antrenör kazandığı için ayrıca mutlu oldum. Takımda Sertaç Şanlı da inanılmaz işler yaptı. İyi bir uzun olduğunu gösterdi. Doğuş Balbay’ın rolü büyüktü. Türk oyuncuların bu kadar işin içinde olduğu bir şampiyonluk gerçekten değerli.” dedi.

Ergin Ataman da Aydın Örs’ün rahatsız olduğu dönemde takıma verdiği destek mesajının çok anlamlı olduğunu belirtirken, “Aklım zaten hocamızdaydı. Her gün oğlu Doruk’tan bilgi alıyordum. Real maçı bu sezon oynadığımız, en zor maçtı. O maçtan 1 gün önce de Aydın ağabeyin yoğun bakımdan çıktığını öğrenip mutlu olmuştum. Ama maç günü Aydın Örs’ün kendi ağzından, destek mesajı almak beni inanılmaz duygulandırdı. Bilinçaltıma yerleşmiş olacak ki, maçtan sonra ilk demecim o oldu. Ben de hocamıza destek vermek istedim.” sözlerini sarf etti.

Aydın Örs’ün Türk basketbolu için bir nimet olduğunu söyleyen Ataman, “Köln’e gitmeden önce Aydın ağabeyi ziyaret etmek istedim. Zor günler yaşadı. 73 yaşında yaşam mücadelesi vermek kolay değil. Ama tedavisi sürerken bile bizimle heyecanı yaşadı. Bana ‘Kupayı alacaksınız’ dedi. Ben de kendisine verdiğim sözü tuttum. Kendisine hepimiz borçluyuz. En zor günlerimde yanımda oldu, en mutlu anımda da yanımda olsun istedim. Aydın Örs Türk Basketbolu için bir nimettir. Onu mutlu ettiysem ben daha da mutlu olurum.” ifadelerini kullandı.

Ergin Ataman başarı için liderliğin önemine dikkat çekerken, “Antrenörlükte çalışmak tabii ki önemlidir. Ama çok büyük başarılar kazanmak için lider olmanız gerekiyor. Bazı kritik kararları vermeniz gerekiyor. Kariyerim boyunca farklı koşullarla, sorunlarla karşılaştım ve hep dik durarak başarıya ulaştım. Burada dik durulması gereken bir atmosfer vardı. Bu benim alışkın olduğum bir mücadeleydi.” dedi.

Ergin Ataman, 1996 yılında Koraç Kupası’nı kaldıran Efes Pilsen takımında başantrenör Aydın Örs’ün asistan koçlarından birisiydi. İkilinin Anadolu Efes’in kazandığı Turkish Airlines EuroLeague kupasıyla buluşmasını özel kılan unsurlardan birisi de bu oldu.


Kaynak: Milliyet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler